Trzęsienie ziemi z Hiszpanii zostało wywołane przez działalność człowieka

Kategorie: 

Dokładnie 11 maja 2011 roku doszło do trzęsienia ziemi w Hiszpanii w wyniku, którego zginęło dziewięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ostatecznie magnitudę wstrząsu ustalono na 5,1 w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów było najbliżej miasta Lorca w południowej Hiszpanii. Eksperci sugerują, że trzęsienie ziemi było spowodowane działalnością człowieka.

 

Skala zniszczeń była tak duża, bo wstrząsy wystąpiły bardzo płytko. Ponadto naukowcy uważają, że może się wydarzyć kolejne takie trzęsienie i to o epicentrum nawet bliżej powierzchni a tym samym, może to mieć jeszcze większe konsekwencje dla stabilności gruntu.

 

Wiadomo, że małe trzęsienia ziemi mogą być spowodowane na skutek działalności człowieka (np. szczelinowania hydraulicznego w celu pozyskiwania gazu i ropy naftowej.  Jednakże do tej pory nie było prawie żadnych dowodów na rolę człowieka w tak wielkich katastrofach.  Ponieważ trzęsienie ziemi w Lorca wystąpiły na głębokości niezwykle płytkiej, Pablo Gonzalez z University of Western Ontario (Kanada) i jego koledzy postanowili dowiedzieć się, czy ma to związek z usuwaniem dużych ilości wód podziemnych do nawadniania.  Od 1960 roku, poziom wody w obszarze zmniejszył się o 250 m, a ziemia teraz obniża się około 15 cm na rok.

 

Na podstawie danych zebranych z GPS, naukowcy zbudowali model komputerowy zachodzących pod ziemią procesów geologicznych i stwierdzili, że ziemia w trakcie trzęsienia zjechała w dół około 20 cm, to jest trzy razy wyższy rezultat niż można by oczekiwać od trzęsienia ziemi takiej wielkości. Następnie naukowcy wzorowali efekt zaniku wód gruntowych i ich wpływ na naprężenia skorupy ziemskiej.  Wyniki dały dowód na ten związek i eksperci nie mieli wątpliwości, że te trzęsienia ziemi były spowodowane przez działalność człowieka.

 

Pablo Gonzalez powiedział, że następne wstrząsy są nieuniknione, nawet, jeśli nikt nie dotknie wody, bo w tym obszarze i tak wzrósł stres tektoniczny.  Ale na pocieszenie, Jean-Philippe Avuak z California Institute of Technology (USA), który brał udziału w badaniu, uważa, że w tym przypadku przyszłe trzęsienie ziemi może być inne, głębsze i mniej uciążliwe, bo stres będzie się gromadzić powoli.

 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Noname

Niemiec Winfried Otto Szumann

Niemiec Winfried Otto Szumann badał zjawiska emisji fal elek'mag i ktoś stwierdził że częstotliwość sieci energet USA 60Hz pokrywa się z częstotliwością którejś harmonicznej z Ziemi.Co to oznacza w praktyce ?
Czy taka kombinacja zdarzeń i parametrow może mieć coś wspólnego z rezonansem i/lub trzęsieniem Ziemi.Jakie zjawisko należałoby wykorzystać/odkryć aby neutralizować działanie fal.Czy rodzaj sprzężenia zwrotnego mógłby
stabilizować strukturę Ziemi?

Portret użytkownika normalny

Zastanawia mnie jedno: skoro

Zastanawia mnie jedno: skoro powszechnie wiadomo jak szkodliwa jest masowa, rabunkowa eksploatacja ropy, węgla i gazu, skoro tylu naukowców o tym mówi i tyle jest dowodów, zwłaszcza na szkodliwość szczelinowania, to CZEMU dalej to robią? Czy ludzie którzy tym sterują nie ogarniają, że podcinają gałąź na której siedzą wspólnie z nami? I są tak zawzięci, że aż można dojść do wniosku, że całą Ziemię traktują jak jedną, wielką kopalnię i magazyn surowców i nic więcej. Jak można być tak zaślepionym i ograniczonym? To się w głowie nie mieści. Albo ta grupa ludzi ma już jakieś bazy poza Ziemią i w nosie los nas wszystkich albo są głupcami. Użyję tylko jednego argumentu: ilość elektrowni atomowych i składowisk odpadów radioaktywnych, a także głowic nuklearnych w Chinach, Rosji, USA, izraelu i innych miejscach na całym świecie jest tak ogromna, że parę lepszych trzęsień lub wybuchów wulkanów i mamy globalną katastrofę po której Ziemia będzie wyglądać jak Mars.

Portret użytkownika ff

co dwudziesty mwnagero to

co dwudziesty mwnagero to psychopata (wedlug badan amerykanskich) a prawie wszyscy sa uzaleznieni od wskaznikow np od kasy.
kiedys rozmawialem z mleczrzem, facet nie pija bialej trucizny i nie jada nabialu bo wie jak sie go robi ale uwielbia szyneczke. Masarz zas nigdy nie wezmie do st wedlin ale uwielbia nabial.

Portret użytkownika normalny

Zgadzam się. Tyle, że nie co

Zgadzam się. Tyle, że nie co 20 tylko co drugi Smile Inny fajny przykład z bliższej mi branży to masowe przenoszenie numerów z Orange do Play dla pewnej korzyści. Ludzie przenoszą jednorazowo nawet 50 kart. I to nic, że taka przeniesiona karta idzie za moment w kosz i nikt z niej nie korzysta. Liczą się wskaźniki. Tak właśnie powstaje gospodarka oparta na fałszywej ekonomii. Co do wędlin też zgoda i nie jadam już długi czas - wyłącznie samodzielnie przetworzone mięso, np. pieczona łopatka czy szynka do chlebka. Natomiast jak jest z tym mlekiem? Czego ciekawego się dowiedziałeś? O tyle jestem zaniepokojony, że bardzo lubię nabiał.

Portret użytkownika bol

kupuj mleko i jajka u chłopa,

kupuj mleko i jajka u chłopa, to już nigdy nie sięgniesz po sklepową wodę z gipsem zwaną mlekiem i to bezsmakowe coś zwane jajkiem. Wędlinę też uznaję wyłącznie pieczoną  samemu z wyjatkiem niestety kiełbasy (nie ta skala ).

Portret użytkownika e.Kolo

"...bo stres będzie się

"...bo stres będzie się gromadzić powoli." To tłumaczenie jest po prostu jedwabiste. Ja osobiście jak mam stres'a to organizuję mały "resecik". Brakuje mi tylko pomysłu jak zastosować to do "stresu" Matki Ziemi.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem