Stany Zjednoczone chcą odbudować relacje z Kubą

Kategorie: 

Jak się niespodziewanie okazuje, prezydent Kuby i Stanów Zjednoczonych postanowili podać sobie ręce i postarać się o poprawę relacji, które były w nienajlepszym stanie od ponad 50 lat. Wczoraj uwolniono również amerykańskich i kubańskich szpiegów.

 

Raul Castro i Barack Obama potwierdzili wczoraj wznowienie stosunków dyplomatycznych, które przerwano w latach 60'. Stany Zjednoczone planują w ciągu kilku najbliższych miesięcy otworzyć ambasadę na Kubie a w przyszłości nawet znieść sankcje. We wczorajszym przemówieniu Obama powiedział, że dotychczasowa polityka stosowana wobec Kuby i tak niczego nie zmieniła, ponieważ kraj nie stał się ani trochę bardziej demokratyczny.

 

Okazuje się również, że Watykan prowadził w ostatnim czasie negocjacje między amerykańskim i kubańskim rządem, natomiast w Kanadzie odbywały się tajne rozmowy, na których omawiano poprawę stosunków. Kuba postanowiła uwolnić dwóch amerykańskich szpiegów a Stany Zjednoczone zwolniły trzech kubańskich agentów.

 

Jednym z uwolnionych przez kubańskie władze szpiegów jest Alan Gross, który otrzymał w 2009 roku karę 15 lat więzienia za udział w tajnym projekcie ZunZuneo. Stany Zjednoczone chciały stworzyć tzw. kubański Twitter, który umożliwiłby wprowadzenie rewolucji i zmianę dotychczasowych władz na Kubie. Co ciekawe, szef programu USAID zapowiedział wczoraj swoją rezygnację.

 

Ogłoszone zmiany spowodowały radość wśród kubańskiej społeczności. Jednak niektórzy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych sprzeciwiają się decyzji władz i doszło nawet do kilku demonstracji. Również w amerykańskim rządzie zapanowało niezadowolenie.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-latin-america-30528316

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

Podburzanie w Wenezueli i

Podburzanie w Wenezueli i poprawa stosunków z Kubą oraz innych krajach Ameryki Środkowej , to chwilowa , taktyczna polityka USA dla przeciwdziałania wpływom Rosji w tych krajach, w popblizu granic USA, gdy USA od wielu dziesięcioleci zbliża się do granic Rosji , korumpując kolejne kraje  wokół tego kraju.

Portret użytkownika achiles

Gotuje się im grunt, pod

Gotuje się im grunt, pod nogami, to i z Kubą bratać się próbują, bo MINISTER ŁAWROW, jeszcze w Październiku podczas wizyty u RAULA CASTRO, szereg umów podpisał w tym i te militarne pozwalające na okrętów wszelakich cumowaniu w KUBAŃSKI PORTACH. Ale ja i tak intencjom WIELKIEGO BRATA ZZA OCEANU, nie wierzę i zdaje się że i same władze w HAWANIE w nie nie wierzą, bo oglądałem dziś wystąpienie RAULA i nie było w związku z tym ocieplenie hura optymizmu w tonie i słowach jego wypowiedzi. I nie ma co się temu dziwić, bo przez ostatnich 15 lat WIELKI BRAT, już nie raz udowadniał, że jedną ręką kogoś klepie po plecach, tylko po to by odwracając uwagę, drugą wbić sztylet prosto w SERCE KLEPANEGO ( o czym się przekonali Cadafi, Saddam, Mubarak  i cały swiat, to widział). Zresztą jak można zaufać komuś, kto jest odpowiedzialny, za katastrofalny stan gospodarczy kogoś i to już prawie od PÓŁ WIEKU, poprzez swoje sankcje i blokowanie zrównoważonego rozwoju danego KRAJU, tylko dlatego, że mu się nie podobają tamtejsze władze, gdyż nie są posłuszne i spolegliwe względem silniejszego i nie chciały robić tego, co ten duży im kazał. No i nie należy zapominać, że Fidel ciągle żyje mimo, że CIA przeprowadziła na niego 56 nieudanych zamachów, co zostało udowodnione, a tego chyba, nie da się zapomnieć.

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem