Sztuczna inteligencja pomoże przewidywać wielkie rozbłyski słoneczne

Kategorie: 

Około południa 1 września 1859 roku, brytyjski astronom Richard Carrington był świadkiem największego rozbłysku słonecznego, jaki kiedykolwiek został zaobserwowany przez nowożytną naukę. Około 18 godzin później w Ziemię uderzyła intensywna burza magnetyczna, która zaindukowała wiele linii telegraficznych.

 

Gdyby zdarzenie tej siły nastąpiło dzisiaj większość zaawansowanej technologii zostałaby zniszczona. Naukowcy mają tego świadomość, dlatego pracują nad systemami wczesnego ostrzegania.

 

Wielkie nadzieje pokładają oni w automatycznych systemach obserwujących naszą gwiazdę. Systemy ostrzegawcze miałyby się opierać o oprogramowanie do analizy obrazów transmitowanych przez różne sondy kosmiczne obserwujące Słońce.

 

Dzięki ostrzeżeniom, operatorzy satelitarni będą w stanie wyłączyć wrażliwe urządzenia zasilane wysokim napięciem, astronauci mogą unikać spacerów kosmicznych lub nawet ukrywać się za odpowiednimi osłonami. Dodatkowo samoloty latające w obszarach podbiegunowych mogą po prostu unikać takich rejsów.

 

Słoneczne obserwatoria powinny być w stanie poinformować nas przed wystąpieniem niekorzystnych zjawisk, ale obfite strumienie danych z tych urządzeń są bardzo trudne do analiz.

 

Dlatego właśnie zespół badaczy z Uniwersytetu w Montanie pracują nad procesami automatyzującymi analizy zachowania Słońca. Zespół skupia się na analizie danych z sondy SDO ( Solar Dynamics Observatory). Sonda znajduje się na orbicie od lutego 2010 i transmituje dane w dziesięciu długościach fal. Wysyła kompletny zestaw obrazów w dwunastosekundowych interwałach. W sumie dziennie jest to 1,5 terabajtów danych.

 

Poza trudnościami w przetworzeniu danych są jeszcze kłopoty z właściwym interpretowaniem zachowania naszej gwiazdy. Wciąż dopiero się uczymy tego jak rozumieć dane zjawiska zachodzące na jego powierzchni. Słońce jest bardzo trudnym przedmiotem do automatycznej analizy obrazu.

 

Aby uporać się z tym zadaniem naukowcy napisali ponad 15 różnych programów komputerowych używających zaawansowanych możliwości procesowania danych graficznych. Poprzednio podobne techniki stosowano na przykład w medycynie gdzie podobne oprogramowanie wspomaga odkrywanie niebezpiecznych guzów rakowych.

 

Dzięki możliwości uczenia się systemu można porównywać zjawiska zachodzące na powierzchni Słońca z tymi historycznymi a ponieważ wiemy jak dane formacje reagowały w przeszłości będzie możliwe przynajmniej przybliżone przewidywanie zachowania naszej gwiazdy.

 

 

Źródłohttp://www.newscientist.com/article/mg21228424.800-ai-to-predict-suns-next-attack-on-earth.html

Opracowanie naukowehttp://arxiv.org/abs/1109.6922

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem