Szczury pomagają ludziom w poszukiwaniu min w Afryce

Kategorie: 

Okazało się, że gigantyczne afrykańskie szczury mają niezwykłą zdolność w zakresie wykrywania śmiercionośnych min. Obecnie wykorzystywane są do rozminowywanie dużych powierzchni w krajach afrykańskich, toczących wojny.

 

Tę niebywałą zdolność szczurów odkryto w Mozambiku. Początkowo władze tego kraju podchodziły do szczurzych umiejętności bardzo sceptycznie. Oswojone, gigantyczne gryzonie biegają po zaminowanych obszarach i wskazują miejsca, gdzie umieszczone są śmiercionośne pułapki.

 

Miny to w dalszym ciągu najbardziej niebezpieczna broń na świecie, szczególnie w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, co miesiąc ponad 800 osób umiera, a 1200 zostaje okaleczonych na skutek wybuchu min. Najczęściej cierpią dzieci, kobiety i osoby starsze. W ciągu ostatnich kilku dekad na badania dotyczące sposobów wykrywania min lądowych wydano setki milionów dolarów. Większość nowych technologii służąca ich namierzaniu i rozbrajaniu  jest bardzo kosztowna.  


Używanie afrykańskich szczurów do wykrywanie min jest bardzo tanie. Zwierzęta te mają słaby wzrok i musza polegać na podwyższonym węchu, co czyni je idealnym środkiem do wykrywania  materiałów wybuchowych. Jeśli człowiekowi z wykrywaczem potrzeba dwóch tygodni do namierzenia miny, tak szczur tę samą pracę wykona w jeden dzień. Szczur w niewoli żyje ok. osiem  lat, a jego przeszkolenie zajmuje dziewięć miesięcy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Art

  Taaa. Oni bajerują z tym

  Taaa. Oni bajerują z tym szkoleniem szczurów. Pewnie żeby zarobić na niby szkolonych szczurach.
   Sprawa jest w rzeczywistości prosta - wypuszcza się parę szczurków na pole minowe i one biegają i detonują te miny. Przecież napisane jest, że to ciężkie szczury afrykańskie Smile Potem łatwo można nawet policzyć liczbę zdetonowanych min.
   Na pole minowe wystarczy rozpylić jakiś aromat serowy czy też kiełbasiany i robota pali się pod nogami, a szczurki mogą się trochę rozerwać Smile

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem