Trwają próby ożywienia rosyjskiej sondy kosmicznej Phobos-Grunt

Kategorie: 

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) kilka dni temu odebrała sygnał emitowany z sondy Phobos-Grunt. Spowodowało to wzrost nadziei na kontynuacje misji w stronę marsjańskiego księżyca Fobosa.

 

Niestety poza faktem odebrania sygnału z sondy, do czego doszło w placówce ESA znajdującej się w Australii, brak sukcesów w nawiązaniu połączenia. ESA podejmuje kolejne próby starając się pomóc Rosjanom w uratowaniu misji.

 

Nadal nie wiadomo czy przyczyną nieudanego nadania prędkości potrzebnej do udania się na Marsa był problem oprogramowania czy sprzętowy. Stacja naziemna odebrała sygnał 22 listopada i od tego czasu usiłuje się nawiązać dwukierunkową komunikację z urządzeniem.

 

Niestety czas w trakcie, którego sonda mogła trafić we właściwe okienko w podróży na Fobosa już się skończył. Aby podróż była udana konieczne jest odpowiednie ustawienie Marsa i Ziemi. To właśnie, dlatego w tym samym okienku wystartowała amerykańska sonda MSL.

 

Gdyby sondy nie udało się uruchomić prawdopodobnie spadnie ona na Ziemię w połowie stycznia. Warto zapamiętać, że nie jest to zużyta stara sonda tylko nowy, załadowany toksycznym paliwem pojazd. Deorbitacja Phobos-Grunt grozi nawet skażeniem sporego obszaru.

 

Pojawił się też bardzo ciekawy wątek poboczny a mianowicie w serwisie Russia Today publicznie zadano pytanie, czy to nie przypadkiem HAARP spowodował uszkodzenie sondy. Może to być jednak rosyjska próba zrzucenia na kogoś innego odpowiedzialnosci za własną nieudolność.

 

 

Źródło: http://www.universetoday.com/91337/the-human-cost-of-russias-lost-spacecraf/#more-91337

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ciekaw

...poczekajmy na konsekwencje

...poczekajmy na konsekwencje i okoliczności upadku tego urządzonka (o ile w ogóle do niego dojdzie). Wówczas dowiemy się ile było przypadkowości w całym tym zamieszaniu. Nie żebym popadał w paranoję,  po prostu przeczucie... być może mylne, jak to zwykle u mnie bywa Wink

Portret użytkownika Obrońca Ziemi

@Phobos inna opcja że to

@Phobosinna opcja że to USrael zakłócił sondę, aby Ruscy nie dowiedzieli się pewnych rzeczy. Ruska agencja kosmiczna oskarżyła (nieoficjalnie) USrael i jego zabawkę HARP na Alasce o celowe zakłócenie lotu sondy.Tyle wyczytałem na ruskich stronach. Może się zgadzać. Niedawno NASA (czyli złodzieje informacji) chcaiała przeforsować poprzez ONZ międzynarodowy zakaz lotów na Księżyc. Sprawa ucichła i nie wiem aktualnie jak się mają sprawy. O takim zamiarze lub wniosku wysuniętym przez USrael pisała niemiecka prasa. Osobiście czytałem i sprawdziłem: NASA taki wniosek chciała lub chce nadal przeforsować.  Dziwne to wszystko i niesamowite. Parszywcy rządzą światem. 

---
Miłego pobytu na Planecie Ziemi
 

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Ta sprawa ma dwa aspekty: 1.

Ta sprawa ma dwa aspekty:
1. po pierwsze na Phobosa jest zakaz lotów i wie o tym każdy obeznany w temacie. Taki sam zakaz obowiązuje w lotach na Księżyc. Nie powinna więc dziwić dywersja. Amerykańska misja też straci pojazd. Phobos jest uzbrojony po zęby i niemądrze nawet być zbyt blisko.
2, po drugie skoro Rosjanie wiedzą o zakazie lotów, a mimo to idą na całość, to kuriozalne jest tak kiepskie zabezpieczenie całej operacji. Dywersji nalezało sie spodziewać.
 
Mnie dziwi jedynie to, że wysłannicy z Phobosa są w stanie tak skutecznie penetrować cudzy teren.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem