Ukraińcy zmienią nazwę miasta Dniepropietrowsk na ... Dniepropietrowsk

Kategorie: 

Kto zrozumie Ukraińców? W maju br. uchwalił oni ustawę, potępiające reżimy nazistowski i komunistyczny. Zakazano używania symboli propagandy radzieckiej. W tej kwestii sprawa jest jasna, ale dniepropietrowska rada miasta, zgodnie z prawem Ukrainy w sprawie dekomunizacji, postanowiła zmienić nazwę miasta Dniepropietrowsk na Dniepropietrowsk...

 
Na sesji 29 grudnia br. członkowie rady zwrócili się z próbą do Rady Najwyższej Ukrainy o zastąpienie nazwy miasta Dniepropietrowsk, nadanej na cześć  sowieckiego bohatera Grigorija Pietrowskiego, na Dniepropietrowsk ku czci Apostoła Piotra, podaje BBC. Inicjatorem zmian jest „blok opozycyjny”, składający się z byłych członków Partii Regionów Janukowycza. Mer Aleksandr Sanjar zakwestionował słuszność podjętej decyzji.
 
Dniepropietrowsk założono pod koniec osiemnastego wieku. Najpierw nazywał się Jekatierynosławsk na cześć carycy Katarzyny II. W okresie panowania Pawła I krótko nosił nazwę Noworosyjsk. W 1926 roku bolszewicy przemianowali go na Dniepropietrowsk. Według sondaży, 80% obywateli chce zachować starą nazwę miasta, które liczy około 1 milion mieszkańców. Blok opozycyjny posiada 31 mandatów na 64 w Radzie Miasta i jest drugą, co do wielkości frakcją (Partia Ukrop).
 
W maju Ukraińcy uchwalili ustawę „O potępieniu reżimu nazistowskiego i komunistycznego”, która zakazuje propagandy symboli radzieckich. To wiąże się w szczególności ze zmianą nazw miast i ulic, nazwanych na cześć radzieckich żołnierzy i polityków. Eksperci stwierdzili, że może to dotyczyć około 800 miejscowości, których nazwy są w jakiś sposób związane z sowiecką przeszłością.
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika excar

Ukraina to nie jest państwo.

Ukraina to nie jest państwo. To stan umysłu.
Tylko że na zamkniętych oddziałach szpitali psychiatrycznych pacjentami są ludzie bardziej przewidywalni od obecnych rządzących w państwie 404  Pamiętamy raport z wyborów i owe 404 naruszenia procedur wyborczych i to że budżet na 2016 zatwierdzono o 4.04 nad ranem:)

Portret użytkownika z3n

Wiekszosc ukraincow rozumiem,

Wiekszosc ukraincow rozumiem, i tych "dobrych" i tych "zlych", nie rozumiem (chociaz moze i rozumiem) tylko żydów sprawujących władzę nad Ukrainą od 1945, wymieniają się tylko z nastawionych na Wschód z tymi ukierunkowanymi na Zachód, i tak w kółko... chociaż to też może być tylko prowizorka, co my szare goje mozemy o tym wiedziec ... Wink

Portret użytkownika inzynier magister

Za tym musi  się kryć

Za tym musi  się kryć szwindel ! Jak oligarchia robi coś niezrozumiałego to zawsze w tym tkwi cel złodziejski ! U nas też ciągle coś robiono z prawem, przez ostatnie 8 lat polscy oligarchowie kombinowali z prawem i zawsze na złodziejstwo !

Przykładem jest mętne prawo TK i prawo podatkowe i wiele innych praw... !

Na Ukraini rządzi oligarchia i inne nacje podobnie było w Polsce za rządów rudego swołocz ambergoldowicza !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem