Świat Star Treka coraz bliżej, automatyczny tłumacz już istnieje

Kategorie: 

Jak wiemy jedną z technologii wymyślonych na potrzeby serialu Star Trek jest tak zwany automatyczny translator. To on właśnie umożliwiał wytłumaczenie, dlaczego wszyscy kosmici ze zmarszczonymi czołami mówili w tym serialu po angielsku. Okazuje się, że korporacja Microsoft pracuje aktualnie nad technologią umożliwiającą automatyczne tłumaczenie.

 

Powyżej znajduje się kilkuminutowa prezentacja możliwości oprogramowania Amerykanów. Dla niecierpliwych podpowiedź, aby przewinęli wykład na koniec, kiedy słowa wypowiadane przez prowadzącego są automatycznie tłumaczone na chiński. Odbywa się to tak, że system rozpoznawania mowy umożliwia zapis tekstu w czasie rzeczywistym, ten tekst jest tłumaczony za pomocą translatora Bing Translator i jest syntetyzowane za pomocą specjalnego programu typu naszego polskiego Ivo.

 

Tłumaczenie działa z kilkusekundowym opóźnieniem, ale może to być w przyszłości pomysł na świetne aplikacje w smartfonach zdolne do tłumaczenia naszego języka polskiego na chiński tradycyjny czy jakikolwiek inny. Takie oprogramowanie mogłoby być równie ciekawą ofertą dla turystów i biznesmenów z Ameryki i Europy latających do Azji.

 

Warto przyznać, że Microsoft w zakresie systemów rozpoznawania głosu współzawodniczy z korporacją Google i to ona zdaje się mieć najlepszy i wciąż udoskonalany translator zdolny również do odczytywania tłumaczenia przez syntezator mowy. Rozwiązanie Microsoftu ma podobno tak modulować syntezę odczytywanego tłumaczenia, aby tembr głosu był przynajmniej zbliżony do osoby, która jest tłumaczona. To znacznie poprawia, jakość interakcji.

 

Teraz prawdopodobnie nastąpi mozolna industrializacja tej technologii prawdopodobnie z nowymi językami. Wtedy będzie można ocenić jakość tłumaczeń bo z chińskiego niewiele można wywnioskować. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika maniek

...kiedyś google toolbar dla

...kiedyś google toolbar dla firefoxa - konkretnie im translator 3.3.3 - tłumaczył mi w lot chyba 140 języków!~...było super!   po kilku latach coraz to nowsze wydania - są coraz gorsze!....pisze mu - głupi - przetłumacz na angielski...odpowiada - głupi!...w celu ułatwienia sobie życia - musze nauczyć sie języka!...:D

Portret użytkownika zwolennik rządu światowego

NIestety, polska gramatyka

NIestety, polska gramatyka jest zbyt skomplikowana, a kraj zbyt zaściankowy, abyśmy w niedługim czasie doczekali się translatora, który w miarę dobrze radziłby sobie z tłumaczeniem tekstów

Portret użytkownika syriues

W pewnym sensie jest to

W pewnym sensie jest to dobre,bo pozwala innym zrozumiec innych.
Ale najprostszym rozwiazaniem jest jeden jezyk i juz.
Jedno pokolenie i gotowe.Po co ma sie ktos stresowac w pracy czy w innym kraju.Tak by wymyslono jeden jezyk ,inny niz wszystkie i bylaby to sprawiedliwy wybor.
Ale oczywiscie nalezy wykopac z ziemi kawalek kwarcu ,zelaza,niklu ,miedzi no i ropy i zrobic tlumacza wczepic go potem w glowe podlaczyc z nerwami i gotowe.
Ta nauka dazy tylko do wygody ,a nie do wspolnej metody dzialania.
Oczywiscie potem beda musieli zrobic nowy telefon,czy moze jakis laptop etc,by znow ruszyla produkcja wydobywczo-odkrywcza i niech szaleja huragany,trzesienia ziemi,tsunami i inne katastrofy.My nie chcemy innego zycia jak te ktore teraz jest.Tak wnioskuje ze wszystkiego co mnie otacza.
Nalezy isc do przodu w harmonii z natura ,przewidywac najgorsze i redukowac potencjalne niedoskonalosci

Portret użytkownika Dr Piotr

Z pewnościąto będzie

Z pewnościąto będzie użyteczne, a za kilka lat dopracowane.
Ale nie sądzicie, że powoli robi sięz ludzi wygodnickich nieuków, których we wszystkim wyręczą usłużne maszynki, komputery i technologie?
Widać to nawet w szkołach...na maturze nagminne stało się użycie komórek z zestawami słuchawkowymi bluetooth do przedyktowania całych zadań i wyników, dzieciaki w telefony wpisują mega-ściągi i gotowce.
Ludzie z czasem zapomną jak to jest napisać coś ołówkiem czy długopisem na papierze włąsną ręką, bo tylko stukamy w kalwiatury.
Coraz mniej rzeczy musimy pamiętać, bo wszystko jest w internecie.
Niedługo nie będzeimy musieli nawet pamiętać numerów PIN jak nas zachipuja chipami RFID i to pewnie nie jednym.
To zabijanie człowieczeństwa, inteligencji i promowanie totalnego wygodnictwa!

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem