Trwa burza magnetyczna, największy napór nastąpi 8 marca 2012

Kategorie: 

Właśnie trwa sporych rozmiarów burza magnetyczna spowodowana wcześniejszymi zjawiskami zachodzącymi na naszym Słońcu. Część z całej serii rozbłysków, jakie widzieliśmy w ciągu ostatnich 3 dni była skierowana w stronę Ziemi a kilku z nich towarzyszyły koronalne wyrzuty masy, które będą omiatać ziemską magnetosferę wiązką plazmy.

 

Już w tej chwili indeks KP sięga poziomu 6. Oznacza to, że możliwe są obserwacje zórz polarnych nawet na niższych wysokościach geograficznych. Jutro planetarny indeks fluktuacji magnetycznych Kp może osiągnąć nawet poziom 8 lub 9. Aktualnie trwająca burzę radiacyjną klasyfikuje się już, jako silną. Napór na ziemskie pole magnetyczne trwa prawie cały czas a to dopiero początek.

Spodziewany jest bezpośredni CME, jaki towarzyszył dwóm rozbłyskom X, jakie miały miejsce dzisiaj. Przypomnijmy były to X5.4 oraz X1.3 a plazma z towarzyszącemu im CME powinna dotrzeć do Ziemi w jutrzejsze popołudnie. Symulacja tego koronalnego wyrzutu masy i jego wpływu na Ziemię znajduje się tutaj.

Badania prowadzone przez rosyjskich lekarzy wskazały, że liczba ataków serca w czasie burz magnetycznych rośnie niemal dwukrotnie. Obserwuje się o 90% więcej dławicy piersiowej oraz aż o 83% więcej udarów. Wiadomo na pewno, że burze magnetyczne są w stanie wpływać na sieci energetyczne i komunikacyjne, ale są też w stanie powodować szereg innych zakłóceń poprzez zjawisko indukcji. Warto o tym pamiętać w ciągu najbliższych kilku dni.

 

Po bardzo długim okresie względnego spokoju Słońce aż nadto o sobie przypomniało. Zbliżamy się nieuchronnie do końca cyklu i do okresu aktywności słonecznej. Niestety trudno powiedzieć czy nasza gwiazda zachowuje cykl, bo w ciągu ostatnich kilku lat zachowuje się dziwnie. Najlepiej świadczyła o tym wielka aktywność w okresie oczekiwanego „spokoju”, jaką obserwowaliśmy na przełomie lat 2005 i 2006. Właściwie od tych wydarzeń mówienie o cyklach straciło sens. Jednak lepiej dla nas byłoby gdyby Słońce pozostało przewidywalną gwiazdą, za dużo od niego zależy.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Kamil

Ciemno to widze pisalem

Ciemno to widze pisalem poprzedni komentarz i wklepalem haslo jakie tam cadptha podalo poprawnie sa takie zaklucenia iz wyskoczyl mi blad systemowy a wszystko dobrze w klepalem, a co do slonca zachowuje sie ono nie naturalnie , jak jusz sa takie nawalnice to co to bedzie puzniej jak maksyma mowi a moze nie taki straszny jak go maluja , zobaczymy pozdro

Portret użytkownika nedzarz1509

To by było chyba na

To by było chyba na tyle...Burza byla tylko G1 ale Kp spadło juz do 4 więc po burzy.inne parametry też lecą w dół więc pozostaje nam się wyspać a nie liczyć na jakieś show które dzisiaj już raczej nie nastąpi.

Małe litery w moich postach,to nie błąd,tylko celowe podkreślenie braku szacunku dla skurwysynów.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem