W Afryce powstanie nowe miasto

Kategorie: 

Władze Demokratycznej Republiki Konga podjęły w maju decyzję o wybudowaniu nowego miasta, które będzie nazywało się De Lumumba Ville na cześć Patrice Lumumba. Lumumba był pierwszym premierem tego kraju, który zginął pół wieku temu, donosi Jeune Afrique.

 

Lumumba ville zostanie wybudowane w prowincji Katako - Kombe w okolicy rodzinnej wsi polityka - Onalua. Syn, Laurent Lumumba, z zadowoleniem przyjęła decyzję rządu. Jednocześnie wezwał do wskazania osób, które odpowiadają za śmierć ojca. Zamordowanie bojownika o niepodległość Konga Belgijskiego często przypisuje się Brukseli, a także służbom wywiadowczym Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

W czerwcu 1960 roku Patrice Lumumba został pierwszym premierem Republiki Konga. Był przeciwnikiem separatyzmu i wewnętrznej agresji zbrojnej belgijskich kolonizatorów. We wrześniu Lumumba został odsunięty od władzy w spisku z poparciem miejscowego metropolity  i przeniesiony do Katanga, a następnie zamordowany w styczniu 1961 roku. W 1966 Lumumba został oficjalnie ogłoszony bohaterem narodowym Konga.


W grudniu 2012 roku belgijski sąd zdecydował o wszczęciu dochodzenia w sprawie zabójstwa Lumumby. Jeszcze w 2001 roku parlament belgijski powołał komisję śledczą, która stwierdziła, że „moralną odpowiedzialność” za zbrodnię ponosi Belgia. Belgijski rząd przesłał oficjalne przeprosiny na ręce władz Demokratycznej Republiki Kongo.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem