UE zezwoliła na hodowanie nowych odmian genetycznie modyfikowanej kukurydzy

Kategorie: 

Unia Europejska pozwala na hodowanie nowych odmian kukurydzy modyfikowanych genetycznie,  pomimo faktu, że większość krajów głosowało przeciwko tej decyzji, podaje BBC.

 

Odmiana kukurydzy Pionier 1507 został przyjęta w Stanach Zjednoczonych i jest dystrybuowana przez firmę DuPont, która stara się od 2001 roku uzyskać pozwolenie na jej uprawę w Europie.


19 z 28 ministrów Rady UE zdecydowało, że tego rodzaju uprawy są niedopuszczalne, ale w ramach przyjętego systemy głosowania, ich sprzeciw nie wystarczy. Uprawy kukurydzy GMO preferują w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Estonii i Szwecji. Jednym z najaktywniejszych przeciwników GMO w UE jest Francja. Poza granicami UE sprzyja jej Rosja.


Zgodnie z zasadami, Komisja powinna przyjąć głosowany projekt do realizacji, jeśli ministrowie nie są w stanie dojść do kompromisu. Obecnie w Europie od 1998 roku uprawiana jest modyfikowana kukurydza odporna na szkodniki, stworzona przez amerykańską firmę Monsanto.


Zdaniem The Wall Street Journal, UE stosuje bardzo rygorystyczne zasady, jeśli chodzi o produkcję i import GMO. Kilka firm biotechnologicznych zawiesiło rzekomo swoje badania, uważając, że UE ignoruje dowody naukowe przemawiające za uprawą roślin GMO. W 2010 roku Komisja Europejska zatwierdziła zmodyfikowane ziemniaki wyprodukowane przez niemiecka firmę BASF, jednak wkrótce potem uznała nieważność swojej decyzji.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Yassmina

wg Greenpeace 19 krajów

wg Greenpeace 19 krajów głosowało przeciwko dopuszczeniu modyfikowanej kukurydzy na unijny rynek i były to: Francja, Włochy, Węgry, Grecja, Rumunia, Polska, Holandia, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Słowacja i Słowenia. „Za” miały być Hiszpania, Wielka Brytania, Finlandia, Estonia i Szwecja. Reszta wstrzymała się od głosu, w tym Niemcy. (za TVP INFO: http://tvp.info/informacje/agro-info/kukurydza-gmo-1507-na-europejskich-polach/13974183). Nie uzyskano większości kwalifikowanej przeciw, która pozwoliłaby odrzucić propozycję legislacyjną Komisji. Uzyskano by ją dopiero, gdyby Niemcy  i minimum jeszcze 2 państwa spośród tych , które sie wstrzymały (tj. Czech, Portugalii i Belgii) zagłosowały przeciw  - tylko wtedy  - przy założeniu utrzymania stanowisk pozostałych zwolenników i przeciwników  - udałoby się zablokować ten projekt w Radzie (symulacje głosowania w Radzie można sobie przeprowadzić tutaj:   http://www.consilium.europa.eu/council/voting-calculator?lang=pl). Czyli de facto Niemcy zdecydowały w białych rekawiczkach (wstrzymując się od głosu), formalnie natomiast decyzję podejmie Komisja, która taktycznie przedstawia  sprawę jako ostatecznie nieprzesądzoną - obiecując konsultacje z ministrami pańtw członkowskich ds. rolnictwa i środowiska (komentarz Komisarza UE ds. Rolnictwa w tej sprawie znajdziecie tu: http://tvnewsroom.consilium.europa.eu/event/general-affairs-council-february-2014/press-conference-part-2266#/event-media)

Portret użytkownika Rasta4Peace

Zachęcam wszystkich

Zachęcam wszystkich czytających to rolników do zajęcia się uprawą przemysłowej konopii, konopia ta nie zawiera psyhoaktywnego związku THC co czyni ją legalną w naszym kraju pod warunkiem zdobycia pozwolenia oraz co jakiś czas przyjęcia nadzoru policyjnego.
Z rośliny tej można wyprodukować liny, ubrania, papier, jedzenie, jedzenie dla zwierząt rolnych i setki więcej rzeczy.
Sprzedaż dzieje się bardziej exportowo gdyż jeszcze mało jaka firma zajmuje się produkcją czegokolwiek z konopi przemysłowej w Polsce, przemyślcie to nasi drodzy rolnicy bo jest to roślina przyszłości, a raczej w przyszłości ludzkość przypomni sobie co ta roślina kiedyś jej dała.
Pozdrawiam
 

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika Dr Piotr

Ciekawy sposób wdrażania

Ciekawy sposób wdrażania sprawy "...Zgodnie z zasadami, Komisja powinna przyjąć głosowany projekt do realizacji, jeśli ministrowie nie są w stanie dojść do kompromisu...", jakby nie można zrobić najzwyklejszego głosowania wśród tych eurośmieci i na tej podstawie zatwierdzić lub odrzucić.
Widać od razu, że to co ma BYĆ zatwierdzone, to i tak będzie, jak nie wprost to jakąś pokrętną drogą, najlepiej bez powiadamiania opinii publicznej.

Portret użytkownika Marvin Heemeyer

Du Pont, BASF... nic z tego

Du Pont, BASF... nic z tego dobrego nie będzie. To Du Pont zablokował uprawy konopii mimo tego, że włókno konopne jest super surowcem. A BASF cóż korzenie ma w socjalistycznych Niemcach Adolfa Hitlera...

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem