UE zezwoliła na hodowanie nowych odmian genetycznie modyfikowanej kukurydzy

Kategorie: 

Unia Europejska pozwala na hodowanie nowych odmian kukurydzy modyfikowanych genetycznie,  pomimo faktu, że większość krajów głosowało przeciwko tej decyzji, podaje BBC.

 

Odmiana kukurydzy Pionier 1507 został przyjęta w Stanach Zjednoczonych i jest dystrybuowana przez firmę DuPont, która stara się od 2001 roku uzyskać pozwolenie na jej uprawę w Europie.


19 z 28 ministrów Rady UE zdecydowało, że tego rodzaju uprawy są niedopuszczalne, ale w ramach przyjętego systemy głosowania, ich sprzeciw nie wystarczy. Uprawy kukurydzy GMO preferują w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Estonii i Szwecji. Jednym z najaktywniejszych przeciwników GMO w UE jest Francja. Poza granicami UE sprzyja jej Rosja.


Zgodnie z zasadami, Komisja powinna przyjąć głosowany projekt do realizacji, jeśli ministrowie nie są w stanie dojść do kompromisu. Obecnie w Europie od 1998 roku uprawiana jest modyfikowana kukurydza odporna na szkodniki, stworzona przez amerykańską firmę Monsanto.


Zdaniem The Wall Street Journal, UE stosuje bardzo rygorystyczne zasady, jeśli chodzi o produkcję i import GMO. Kilka firm biotechnologicznych zawiesiło rzekomo swoje badania, uważając, że UE ignoruje dowody naukowe przemawiające za uprawą roślin GMO. W 2010 roku Komisja Europejska zatwierdziła zmodyfikowane ziemniaki wyprodukowane przez niemiecka firmę BASF, jednak wkrótce potem uznała nieważność swojej decyzji.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Yassmina

wg Greenpeace 19 krajów

wg Greenpeace 19 krajów głosowało przeciwko dopuszczeniu modyfikowanej kukurydzy na unijny rynek i były to: Francja, Włochy, Węgry, Grecja, Rumunia, Polska, Holandia, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Słowacja i Słowenia. „Za” miały być Hiszpania, Wielka Brytania, Finlandia, Estonia i Szwecja. Reszta wstrzymała się od głosu, w tym Niemcy. (za TVP INFO: http://tvp.info/informacje/agro-info/kukurydza-gmo-1507-na-europejskich-polach/13974183). Nie uzyskano większości kwalifikowanej przeciw, która pozwoliłaby odrzucić propozycję legislacyjną Komisji. Uzyskano by ją dopiero, gdyby Niemcy  i minimum jeszcze 2 państwa spośród tych , które sie wstrzymały (tj. Czech, Portugalii i Belgii) zagłosowały przeciw  - tylko wtedy  - przy założeniu utrzymania stanowisk pozostałych zwolenników i przeciwników  - udałoby się zablokować ten projekt w Radzie (symulacje głosowania w Radzie można sobie przeprowadzić tutaj:   http://www.consilium.europa.eu/council/voting-calculator?lang=pl). Czyli de facto Niemcy zdecydowały w białych rekawiczkach (wstrzymując się od głosu), formalnie natomiast decyzję podejmie Komisja, która taktycznie przedstawia  sprawę jako ostatecznie nieprzesądzoną - obiecując konsultacje z ministrami pańtw członkowskich ds. rolnictwa i środowiska (komentarz Komisarza UE ds. Rolnictwa w tej sprawie znajdziecie tu: http://tvnewsroom.consilium.europa.eu/event/general-affairs-council-february-2014/press-conference-part-2266#/event-media)

Portret użytkownika Rasta4Peace

Zachęcam wszystkich

Zachęcam wszystkich czytających to rolników do zajęcia się uprawą przemysłowej konopii, konopia ta nie zawiera psyhoaktywnego związku THC co czyni ją legalną w naszym kraju pod warunkiem zdobycia pozwolenia oraz co jakiś czas przyjęcia nadzoru policyjnego.
Z rośliny tej można wyprodukować liny, ubrania, papier, jedzenie, jedzenie dla zwierząt rolnych i setki więcej rzeczy.
Sprzedaż dzieje się bardziej exportowo gdyż jeszcze mało jaka firma zajmuje się produkcją czegokolwiek z konopi przemysłowej w Polsce, przemyślcie to nasi drodzy rolnicy bo jest to roślina przyszłości, a raczej w przyszłości ludzkość przypomni sobie co ta roślina kiedyś jej dała.
Pozdrawiam
 

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika Dr Piotr

Ciekawy sposób wdrażania

Ciekawy sposób wdrażania sprawy "...Zgodnie z zasadami, Komisja powinna przyjąć głosowany projekt do realizacji, jeśli ministrowie nie są w stanie dojść do kompromisu...", jakby nie można zrobić najzwyklejszego głosowania wśród tych eurośmieci i na tej podstawie zatwierdzić lub odrzucić.
Widać od razu, że to co ma BYĆ zatwierdzone, to i tak będzie, jak nie wprost to jakąś pokrętną drogą, najlepiej bez powiadamiania opinii publicznej.

Portret użytkownika Marvin Heemeyer

Du Pont, BASF... nic z tego

Du Pont, BASF... nic z tego dobrego nie będzie. To Du Pont zablokował uprawy konopii mimo tego, że włókno konopne jest super surowcem. A BASF cóż korzenie ma w socjalistycznych Niemcach Adolfa Hitlera...

Portret użytkownika Oleandra

Jedyne,co mozemy zrobic ,to

Jedyne,co mozemy zrobic ,to stac sie ovo weganami - czyli spozywac tylko rosliny i jaja, wtedy kukurydza ,ktora jest pasza dla zwierzat, przestanie miec znaczenie (jesli kury nakarmimy tradycyjnie ,ma sie rozumiec).Pozdrawiam Wszystkich Myslacych Inaczej.

Portret użytkownika Janek

Wow, ale głupota! Ponad 70%

Wow, ale głupota! Ponad 70% zbóż zżerają krowy. Jako ciekawostka hodowla krów dla krowojadów zużywa ponad 10000% litrów wody na 1 kg mięsa w stosunku do 1 kg warzywka. 80% łowionych rybek w morzach zamieniane jest na mączkę rybną ..... dla krów, sic! Przed wprowadzeniem GMO np. w Indiach było 20 tys. gatunków ryżu, a dzisiaj zostało jedynie 256! Wyhodowanie 1 kg mięsa wymaga ponad 200 kg paszy roślinnej. Poteoretyzujmy: ile ha ziemi uprawnej potrzeba, aby wyhodować 100 krów po 250 kg każda? Ile litrów wody trzeba zużyć? Zadając takie pytania samoistnie dochodzimy do wniosku, że przejście na dietę roślinną powiększy drastycznie areał ziem uprawnych dla potrzeb bezpośredniego żywienia ludzi, zmniejszy potrzebę chemizacji gleby, zmniejszy ilośc chorób i poprawi jakość życia. Ale to już inna bajka.
Warto oglądać różne filmy dokumentalne. Pełno jest tego dzisiaj, a po pewnym czasie oczy się otwierają. Na początek polecam SOS Ziemia.

Portret użytkownika MONSTER

To nie głupata! Jeżeli ludzie

To nie głupata! Jeżeli ludzie zaczną  jeść więcej warzyw potrzebna będzie większa produkcja Ładnych warzyw i owoców. A jak to uzyskać? Wiadomo że uprawy GMO nie zawsze polegają na zwiększeniu plonu. Niektóre rośliny GMO sa opracowywane dla lepszej trwałości i ładnego wyglądu-czyli do obrotu detalicznego! Rolnicy nie są głupi! Wiadomo że jak bedą mogli uzyskać dwukrotnie większy plon pomidorów i jeszcze z poprawą trwałości produktu to na to pójdą. Obecnie jedyną zaporą jest zakaz produkcji roślin GMO ale gdyby ten zakaz znieść zaraz pojawiłoby sie wiele tego typu plantacji. Przeciez teraz liczy sie tylko łatwy zysk!

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem