Trwa erupcja wulkanu Siwelucz na Kamczatce

Kategorie: 

Blisko miesiąc temu wulkan Siwelucz (ros. Шивелуч) na Kamczatce wyrzucił kolumnę gazu z popiołem na wysokość około 4,5 km metrów nad poziomem morza, donosił Interfax - Far East. Zdaniem grupy monitorowania aktywności wulkanicznej "KVERT" z  Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii na Kamczatce erupcja wulkanu Siwelucz nie ustaje i na pewno będzie długotrwała. Lawa pojawiła się na północnym stoku góry. Obserwowana jest silna aktywność gazowo – parowa, towarzysząca temu procesowi.

 

Siwelucz to aktywny wulkan w północnej części Kamczatki. Znajduje się 45 km od miejscowości Ust Kamczacki. Obszar ten jest zamieszkiwany przez około pięć tysięcy osób. Jest to jedna z największych struktur wulkanicznych na Kamczatce. Ostatnia zwiększona aktywność Siwelucza miała miejsce w maju 2009 roku. W jej rezultacie w kopule wulkanu pojawiło się wycięcie, rozszczep głębokości około 30 m.

Rosyjscy sejsmologowie nadali temu wulkanowi kod tzw. pomarańczowy. Oznacza to, że wydobywające się popioły zagrażają ruchowi lotniczemu na liniach międzynarodowych i lokalnych – wyjaśniają służby prasowej Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji. Władze apelują też, aby ograniczyć ruch turystyczny w regionie. W okolicach Siwelucza odnotowuje się wysokie stężenie gazów, co stanowi zagrożenie dla okolicznej ludności. Opadający popiół uszkadza silniki pojazdów mechanicznych, a u ludzi powoduje reakcję alergiczną.

 

Więcej szczegółów: http://www.regnum.ru/news/accidents/1667744.html # ixzz2VNCYvjTY
 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem