US Navy chce wprowadzić uzbrojone łodzie, obsługiwane przez sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Dzisiejsze maszyny wojskowe obsługiwane są przez człowieka bezpośrednio lub pośrednio, tak jak to jest w przypadku bezzałogowców gdy żołnierze znajdują się w swoich bazach w bezpiecznej odległości. Stany Zjednoczone chcą w następnych latach przerzucić się bardziej na wykorzystanie sztucznej inteligencji, która pomogłaby lub nawet całkowicie zastąpiłaby człowieka.

 

Już w ciągu roku, US Navy chce oddać do użytku autonomiczne łodzie, wyposażone w broń. Maszyny były niedawno testowane przez wojsko i wykonały wszystkie postawione przed nimi zadania. Największym plusem tej technologii jest właśnie autonomizacja.

 

Jak twierdzi Matther Klunder, szef Biura ds. Badań Marynarki Wojennej (ONR), do obsługi kilkunastu takich łodzi wymaganych byłoby ponad 40 osób, jednak dzięki wprowadzonej autonomizacji wystarczył tylko jeden operator. W przypadku ewentualnej konfrontacji ucierpiałyby tylko łodzie a operator znajdowałby się w bezpiecznej odległości.

Źródło: YouTube

Co ciekawe, autonomiczne statki używają programu opracowanego przez agencję NASA. Ten sam program zainstalowany jest w łaziku Curiosity, który zajmuje się badaniem Marsa. Wojskowi wskazują również na niskie koszty systemu komunikacyjnego i sztucznej inteligencji.

Źródło: YouTube

Głównym zadaniem uzbrojonych, autonomicznych statków ma być ochrona większych okrętów lub dokonywanie skoordynowanych ataków. Jednak w przypadku użycia broni pokładowej, tylko człowiek może podejmować taką decyzję. Biuro ds. Badań Marynarki Wojennej uważa, że nowa technologia może mieć ogromne zastosowanie i stanie się wszechobecna.

 

Technologia została już z powodzeniem przetestowana w sierpniu. Przez dwa tygodnie bezzałogowe łodzie pływały po rzece James w stanie Wirginia. Technologia nazywa się CARACaS (Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing) a system powstał dzięki pracy specjalistów z Office of Naval Research.

Dzięki temu można dokonać konwersji prawie każdej łodzi w pływającego zdalnie sterowanego robota, który będzie również w stanie działać autonomicznie w ramach algorytmów sztucznej inteligencji zwanych SWARM. Podczas oficjalnej demonstracji możliwości systemu, 13 łodzi początkowo towarzyszyło okrętowi wojennemu, a następnie, gdy wykryły statek wroga, został on przez nie otoczony i mógł być z łatwością zniszczony.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Fred

Takie popierdolki to przy

Takie popierdolki to przy byle problemie staną i beda czekać na serwis, broń sie zatnie i co toto zrobi?, bez szans na zastosowanie poza stałymi bazami gdzie sa ludzie i moga toto odholowac w razie czego, jedynym pewnym i niezawodny, samonaprawialnym i najtańszym w kosztach jest maszyna ludzka czyli człowiek

Portret użytkownika lolo

Jedne komputery przeciwko

Jedne komputery przeciwko drugim komputerom. Pewnie będą odznaczone tasiemkami o różnych kolorach. A potem jakś globalna sieć i ludzie w zasadzie niepotrzebni. I cały ten rozwój w imię dobra ludzkości. A filmy na ten temat to tylko niepotrzebne straszenie...
Howgh...

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem