Na Ukrainie kwitną kasztany, w Rosji bzy i drzewa owocowe, a w Polsce jarzębina

Kategorie: 

Doniesienia o kwitnących pod koniec września kasztanach płyną z ukraińskiego Użgorodu i Kremenczuka. Z kolei kwitnącą jarzębinę można obserwować w Polsce w okolicach Wrocławia.

 

W środku jesieni w Użgorodzie ponownie w tym roku zakwitły kasztany, informują ukraińskie Podrobnosti. Białe kwiaty pojawiły się na drzewach na obrzeżach miasta. Zdaniem botaników ta anomalia jest bardzo niebezpieczna  dla drzew.  Lato odchodzi zbyt szybko, a drzewa chorują z powodu inwazji szkodników tj. np. szrotówka. Gwałtowne zmiany temperatury tej jesieni wywołały nowy cykl.

 

Kasztany ponownie zakwitły także w centrum ukraińskiego Kremenczuka, donosi Telegraf. Zjawisko można obserwować na ulicy Butyrina. Kilkanaście drzew obsypane jest świeżymi, zielono – białymi kwiatami. Z niektórych wcześniej opadły liście i widać było, że szykują się do zimy. Dziwne zachowanie kasztanowców zaobserwowano tam już w sierpniu (najpierw w okolicach lokalnej elektrowni). Praktyka pokazuje, że te, które kwitną w tym roku, będą wysychać w następnym. Tak stało się w minionych latach na ulicy Proletariatu. I tu szkodliwą rolę odgrywa ćma, która do Rosji i na Ukrainę dostała się z południa Europy.

 

Intruz wygryza liście od środka i powoduje latem defoliację, przewracając naturalny biorytm drzewa. Te wciąż czują, że jest ciepło, a zamagazynowany zapas wilgoci pobudza rośliny do kwitnienia. Ponowne kwitnienie w jednym sezonie bardzo niekorzystnie wpływa na kondycje drzew. Zamiast przygotowywać się do zimy, cała siła idzie na ponowny rozkwit. I nie chodzi tylko o kasztanowce. Dwa dni temu pisaliśmy o kwitnącym jesienią bzie i drzewach owocowych w Woroneżu na terenie Rosji. W Polsce w okolicach Wrocławia z końcem września zakwitła jarzębina.

>


Źródła:

http://podrobnosti.ua/video/afternoon/2013/09/23/931709.html

http://www.telegraf.in.ua/kremenchug/2013/09/27/v-centre-kremenchuga-opyat-cvetut-kashtany...
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika peryhelion

Więcej szacunku do spraw

Więcej szacunku do spraw których nie rozumiesz. A jak masz jakieś wątpliwości, to zapraszam do Katedry Częstochowskiej 5 października na godzinę 17.00. Wtedy wszystkie Twoje wątpliwością zostaną rozwiane.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem