Na Ukrainie kwitną kasztany, w Rosji bzy i drzewa owocowe, a w Polsce jarzębina

Kategorie: 

Doniesienia o kwitnących pod koniec września kasztanach płyną z ukraińskiego Użgorodu i Kremenczuka. Z kolei kwitnącą jarzębinę można obserwować w Polsce w okolicach Wrocławia.

 

W środku jesieni w Użgorodzie ponownie w tym roku zakwitły kasztany, informują ukraińskie Podrobnosti. Białe kwiaty pojawiły się na drzewach na obrzeżach miasta. Zdaniem botaników ta anomalia jest bardzo niebezpieczna  dla drzew.  Lato odchodzi zbyt szybko, a drzewa chorują z powodu inwazji szkodników tj. np. szrotówka. Gwałtowne zmiany temperatury tej jesieni wywołały nowy cykl.

 

Kasztany ponownie zakwitły także w centrum ukraińskiego Kremenczuka, donosi Telegraf. Zjawisko można obserwować na ulicy Butyrina. Kilkanaście drzew obsypane jest świeżymi, zielono – białymi kwiatami. Z niektórych wcześniej opadły liście i widać było, że szykują się do zimy. Dziwne zachowanie kasztanowców zaobserwowano tam już w sierpniu (najpierw w okolicach lokalnej elektrowni). Praktyka pokazuje, że te, które kwitną w tym roku, będą wysychać w następnym. Tak stało się w minionych latach na ulicy Proletariatu. I tu szkodliwą rolę odgrywa ćma, która do Rosji i na Ukrainę dostała się z południa Europy.

 

Intruz wygryza liście od środka i powoduje latem defoliację, przewracając naturalny biorytm drzewa. Te wciąż czują, że jest ciepło, a zamagazynowany zapas wilgoci pobudza rośliny do kwitnienia. Ponowne kwitnienie w jednym sezonie bardzo niekorzystnie wpływa na kondycje drzew. Zamiast przygotowywać się do zimy, cała siła idzie na ponowny rozkwit. I nie chodzi tylko o kasztanowce. Dwa dni temu pisaliśmy o kwitnącym jesienią bzie i drzewach owocowych w Woroneżu na terenie Rosji. W Polsce w okolicach Wrocławia z końcem września zakwitła jarzębina.

>


Źródła:

http://podrobnosti.ua/video/afternoon/2013/09/23/931709.html

http://www.telegraf.in.ua/kremenchug/2013/09/27/v-centre-kremenchuga-opyat-cvetut-kashtany...
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika peryhelion

Więcej szacunku do spraw

Więcej szacunku do spraw których nie rozumiesz. A jak masz jakieś wątpliwości, to zapraszam do Katedry Częstochowskiej 5 października na godzinę 17.00. Wtedy wszystkie Twoje wątpliwością zostaną rozwiane.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ