Trzęsienie ziemi z Japonii zmieniło ziemską grawitację

Kategorie: 

W zeszłym tygodniu nauka potwierdziła długo podejrzewany ruch dna morskiego podczas marcowego monstrualnego trzęsienia ziemi w Japonii. Wiemy, że dno przesunęło się o 50 metrów. Teraz okazało się, że to zjawisko wpłynęło również na ziemską grawitację, co odczuły sztuczne satelity.

 

Trzęsienie było tak silne, że zmieniło ziemską grawitację, co wpłynęło na orbity sztucznych satelitów. Po prostu zostały poprzestawiane jak zacumowane statki po dużej fali w porcie.

 

NASA ustaliła to przy wykorzystaniu dwóch satelitów używanych do pomiarów grawitacji ziemskiej. Pierwszy z nich to GRACE(Gravity Recovery and Climate Experiment), którego głównym celem jest śledzenie fluktuacji ziemskiego pola grawitacyjnego powodowane ruchami masy na planecie lub topniejących dużych obszarów czapy lodowej.

 

Sonda badawcza GRACE jest, zatem dobrze wyposażona w sprzęt potrzebny do rejestrowania fenomenów grawitacyjnych. Naukowcy obliczyli, prędkość względną dwóch satelitów i jej zmianę, gdy przeszły nad dotkniętym regionem. GRACE zarejestrował zmiany w polu grawitacyjnym również z innych procesów, ale te sygnały to było tło w długim interwale czasowym w porównaniu do tych fluktuacji z powodu trzęsienia ziemi.

 

Następnie badacze ustalili indykator tak zwany wskaźnik zasięgu i był dwukrotnie wyższy w miesiącu po trzęsieniu ziemi, niż w miesiącu przed tym wydarzeniem.

 

Do tej pory tylko zarejestrowano jeszcze tylko dwa trzęsienia ziemi, które były na tyle potężne, że wpłynęły na ziemską grawitację. Było to słynne trzęsienie na Oceanie Indyjskim w 2004 roku oraz tegoroczne, japońskie.

 

Naukowcy odkryli również, że dzięki super czułym urządzeniom na GRACE są w stanie ustalić siłę trzęsienia ziemi o wiele dokładniej niż przy użyciu sejsmografów. Zaproponowali, że według wskazań sondy badawczej trzęsienie z Tohoku powinno być określone, jako 9.1 a nie 9.0 w skali Richtera.

 

 

Komentarz ZnZ:

Warto w tym momencie zadać pytanie, czym jest grawitacja i gdy zdamy sobie sprawę jak mało o tej sile wiemy powinno nam się zrobić wstyd. Jedno pytanie, jak powstaje grawitacja? Nauka ma jakieś próby wyjaśnień, ale są to raczej opisy teoretyczno matematyczne, których weryfikacja będzie kłopotliwa albo niemożliwa.

 

Źródło: http://www.themarknews.com/articles/7722-japan-earthquake-changed-earth-s-gravitational-field

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

a ja Wam mówię, że

a ja Wam mówię, że błądzicie.
...z błędnych założeń zawsze wynika błędna teza.

A to, że założenia są błędne jest chyba dla Kolegów oczywiste.
Wystarczy przecież aby były niepełne a już bedą błędne.

Portret użytkownika obserwator niezależny

Czegoś tu nie rozumiem -

Czegoś tu nie rozumiem - grawitacji zależy od masy, a ta się nie zmieniła. Tłumaczenie o zmianie rozkładu masy nie przekonuje mnie, chyba, że ktoś mi przytoczy wzór, którym da się taki fenomen opisać.

Portret użytkownika janusz

W odległosciach bliskich

W odległosciach bliskich Ziemi ma znaczenie rozkład jej masy który nie jest jednorodny ,bo nasza planeta nie jest ani kulą ani nawet elipsoidą trójosiową.Zdarzyć się przecież mogą obszary o wiekszej gęstosci i wszystko to ma wpływ na niejednorodnośc ziemskiego pola grawitacyjnego.Tylko w odległościach dużo większych od jej promienia można traktować nasz glob jako punkt materialny i przypisywać mu określoną masę abstrachując od jej rozkładu.Notabene satelity żiemi są doskonałym narzędziem do badania jej kształtu i rozkładu mas w jej wnętrzu.Trzeba również zaznaczyć że te zmiany są minimalne.Pozdrawiam.

Portret użytkownika M

"Nauka ma jakieś próby

"Nauka ma jakieś próby wyjaśnień, ale są to raczej opisy teoretyczno matematyczne, których weryfikacja będzie kłopotliwa albo niemożliwa."...dlatego my biedne małe żuczki powinniśmy dojść do tego sami, olewając modele matematyczne i opisać to kredkami z pominięciem fizyki i matematyki. Panie Admin, po co taki komentarz?Modele matematyczne jak sama nazwa wskazuje modelują (czyt. przybliżają) zjawiska które obserwujemy. Model może się zmienić (i oby to nastąpiło) jeśli powstanie inna, doskonalsza jego wersja.

Portret użytkownika admin

Narazie to ziemska nauka nie

Narazie to ziemska nauka nie wie nawet skąd się bierze masa a co dopiero grawitacja. Ja nie pisze o kredkach, prosze mi tego nie przypisywać. Przypadek grawitacji świadczy o tym, że przydałoby się troche pokory środowisku naukowego. Ostatnio też twierdzili autorytarnie, że nic nie moze poruszać się szybciej od światła i co? Jednak może. 

Portret użytkownika Guest

wiedzą wiedzą . To zależy co

wiedzą wiedzą . To zależy co nazywa pan nauką i skąd . mam przed sobą książkę hiperfizyka... jest tam mowa o gęstościach -nie o masie .grawitacja jest podobnym pojęciem co energia  czyli bardzo abstrakcyjnym..oj bardzo skomplikowane  wyjaśnienie . Są to zależności między gęstościami a każda gęstość ma inną fizykę a my poruszamy się w teoriach fizyki 3 gęstości/.Prawdziwi naukowcy domyślają się ,że być może cała obecna fizyka  oparta jest  na złych założeniach .Mamy u nas na Ziemi dwa światy . jeden to ten obiegowy o kktórym pan wspomina i drugi ten z podziemnymi miastami ,bunkrami i z kolegami o jaszczurzej naturze/.A ksiażka to Joanna Rajska " Między chaosem  a świadomością .HIPERFIZYKA " . nie polecam  tym co żyją w miłej iluzji przekonań.

Portret użytkownika janusz

Masę można umownie

Masę można umownie interpretować jako ilośc materii ,choć przy głebszym wniknięcju w sprawę ta interpretacja wydaje się zbyt prosta.Co do oddziaływania mas to obowiązuje prawo Newtona.Na jle ono jest prawdziwe to nie mnie rozsztrzygać ,jak na razie ,z tego co wiem ,jest ono zgodne z rzeczywistością.Można oczywiście tworżyć teorie które zaprzeczają wszystkiemu ,natomiast należy się zastanowić jaką one niosą sobą wartośc.Jeśli nie tłumaczą nic więcej poza ustalonym dogmatem, poziomem wiedzy ,to ich rzeczywista wartosć jest naprawe znikoma.Teorian Higgsa też daje tylko pewien machanizm przypisywania określonym cząstkom,określonej masy,natomiast nie tłumaczy samego jej pojęcia.Myslę że ten problem dotykając,acyważnych w sumie podstaw naszej wiedzy,trzeba trochę odłożyć na póżniej.Pozdrawiam.

Portret użytkownika M

co do pokory to się w pełni

co do pokory to się w pełni zgodzę - faktycznie w środowisku naukowym sporo jej brakuje (wiem bo niestety w takim środowisku się obecnie poruszam i mnie trafia....).Natomiast nauka ma to do siebie, że dopuki nie ma lepszego sposobu przybliżenia rzeczywistości, doputy dany model ma zastosowanie. Niestety znakomita część naukowców zdaje się o tym zapominać i podpierając się modelem/autorytetem/wiedzą (na danym poziomie) twierdzą, że to jest rzeczywistość, a nie jej aproksymacja.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem