USA zarzuca Iranowi ukrywanie finansisty Al-Kaidy

Kategorie: 

USA oskarża Iran o ukrywanie słynnego finansisty Al-Kaidy, Ezedina Abdela Aziza Khalila. Co więcej, wyznaczono nagrodę za informacje, które doprowadziłyby do ujęcia Khalila - aż 10 milionów dolarów. Robert Hartung, wysokiej rangi urzędnik departamentu stanu USA ds. bezpieczeństwa powiedział, że Waszyngton po raz pierwszy oferuje tak wysoką nagrodę za osobę finansującą działania organizacji terrorystycznej. Eksperci twierdzą, że między Iranem a USA toczy się "zimna wojna".

 

Waszyngton twierdzi, że Khalil zajmuje się transferowaniem funduszy dla organizacji terrorystycznej i rekrutowanie dla niej ochotników na Bliskim Wschodzie. Finansista Al-Kaidy, znany również jako Jasin al-Suri, został w lipcu objęty sankcjami na wniosek amerykańskiego ministerstwa finansów jako "wysokiej klasy logistyk Al-Kaidy działający w Iranie i prowadzący stamtąd swą działalność w ramach porozumienia między Al-Kaidą a rządem w Teheranie".

 

Rzecznik MSZ Iranu Ramin Mehmanparast powiedział w oficjalnym oświadczeniu, że oskarżenia Waszyngtonu są bezpodstawne. Dodał również, że "powtarzając te oskarżenia, USA tworzą zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa".

 

Relacje Iran-USA znacznie się pogorszyły. Zaczęło się odkąd Biały Dom ogłosił, że Teheran próbował zorganizować zamach na ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie a MAEA poinformowała o tym, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Według Stratforu, nie wiadomo czy te wszystkie informacje są prawdziwe, ale wygladają one na elementy psychologicznej presji, którą grupa krajów wywiera na Iran.

Po eksplozji w bazie Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Al-Gadir, w wyniku której zginął Hasan Tehrani-Mogaddam, pojawiły się spekulacje, że był to akt sabotażu. Wielu amerykańskich analityków proponuje przyjęcie zimnowojennej strategii wobec Iranu, jaką USA stosowały wobec Związku Radzieckiego, czyli politykę odstraszania i izolowania.

 

http://wyborcza.pl/1,91446,10870681,Teheran_zaprzecza__ze_w_Iranie_ukrywa_sie_slynny_finansista.html

http://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Wiadomosci/Teheran-nie-ukrywamy-skarbnika-Al-Kaidy/

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/teheran-zaprzecza-ze-w-iranie-ukrywa-sie-slynny-fi,1,4981799,wiadomosc.html

http://www.tvn24.pl/0,1729209,0,1,iran-zaprzecza-nie-ukrywamy-bankiera--al_kaidy,wiadomosc.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zaintrygowany

Już kombinują fałszywe

Już kombinują fałszywe oskarżenia pod publiczkę, żeby mieć pretekst do "cywilizowanego" ataku. Pamiętacie Irak? Tam miała być niezwykle groźna broń chemiczna podobno. Do tej pory jej nie znaleziono... Oj jankesy, jak ja bym chciał żeby Wam chińska armia kiedyś tyłek skopała. Wolałbym śpiewać pieśni ku chwale CHRL-u niż czytać kolejne amerykańskie hasełka propagandowe przyklaskiwane przez lizusów z Eurolandu.

Portret użytkownika pawlo

Czyli Księga Daniela rozdz. 5

Czyli Księga Daniela rozdz. 5 i słowa napisane na ścianie i skierowane do potężnego władcy Babilonu:USA Belsazara, który urósł w pychę i dopuścił się świętokradztwa.Ja bym tu raczej postawił na Kazika i zacytował "hej czy nie wiecie, nie wasza władza na świecie"Pozdro
 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem