Trzy koronalne wyrzuty masy, w tym jeden skierowany w stronę Ziemię

Kategorie: 

Na Słońcu doszło do dużej erupcji. Zaobserwowano ją 6 sierpnia 2013. Najpierw pojawiła się spora protuberancja, a następnie koronalny wyrzut masy, którego pozycja wskazuje na to, że około 10 sierpnia jego komponent składający się z naładowanych cząstek dotrze do Ziemi.

 

Doszło tez do drugiego CME, ale był skierowany w inną stronę, więc nie powinien mieć wpływu na nasze pole magnetyczne. To samo z trzecim koronalnym wyrzutem masy, do którego doszło w ciągu ostatnich 24 godzin. W wyniku tych zjawisk, na Ziemi spodziewana jest burza magnetyczna o skali G1, oznacza to, że naukowcy nie spodziewają się, że będzie to zbyt intensywne zjawisko.

Pozostała aktywność słoneczna jest w normie a na tarczy znajdują się cztery grupy plam, z których żadna nie ma potencjału do generowania znacznych rozbłysków. Konfiguracja magnetyczna plam to alfa i beta. Prawdopodobieństwo wystąpienia z nich rozbłysków klasy M i X to tylko 1 procent.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika wesoła wdówka

jakby ktoś chciał

jakby ktoś chciał dokumentacje zdiec słońca do porównania z tymi smiesznymi programami w necie to pisać,można sobie porównac zdiecia robine co 20 minut z data i godziną , bardzo czesto sa róznice tylko z jakiego powodu te niby teleskopy co daja obraz mialy by cos ukrywac.zdiecia sa robine profesinalnym teleskopem słonecznym o srednicy 1000mm

Portret użytkownika Anakin23

Ja nie wiem nic :) dziwi mnie

Ja nie wiem nic Smile dziwi mnie tylko kilka rzeczy np. dlaczego słońce jest takie spokojne praktycznie brak plam i rozbłysków. Pisałem kilka artykułów niżej, że to całe przebiegunowanie słońca wcale nie musi przejść cicho i spokojnie, bo po każdym takim zjawisku następuje gwałtowny wzrost aktywności słonecznej tak było podczas ostatniego przebiegunowania kiedy to nastąpił największy znany nam robłysk X28+ w listopadzie 2003r. Pożyjemy zobaczymy Smile

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Portret użytkownika darmi

Przebiegunowanie Słońca trwa

Przebiegunowanie Słońca trwa już od jakiegoś czasu,na Ziemi zresztą też Biegun północny przesunął się w tym roku już o 161 mil http://www.youtube.com/watch?v=nbh9VI2PL0I . Będzie bardzo ciekawie, ciekawe kiedy komputery,smartfony,GPSy będą bez użyteczne. "Zmiana biegunowości pola magnetycznego na Słońcu występuje mniej więcej, co 11 lat. Wtedy biegun północny zamienia się z południowym. Teraz to zjawisko występuje w korelacji ze spodziewanym maksimum aktywności słonecznej, co może skutkować chimerycznym zachowaniem naszej najbliższej gwiazdy.Astrofizycy są zaniepokojeni niewytłumaczalnym zachowaniem Słońca. Przeskok pola magnetycznego gwiazdy był spodziewany na maj, 2013 ale obserwacje poczynione przez japońskich naukowców korzystających z satelity Hinode wskazują, ze już się to rozpoczęło prawie rok przed przewidywanym terminem.Naukowcy odkryli ślady niezwykłych zmian magnetyzmu Słońca. Ostatnie przebiegunowanie miało miejsce w 2001 roku i wtedy biegun północny zmienił się miejscami z południowym. To, co zaobserwowali Japończycy wskazuje na rozpoczęcie tego procesu. Twierdza oni, że już w maju tego roku Słońce będzie miało cztery bieguny.Dodatkowe bieguny mają zostać zlokalizowane w okolicach równika. Oznacza to, ze bieguny dodatnie znajdą się na północy i południu a ujemne w okolicach równikowych. Zespół prowadzony przez profesora Saku Tsuneta przeanalizował dane z satelity Hinode i potwierdził, że zmiana polaryzacji pola zaczęła się już w lipcu zeszłego roku.Zespół profesora Tsunety uważa, że podobny wzorzec zachowania gwiazdy miał miejsce w XVII i XVIII wieku. Japończycy zwracają uwagę, że trend aktualnej aktywności plam słonecznych jest podobny do zapisów z tak zwanego Minimum Maundera, okresu sprzed 300 lat, kiedy temperatura na Ziemi spadła o 2,5 stopnia w porównaniu do średniej z XX wieku.We wspomnianym XVII wieku zmiany klimatyczne były tak duże, że zamarzała Tamiza a w Japonii drzewa wiśni zakwitały z dużym opóźnieniem. Oznacza to dla nas okres znaczącego ochłodzenia, co z pewnością będzie bolesne dla zwolenników teorii antropogenicznej przyczyny globalnego ocieplenia.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem