Szwecja szpieguje kraje bałtyckie i przekazuje informacje do USA

Kategorie: 

W szwedzkim programie telewizyjnym Uppdrag granskning podano informacje, że służba radiokomunikacyjna (Försvarets radioanstalt, FRA) szpieguje kraje bałtyckie i rosyjskie prywatne firmy tam działające. Zebrane dane przekazywane są do Stanów Zjednoczonych, podaje SVT.

 

Dokumenty dotyczące posiedzeń FRA i amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), które miało miejsce w kwietniu tego roku, jest dowodem na to, że Szwecja szpieguje kraje bałtyckie i rosyjskie firmy, głównie te działające w branży energetycznej.


Źródła, na które powołano się w programie Uppdrag granskning potwierdzają, że cały region Morza Bałtyckiego jest obszarem zainteresowania FRA. Sprawa może dotyczyć także Polski.

„Byłem tam z misją FRA (chodzi o Polskę), gdy ten kraj uzyskał niepodległość. Mieliśmy zbadać, w jakim kierunku idą tam sprawy. Teraz FRA odkryło nową niszę” – powiedział jeden z informatorów.

FRA monitoruje połączenia między państwami bałtyckimi a Rosją, z których większość przechodzi przez Szwecję. Łotwa nie jest zaskoczona postawą Szwecji i faktem, że informacje przekazywane są do USA. Fredrik Wallin, rzecznik prasowy FRA odpowiada, że służby pracują i prowadzą działania wywiadowcze zgodnie z prawem Szwecji. Nie udzielił jednak informacji, czy Szwecja szpieguje państwa bałtyckie i przekazuje uzyskane dane do USA.  Amerykanie odcinają się od komentowania sprawy.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Fornax

Bezpieczeństwo narodowe USiA

Bezpieczeństwo narodowe USiA to podstawa... Smile  Poza tym, szpiegostwa przemysłowego nigdy za wiele... W jakim właściwie kraju są opatentowane tradycyjne wzory ubrań zakopiańskich górali... ??? A... w USiA... a to spoko... ufff... Czyli wszystko KO...

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem