Światła Ziemi nocą, widziane z kosmosu

Kategorie: 

Kilka dni temu opublikowano kilka zapierających dech w piersiach fotografii i filmów przedstawiających widok naszej Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na zdjęciach widać doskonale spowite ciemnością Stany Zjednoczone z dobrze oświetlonymi ośrodkami urbanistycznymi.

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak wiele światła produkujemy, na co dzień. Oczywiście, aby to było możliwe konieczna jest produkcja elektryczności na dużą skalę. W nocy wschodnie wybrzeże USA wygląda praktycznie jak jednolita plama światła. Mówi nam to coś na temat poziomu rozwoju cywilizacyjnego tego regionu.

Wyraźnie widać Nowy Jork, o którym mówi się przecież, że to miasto nigdy nie zasypia. Emisja światła nie jest zwykle przez nas traktowana, jako zanieczyszczenie a niestety właśnie tak jest. Za dużo światła w nocy wpływa bardzo negatywnie na rośliny, które mogą mieć przez to zaburzony fotoperiod a w konsekwencji po prostu się stresują.

 

Z punktu widzenia ochrony środowiska przed nadmiernym oświetleniem w godzinach nocnych niedoścignionym wzorem może być Korea Północna. Ten kraj z kosmosu wygląda, co dziennie jakby była tam wielka awaria zasilania. Kontrastuje na zdjęciach z jasną w nocy Koreą Południową. Linię oświetlenia urywają się wraz z granicą między dwoma krajami. Na terytorium Korei Północnej jasnym punkcikiem jest tylko stolica, Phenian.

To nie jest jednak tak, że Korea wyłącza światła z dbałości o przestrzeganie prawideł ochrony środowiska. To po prostu wyraz głębokiego kryzysu gospodarczego. Czy ktoś jeszcze pamięta XX stopień zasilania z czasów PRL? Młodzi zapewne nie, więc śpieszę z wyjaśnieniem. Gospodarki państw komunistycznych i socjalistycznych przeważnie zawsze zmierzają ścieżką ku upadkowi. Czasami jest ona dłuższa, czasami krótsza. Ta koreańska jest wyjątkowo długa a demontaż potrwa zapewne jeszcze kilka lat. W Polsce w latach 80tych również wyłączano masowo prąd, bo było go za mało. Teraz po prostu podniesie się jego cenę tak, aby XX stopień zasilania mógł być zarządzany w domach a nie w elektrowniach. Postęp po prostu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika tecsun

Autor artykułu napisał

Autor artykułu napisał ..."Gospodarki państw komunistycznych i socjalistycznych przeważnie zawsze zmierzają ścieżką ku upadkowi"...
Chciałbym tylko przypomnieć, że Chinami aktualnie rządzi Komunistyczna Partia Chin, więc użyte słowo "przeważnie" jest jak najbardziej na miejscu.

Portret użytkownika delfin

Bardzo dobrze pamiętam XX

Bardzo dobrze pamiętam XX stopień zasilania, bardzo często musiałem uczyć się przy świeczkach ( było w tym trochę romantyzmu?), ale być może dlatego mam obecnie wykształcenie tylko podstawowe? (Żartowałem... to było tylko moje lenistwo)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem