Sterowce wracają do łask, być może powstanie nowy środek transportu

Kategorie: 

W latach trzydziestych ubiegłego wieku wydawało się, ze świat przyszłości będzie pełen sterowców. Już w pierwszej wojnie światowej sterowce bywały używane, jako stanowiska obserwacyjne a nawet, jako maszyny bombardujące. Jednak fakt, że do ich napełniania stosowano łatwopalny wodór czynił ze sterowców łatwy cel. Potem doszło do spektakularnej katastrofy Grafa Zeppelina, która wszystko zmieniła. Teraz moze powstać nowy rodzaj sterowca o wyglądzie UFO.

 

Sterowce powoli wracają do łask. Ludzie umieją już produkować gaz lżejszy od powietrza, który jest niepalny a na dodatek znacznie poprawiły się możliwości związane z tworzeniem pokryć z materiałów kompozytowych.

 

Powyższe nagranie przedstawia symulację możliwości pojazdu Aeroscraft. Ten liczący sobie 64 metry długości sterowiec posiada zaawansowany sposób dynamicznej wyporności. Jego komory są zapełnione skompresowanym Helem. Posiada sześć silników turbośmigłowych i jest w stanie lecieć z prędkością 222 km/h na pułapie 3700 metrów.

Firma Aeroscraft zaproponowała budowę kilku rodzajów sterowców. Będzie na przykład ML868 o 60 tonowym udźwigu. Tym modelem interesuje się amerykańska armia. Sam projekt sterowca był rozwijany w ramach projektu WALRUS HULA w Agencji DARPA. To, co powstało, jako Aeroscraft to wykorzystanie koncepcji z tego Proof of Concept.

 

Jako ciekawostkę można traktować plany budowy liniowców podobnych do morskich, które mogłyby latać nad Karaibami lub innymi częściami globu. Pełna mobilność i stabilność konstrukcji zapewni komfortowe zakwaterowanie nawet do 180 pasażerów. Byłoby to możliwe przy odpowiedniej zabudowie 500 tonowego modelu ML86X.

 

Sterowiec może zacumować na dowolnej wyspie, co dałoby też szansę na ustanowenie komunikacji lotniczej z niektórymi miejscami gdzie nie da się po prostu wybudować pasa startowego. W wojsku sterowce mogłyby być stosowane, jako środek transportu w momencie prowadzenia operacji powietrzno- desantowej. Być może wzorem naszych pradziadków czas zacząć sobie wyobrażać horyzont świata przyszłości zapełniony sterowcami?

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika qx

atutem rozwiazania moze byc

atutem rozwiazania moze byc cena (unosi sie sam, a do napędu można częśiowo wykorzystac prady powietrzne a do tego w meijscu startu/ladowania nie potrzeba drogiej infrastruktury) ... wada czas ale skoro sa chetni na korzystanie z transportu morskiego to tu beda mieli ten sam komfort, a czas na poewno o polowe krotszy, samolotu to na pewno nie wyprze ale na rynku na pewno znajdzie się miejsce dla sterowców...

Portret użytkownika Spotter

W dobie lotnictwa cywilnego

W dobie lotnictwa cywilnego ten projekt nie przejdzie. Obecnie dziennie w powietrzu znajduję się kila tysięcy samolotów. Lotnictwo jest już tak rozwinięte że nie ma miejsca na takie wynalazki jak sterowiec. Samoloty są trwalsze, szybsze i mogą przewozić znacznie większą ilość pasażerów na raz bez międzylądowania. Dla przykładu, lot SIA21 z Newark do Singapuru wykonywany przez Airbusa A340-500 zabierający na pokład ponad 300 pasażerów, to najdłuższy lot wykonywany bez międzylądowania trwający ok. 17 godzin. Maszyna pokonuje ok. 16 tys. km. Często ten lot pojawia się nad Polską.

 Jaki sterowiec może się z tym równać ? Smile

Portret użytkownika Spotter

A po co pasażerowi takie

A po co pasażerowi takie właściwości jak lot do tyłu czy pionowy start ? Pasażer chce się przemieścić jak najszybciej z punktu A do punktu B. A tak w ogóle, zapomniałeś że istnieją śmigłowce Smile
Pali 10 razy mniej ? Skąd masz takie wyliczenia ? Zapomniałeś o kosztach wyprodukowania Helu.
 
Co do udźwigu to te 60 ton to jest nic w porównaniu z możliwościami samolotów:
np.
Airbus A380 - 853 pasażerów
Boeing B747-8 - 581 pasażerów
Boeing B777 - 300 pasażerów

Portret użytkownika devoratus

Choćby po to, by nie musieć

Choćby po to, by nie musieć budować lotniska.
 
Samolot jest wspaniały i nowoczesny, ale wystarczy awaria zwykłego kółka w podwoziu, albo oblodzony pas i już się trzeba modlić do wszechmogącego...
 
Skoro sam piszesz o śmigłowcach - to zastanów się jakim cudem ktokolwiek z nich korzysta, skoro samoloty latają szybciej i biorą więcej pasażerów...
 
A i jeszcze jak sterowcowi skończy się paliwo, to nie spada jak kamień...

 

 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
 • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
            _____ 
__ __ ____ ___ |___ /
\ \ / / |_ / / _ \ |_ \
\ V / / / | __/ ___) |
\_/ /___| \___| |____/
Przepisz kod wyrażony w postaci znaków ASCII