Tysiącletni las budzi się ze snu

Kategorie: 

Przez pięćdziesiąt lat naukowcy obserwowali odwrót lodowca Mendenhall, który znajduje się w południowej Alasce. W ciągu jednak dopiero ostatniego roku z lodu zaczął wyłaniać się starożytny las. Naukowcy z University of Alaska mogą badać wszystko to, co odsłania zmniejszająca się zmarzlina. Z lodu wyłaniają się pionowe pnie. Na wielu z nich zachowała się kora, podaje Juneau Empire.

 

Geolog, profesor Cathy Connor, powiedział: „Badania tych drzew są ekscytujące, ponieważ możemy określić ich wiek. Dotychczas znajdowano szczątki najstarszych drzew w częściach. W tym przypadku, mamy cały las”.

 

Analiza radiowo - węglowa pozwoliła ustalić, że wiek drzew wynosi około tysiąca lat. Dolną część lasu przed lub w trakcie zamarzania pokryła warstwa żwiru, co uchroniło je przed zniszczeniem. Korony drzew zostały złamane przez wiatr i także pokryte lodem.
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika raqq

Lodowiec sie wycofuje, bo

Lodowiec sie wycofuje, bo kończy sie mała epoka lodowcowa i wracamy do optymalnych warynków klimatycznych jakie panowały 1000 lat temu. Kilkaset lat temu uprawa winorośli na terenie Polski była normalnoscią. Zadne tam globalne ocieplenie. 

Portret użytkownika ZimaTysiąclecia

Zaraz zaraz. Czyli w

Zaraz zaraz. Czyli w Średniowieczu też nie było tam lodowca? Czyli musieli mieć dobrze rozwinięty przemysł że wytwarzali tyle CO2 żeby miec efekt cieplarniany. No no.

Portret użytkownika NOMAD

Człowieku przeczytaj se

Człowieku przeczytaj se troche kronik i odkryć arheologów jak wyglądała europa 1000 lat temu. Dla przostego przykładu Paweł Jasienica "polska piastów"  a tam że za Mieszka I to uprawiano u nas brzoskwinie.

Portret użytkownika gash

To samo sobie pomyślałem.

To samo sobie pomyślałem. Cały czas twierdzę, że ten cały efekt cieplarniany spowodowany przez CO2 to propaganda pieprzonych Francuzów z elektrowniami atomowymi.
PS
Czy do następnego artykułu może Admin zamieści mój filmik z wakacji? Skoro ten nic nie wnosi do tematu to Mazury też chyba się nadadzą?

Portret użytkownika MonaLisa

A może Atlantyda też nie

A może Atlantyda też nie znajduje się wcale pod wodą, lecz pod warstwą lodowca na Antarktydzie, która mogła "oderwać się" od kontynentu wskutek kataklizmu na Ziemi, lub w wyniku zderzenia z ciałem kosmicznym? Antarktyda też powolutku się topi, i może wkrótce pokaże nam, jaki tajemnice ukrywa przed nami...

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem