W Afryce pojawiły się „super komary” – niezniszczalni roznosiciele malarii

Kategorie: 

Naukowcy zidentyfikowali w krajach afrykańskich nową populację komarów Anopheles, które są wynikiem naturalnego skrzyżowania dwóch gatunków tych owadów. Tak więc w pełnej zgodności z prawami biologii ujawniły one walkę o przetrwanie, pisze Health-ua.org.

 

W zintegrowanej kontroli malarii ważną rolę odgrywają nie tylko leki do leczenia chorych, ale również środki zapobiegawcze poprzez eliminację tych owadów insektycydami. Nieoczekiwanie stworzenia te skuteczniej odpowiedziały na ingerencję ludzi w ich naturalny proces ewolucji…


Amerykańscy badacze odkryli, wśród setek komarów złapanych w Mali, niezwykłe osobniki. „Nowe” komary to hybryda owadów, które pojawiły się w wyniku krzyżowania dwóch gatunków Anopheles gambiae i Anopheles coluzzii. Przedstawiciele obu tych gatunków przenoszą pasożyty i pierwotniaki, wywołujące malarię.

Eksperci ustalili, że przyczyną, tego nigdy prawie nie występującego w przyrodzie krzyżowania, jest upowszechnienie stosowania siatek przeciw malarii, za pomocą których mieszkańcy krajów, w których odnotowuje się tą chorobę,  chronią się przed szkodliwymi owadami.


Siatki te są zazwyczaj impregnowane środkami owadobójczymi i lekami, które zabijają komary. Naukowcy z University of California w Davis wykazali, że owady hybrydowe, zwane „super komarami”, są bardzo odporne na działanie tych środków. Doszło niewątpliwie do międzygatunkowej wymiany genów. Stało się jasne, że należy pilnie dokonać zmian w strategii kontroli malarii, jak i wydajności moskitier i środków owadobójczych.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Zenek :)

  "Eksperci ustalili, że

 
"Eksperci ustalili, że przyczyną, tego nigdy prawie nie występującego w przyrodzie krzyżowania, jest upowszechnienie stosowania siatek przeciw malarii,"
 
- te "komary" pochodzą z tego samego miejsca co HIV. Takie duże betonowe blokowisko zwane laboratorium biologiczne armii ..... jakich w Afryce jest kilka. Akurat zawsze blisko miejsc gdzie "siatki" dokonują biblijnych cudów.

Portret użytkownika Zenek :)

  Cóż dziecku

 
Cóż dziecku doskwiera,
 
syndrom sierocy po zbanowaniu AMJ czy też może dotkliwy ból po obrzeźnięciu jedynej rozumnej części organizmu którą pożarł zły owłosiony czarownik?
 
 

Portret użytkownika inka

ale pieprzą głupoty -

ale pieprzą głupoty - przeciez sami wypuścili te hybrydy jako piata kolumne tylko miały byc bezpłodne...a nie sa jak widac  był gdzieś kiedys  hurraoptymistyczny artykuł o tym - od siatek komary zmieniaja preferencje gatunkowe...rzczywiście - ja mam siatki w oknach na muchy i od tego wykoncze polaków jakąs superpopulacją muchy plujki?

Strony