Uszkodzenie na Stacji Kosmicznej może grozić nawet jej ewakuacją

Kategorie: 

Jeden z systemów chłodzenia z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przestał działać. Stało się to 11 grudnia i od tego czasu ISS pracuje tylko na jednym obwodzie. Gdyby teraz doszło do kolejnej awarii z pewnością stacja musiałaby zostać opuszczona. Aby naprawić uszkodzony element zaplanowano serię specjalnych wyjść w przestrzeń kosmiczną.

 

Zlokalizowano uszkodzenie, które było wywołane uszkodzeniem pompy tłoczącej w układzie chłodziwo, w tym wypadku amoniak. To zresztą nie pierwszy raz, gdy uszkodzeniu ulega pompa układu chłodzenia. Podobną usterkę usuwano w sierpniu tego roku. Wtedy udało się przywrócić działanie układu.

 

Teraz uszkodzenie jest poważniejsze, konieczna jest wymiana ważącej kilkaset kilogramów pompy. Aby tego dokonać musiało dojść do serii spacerów kosmicznych. Poza stację udali się Rick Mastracchio i Mike Hopkins. Przypomnijmy, że ostatnie spacery kosmiczne nie przebiegają bez przeszkód. W lipcu tego roku doszło do tego, że astronauta musiał wracać do śluzy, bo wykryto, że skafander przecieka.

Foto: NASATV

Tym razem podczas wyjścia nie doszło do aż tak ekstremalnych zagrożeń, ale astronauta Mastracchio znowu doświadczył problemu z gromadzącą się wodą. Wszystko to spowodowało, że NASA odwlekła termin kolejnego wyjścia w celu naprawy stacji na 24 grudnia 2013. Będzie to można oglądać na żywo w NASATV.

 

Podczas usuwania starej pompy astronauci korzystali ze zrobotyzowanego ramienia Canadarm2, którym ze stacji operował japoński astronauta Koichi Wakata. Byli oni do niego przytwierdzeni co ułatwiało znalezienie ie we właściwym miejscu i skupienie na operowaniu kablami i rurami, które trzeb było odczepić od uszkodzonej pompy. Z przekazów widać, że jest to bardzo skomplikowana operacja wymagająca wielu procedur.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Dedal

ze stacją ISS to wygląda na

ze stacją ISS to wygląda na prawdę, bo ok. rok temu została zarażona Stuxnetem (stuxnet wyłacza siemensowskie sterowniki urządzeń chłodzących - to samo zrobił w Fukushimie i w Iranie).
Nie opanowali oprogramowania i po resecie mamy powtórną aktywację wirusa - stąd druga awaria pompy.
Nie panikują, bo widocznie druga chłodnica jest na innym sterowniku (ma inny bios lub choćby eprom).
 
bye:-)
 

Portret użytkownika Astrofizyk

[email protected] jestes juz tyle czasu

[email protected] jestes juz tyle czasu tutaj ,nadal wiezysz w zbiegi okolicznosci? nostradamus przepowiedział to co sie teraz dzieje i to co sie stanie ponowym roku.czytalem wczoraj na kiblu,wszystko sie zgadza.gazowy obłok ,gwiazda betejemska,4 jezdzcy apokalipsy to 4 komety ktore teraz mamy,potem bedzie głud,wojny i tak dalej.dotego dochodzi wojna z obca cywilizacja ,stacja kosmiczna to baza niewiem poco ale prada jest zupelnie inna niz mowia.na marsie jak i na wenus jest zycie i to takie jak u nas.to my ich atakujemy zapomoca wysylanych wkolo nabierzaco niby saondy.jestesmy inteligetniejsi i chcemy ich bogactw i zajac ich swiaty zanim nasz zniszczymy dokońca,w tych sadach sa bąby nic innego.zostaja wysylane by wyczyscic ich planety.

Portret użytkownika Kruczysko

Ciekawa teoria, masz namiary

Ciekawa teoria, masz namiary na jakieś szersze informacje na temat tych rzekomych cywilizacji na wenus i marsie? jakieś źródło, strone na której poczytam, badania, zdjęcia, filmy etc, czy to tylko twoja teoria z palca wyssana czy moze wyczytałeś o nich w nostradamusie? pytam poważnie bo to ciekawe co mówisz Smile

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Roobaczkowa

[email protected]! Mnie coś innego

[email protected]! Mnie coś innego zwiazanego z ISON zainteresowało. Do czasu kiedy ISON nie dotarła do Słońca, prawie zaraz przed tym momentem pisali, że Ziemia wejdzie w strefę ,,odpadków" pozostawionych za sobą przez kometę dopiero w połowie stycznia i dopiero wtedy może odczuć jakieś niekorzystne konsekwencje. Nie ukrywano, że mogą one nadejść, bo na tym etapie trudno cokolwiek przewidzieć. Pisano, że nie da się w tym okresie wykluczyć upadku  meteorytów i podobnych eksplozji jak ta w  Czalabińsku. A ostatnio wszyscy powielają informację, że już od samego początku nowego roku (już od Sylwestra) może coś na nas lecieć. To jest różnica aż dwóch tygodni. To jest bardzo interesujące. Albo ISON bardzo mocno zmieniła tor lotu albo ktoś ukrywa dane i wprowadza zamieszanie w mediach. Wiem że zmieniła tor ale ta różnica jest bardzo duża. A przed minięciem Słońca wyliczenia były już dość dokładne. Już wtedy mówiono, że to drugiego dnia świąt kometa lub jej pozostałości będą najbliżej Ziemi. Od momentu najbliższego zbliżenia Ziemi do ISON, do czasu wejścia w strefę gdzie ona kiedyś przelatywala miały upłynąć najmniej aż trzy tygodnie.

Portret użytkownika b@ron

Roobaczkowa...zacznijmy od

Roobaczkowa...zacznijmy od tego ,że dokładna trajektoria ISON była niemożliwa do obliczenia z bardzo prostego powodu
1- nikt nie wie z czego się składała a więc jakie miała właściwości magnetyczne
2- nikt nie wiedział jaka jest jej wielkość ...podawali 2-4 km średnicy jądra, co wywołuje do teraz uśmiech na twarzy Wink ...jako że to bardzo istotna różnica jeśli chodzi o obliczenie trajektori
3-kolejny "drobny szczegół"...ta kometa przechodziła bardzo blisko słońca i...znowu nikt nie wiedział czy jeśli przetrwa spotkanie ze słońcem, ile jej wyparuje i jaka duża zostanie
4- kometa lecąc w stronę słońca, przyspiesza a gdy go mija zaczyna zwalniać ...to oczywiście całkiem naturalne, jednak na czym opierali się naukowcy w swoich obliczeniach ,skoro nie mieli danych z punktu 1do3 ?
...wyjaśnienie jest prozaiczne...obserwowali kometę od dawna ,a więc widzieli jak przyspiesza ,więc bez wielkiego trudu obliczyli peryhelium ,jednak po przejściu koło slońca kometa się rozpadła ,szczątki było widać na tyle krótko że dało się zauważyć że zakładana trajektoria się zmienila ...a miało być tak pięknie...kometa miała być widoczna gołym okiem z ziemi i wszystko było by jasne , tymczasem zgasła i nikt nie wie ile jej przetrwało , jak leci , czy leci wogóle 
ewakuacja stacji ISS byłaby jak dla mnie ostrzeżeniem ,że jednak odłamki nas nie miną...naukowcem nie jestem ,ale pompę wymieniliby kosmonauci z ISS ,bez ewakuacji 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Czy ty piszesz tak na

Czy ty piszesz tak na poważnie czy sobie jaja z ludzi robisz?
Jeżeli poważnie to kolego masz szczęście że twoi nauczyciele nie czytają tej strony, bo taka herezja to aż w oczy szczypie. 
Ad1 co mają wspólnego właściwości magnetyczne do orbity?
Ad2 Wielkosć ISON była dokładnie znana, jedynie pierwsze dane ze Spitzera podawały 5km ale dalsze badania potwierdziły jej wielkość na 2 do 2,3 km "średnicy" 
Ad3 Tu masz rację
Ad4 Czy kolega wie jak się oblicza trajektorię?? Chyba nie. Obliczono ją dokładnie, z założeniem że przetrwa, częsciowo odparuje lub całkowicie i jak poszukasz w necie to wersa ostatnia (teoretyczna) niemal całkowicie pokrywa się z tym co widzimy (praktyka), podam link do grafiki przedstawiającej wyliczoną trajektorię i jak daleko będą pyły od Ziemi:
http://www.fallofathousandsuns.com/images/comet-ison-orbit.png
grafika:

Widać jak daleko resztki przelatują od płaszczyzny orbity.
 
 

Portret użytkownika januszek

 Kolego Nabuchodonozor daj

 Kolego Nabuchodonozor daj sobie spokój bo nie warto nikogo przekonywać na siłę.Niektóre osoby przebywają na tej stronie wyłącznie w celu robienia sobie jaj,za nic mając to że dla jednych to są te przysłowiowe jaja a dla innych już takimi być nie muszą.To dla nich tylko i wyłącznie pewna wprawka w umiejętności prowadzenia polemiki,przy czym nie istotne jest meritum sprawy a jedynie to że oni zawsze muszą być na wierzchu.Straszą,niech straszą dalej,ciekawe co powiedzą po fakcie.Może zrobią to samo co niektórzy piewcy znanej daty z końca roku ubiegłego:po prostu uciekną ze strony,przynajmniej ja mam taką nadzieję.Jeśli pył i jakieś tam drobne kawałki ktore pozostały po komecie stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla Ziemi to niech tak piszą,nic na to nie poradzisz.Ten kto się choć troszkę głębiej nad tym spróbuje zastanowić ten się tylko z tego pośmieje,śmiej się i ty.Wesołych Swiąt.

Portret użytkownika b@ron

Nabuchodonozor...w kwesti

Nabuchodonozor...w kwesti robienia sobie jaj , przekierowuję to pytanie w stronę twojej osoby ...nie podważyłeś niczego co napisałem...skoro zgodziłeś się z punktem 3. a trudno by było się z tym nie zgodzić
napisałeś...
"]Czy kolega wie jak się oblicza trajektorię?? Chyba nie. Obliczono ją dokładnie, z założeniem że przetrwa, częsciowo odparuje lub całkowicie i jak poszukasz w necie to wersa ostatnia (teoretyczna) niemal całkowicie pokrywa się z tym co widzimy (praktyka), podam link do grafiki przedstawiającej wyliczoną trajektorię i jak daleko będą pyły od Ziemi"
...noż kurna z tobą jak z dzieckiem..."wyliczono z założeniem że przetrwa"....ale nie przetrwała,więc obliczenia wzieły w łeb ...a rysunek jest nieprawdą ,nie wiem czy udajesz naiwnego ,czy taki jesteś ale czy nie zauważyłeś że dzisiejsza nauka (ta dla nas) opiera się na bardzo prostych założeniach?...wszystko ma być zgodne z tym co piszą w książkach...ale czasem nie jest i trudno na to oko przymknąć ...
pytasz"co mają wspólnego właściwości magnetyczne do orbity?"...a to że kometa przechodząc blisko koło jakiegokolwiek innego obiektu oddziałuje z nim magnetycznie i może zostać zarówno przyciągnięta jak i odepchnięta ,co zdecydowanie zmieni jej orbitę ...nie wspominając że taki obiekt może ją np wyhamować
ps. o nauczycieli niech cię głowa nie boli...nauczyciele niech się uczą...
 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Hehehe ty jednak na poważnie

Hehehe ty jednak na poważnie nie mogę.
Czytaj ze zrozumieniem, napisałęm że w obliczniach przyjęto trzy warianty trajektorii to jest po pierwsze przetrwa niamal całkowicie, po drugie na tyle odparuje że jej masa zmiejszy się conajmniej o połowę lub trzeci wariant jądro komety ulegnie całkowitej destrukcji i właśnie ten wariant teoretycznych obliczeń pokrywa się z tym co widzimy. Obliczenia więc nie wzieły w łeb od samego początku zakładano taki scenariusz. Z tobą brak jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji, nie potrafisz niczego udowodnić co piszesz a dodatkowo nie potrafisz analizować prostych tekstów.
Podaj choć jeden przykład jak oddziaływanie magnetyczne spowodowało zmianę trajektorii to znaczy zostało przyciągnięte lub odepchane dane ciało. Choć jeden, bo mnie uczono że to grawitacja przyciąga.
Ps wyliczenie trajektorii nie jest aż tak trudne jakby mogło się wydawać, co więcej mozna obliczyć tak trajektorię aby dane ciało po okrążeniu np. Słońca, planety itd uzyskało większa prędkość tzw studnia grawitacyjna i to z dokładnością do zaledwie kilku milimetrów na 1mln km przebytej drogi.
Czekam na choćby jeden przykład tego oddziaływania na ciała w kosmosie tylko nie wyjeżdżaj mi z elektronami.

Portret użytkownika fara

No cóż oddziaływanie pola

No cóż oddziaływanie pola magnetycznego może być znacznie silniejsze niż grawitacyjnego, i dzięki temu bez problemu można podnieść spore elementy o właściwościach ferromagnetycznych przy pomocy niewielkich magnesów neodymowych "przełamując" pole grawitacyjne ziemi, odsyłam do podstaw fizyki.

Portret użytkownika b@ron

ale przecież nie ma sensu

ale przecież nie ma sensu wpajać ci czegoś na co jesteś odporny...umysł byś musiał otworzyć a masz zamknięty między okładkami książek ...odpowiednio namagnesowane ciała mają wpływ na siebie tak w kosmosie jak i na ziemi...
aaa...byłbym zapomniał...przyjęto trzy warianty powiadasz???...no popatrz jaka ta nauka dokładna ...wystarczyłyby dwa warianty...
1 kometa minie ziemię
2 kometa uderzy w ziemie

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Nie podałeś przykładu,

Nie podałeś przykładu, uciekasz od odpowiedzi a do tego mylisz magnetyzm z namagnesowaniem (magnesem).
Brak ci podstaw wykształcenia a zgrywasz cholera wie kogo.
Chciałem napisać nasza "rozmowa" ale póki co to jest mój dialog-monolog a nie rozmowa-wymiana argumentów. Szkoda czasu tracić.

Portret użytkownika b@ron

Nabuchodonozor...nie

Nabuchodonozor...nie schlebiaj sobie ...kto tu kogo zgrywa?, mam inne zdanie niż ty i bynajmniej nie myślę go zmieniać ,łapiesz za słówka i myślisz że jesteś najmądrzejszy ale nawet najmądrzejsi się mylą , dla ciebie liczą się schematy ,piszesz że nie rozumiem co napisałeś o obliczaniu trajektori  i tych 3 wariantach ...bez sensu dyskusja z tobą bo o du.ę rozbić takie obliczenia ...twoje założenia i twoich naukowców ...
1. przetrwa
2. częściowo odparuje i się rozpadnie
3. nie przetrwa
w przypadku ISON interesuje nas punkt 2 ...a więc skoro podałeś wiarygodną grafikę z nową trajektorią ...to mi powiedz ile z tych 2km komety odparowało i na ile kawałków się rozpadła ,jeśli nie wiesz tego, to trajektoria nie jest wiarygodna a tylko przypuszczalna  i to nie ja uciekłem od odpowiedzi bo akurat w tym przypadku nawet choćby moja teoria z oddziaływaniem magnetycznym była błędna ( ale ja tak nie sądzę) , to bynajmniej nie zmienia faktu ,że guzik wiadomo jaka jest trajektoria szczątek ISON ,więc nie chrzań tu o pewnych obliczeniach

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem