U wybrzeży Chorwacji odkryto złoża ropy i gazu

Kategorie: 

Chorwackie media ogłosiły właśnie, że na Morzu Adriatyckim u wybrzeży Chorwacji odkryto złoża ropy i gazu. Z jednej strony jest to dobra wiadomość dla tego kraju, bo może być to wkrótce źródło znacznego dochodu, ale z drugiej strony organizacje ekologiczne biją na alarm twierdząc, że największym skarbem Chorwacji jest sam Adriatyk, a nie to co się znajduje pod nim.

 

Przez ostatnie trzy miesiące badanie szelfu Morza Adriatyckiego prowadziło przedsiębiorstwo geologiczne Spektrum. Zdaniem Rune Enga, dyrektora kompanii, „Adriatyk, z powodu swojej płytkiej głębokości, ma duże znaczenie dla firm naftowych i gazowych, ponieważ z technicznego punktu widzenia produkcja energii tutaj jest o wiele prostsza i tańsza niż na dużych głębokościach, powiedzmy, u wybrzeży Brazylii". Jednak Enga nie powiedział nic więcej o istnieniu domniemanej rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego w chorwackim morzu.

 

Według lokalnej gazety Jutarnji List, wiodące światowe firmy naftowe i gazowe, takie  jak amerykański Exxon Mobile, francuski Total i włoski Eni już odkupiły dokumentację z wyników prac poszukiwawczych. Według Ministra Gospodarki Chorwacji Ivana Vrdoljaka, badania Spectrum potwierdziły "wysokie prawdopodobieństwo znalezienia zasobów ropy naftowej i gazu na wybrzeżu republiki".  Według jego prognoz, w kwietniu tego roku, rząd może ogłosić przetarg na koncesje dotyczące badania i rozwój tych złóż.


Minister powiedział również, że wynikami badań geologicznych, wykonanych przez Norwegów, zainteresowane jest ponad 20 międzynarodowych firm naftowych. Według niego, komercyjna produkcja ropy i gazu u wybrzeży Chorwacji może rozpocząć się przed końcem dekady. Jednak organizacje ekologiczne republiki i niektóre partie opozycyjne już biją na alarm, mówiąc o znaczącym ryzyku, które niesie produkcja ropy chorwackiemu wybrzeżu i tym samym zagrożeniach dla turystyki.


Próby znalezienia ropy i gazu w chorwackiej części Morza Adriatyckiego zostały podjęte w latach 70 - 80 ubiegłego wieku. Jednakże, biorąc pod uwagę istniejące ceny tych surowców energetycznych i dostępne technologie wydobycia ustalono, że tamtejsze złoża nie są wystarczające dla komercyjnej eksploatacji.

 

 


 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Wódkiewicz

Po co były wojna w dawnej

Po co były wojna w dawnej Jugosławi? 
Dzisiaj Jugosławia byłaby 4 krajem w europie, ale cóż statki musi produkować Niemcy i stara UE. Te Państwa- gminy mają tyle do gadania ile my do naszego ustroju.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem