Stalin marką turystyczną Gruzji

Kategorie: 

W sobotę wieczorem nieznani sprawcy spryskali różową farbą nowo odrestaurowany pomnik Józefa Stalina w miejscowości Zemo Alvani we wschodniej Gruzji. Na znak protestu pod monumentem zgromadzili się oburzeni ludzie z kilkunastu wsi.

 

Pomnik Józefa Stalina został odbudowany we wsi Zemo Alvani pod koniec grudnia ubiegłego roku. Ludzie żądają przywrócenia pomnika także w gruzińskim Gori (miejsce urodzenia Stalina). Wcześniej został on usunięty do muzeum poświęconego sowieckiemu przywódcy. Lokalne władze planują, że zamiast posągu Stalina w centralnym placu miasta, ustawiony zostanie pomnik ofiar wojny gruzińsko - rosyjskiej z sierpnia 2008 roku i represji stalinowskich.


Według wielu sondaży w Gruzji, zarówno młodzi i starsi ludzie uważają, że Stalin odegrał ważną rolę w historii Gruzji. Cudzoziemcy, odwiedzający ten kraj, w pierwszej kolejności zmierzają  do domu -muzeum Stalina, który po dziś dzień stoi w Gori. Stalin stał się rodzajem marki turystycznej. Negatywna marka, to również niestety marka i Gruzini na tym zarabiają.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika miecia

porównywanie stalina do

porównywanie stalina do hitlera to wojna informacyjna, zbrodnie stalina są wyolbrzymiane, w ten sposób zachód chce zniszczyć tożsamość rosjan
ile ludzi zostało poddanych represjom stalinowskim - dokładną odpowiedz dało stowarzyszenie historyków Memoriał współpracujące m.in z Ośrodkiem Kartą w sprawie zbrodni katyńskiej - otoż jest to 2. mln 800 tys osób represjonowanych z czego 683 tysiące zostały stracone , http://stalin.memo.ru/index.htm 
totalna suma zabitych przez hitlerowców to najmniej 50 mln z czego 28 mln to Rosjanie 

Portret użytkownika 3plabc

Wiesz jak kolego wyglądały

Wiesz jak kolego wyglądały represje stalinowskie? Moja babcia mieszkała na wileńszczyźnie, opowiadała historie ze swego dzieciństwa. Kiedyś jakaś dziewczynka, czy chłopak dla jaj dorysował Leninowi na obrazie większe wąsy czy brode.... na sybir wywieźli z dzieciakiem za to całą jego rodzinę! Inny epizod już niewspomnieniowy... Stalin kazał przesiedlać, czy zsyłać na sibir całe narody... np. Czeczenów przesiedlił bodajże na 20-30 lat za współprace z nazistami podczas IIWŚ (których traktowali, krótko jak wyzwolicieli). O wielkim głodzie na Ukrainie słyszałeś? Jak nie to poczytaj- celowy, czy nie celowy, ale wywołany przez władze ZSSR, czyli Stalina. O stalinowskich zbrodniach to już wiele książek napisano, więc się nie rozpisuje tylko odsyłam do lektury a te 2,8 mln to chyba są tylko ofiary podczas "wielkiej czystki". Sami rosjanie szacują bilans ofiar, rządów Stalina w ZSSR w latach 1929-1953, oraz krajach satelickich nawet na 40 mln. Śmierć 10mln żołnierzy podczas IIWŚ przypisuje się zresztą złemu zarządzaniu armią (wcześniejsza czystka w armii ok 45tys. oficerów różnych stopni). Tak czy owak był potwornym zbrodniażem i nie ma co go wybielać!

Portret użytkownika 3plabc

Mnie śmieszyło bratanie się

Mnie śmieszyło bratanie się prezydenta Kaczyńskiego z Saakaszwilim (który taki krzyształowy sam nie był) przeciwko Rosji, ta anty-rosyjska koalicja i tak nic by niezdziałała. Co mnie śmieszyło najbardziej, to że Kaczyński zagorzały antykomunista bratał się z ludźmi, którzy Stalina uwarzają za bohatera narodowego!! Dla naszego narodu jest on uosobieniem KATA, których zresztą wielu nad Polską stało. Nie chodzi tylko o narzucenie nam po IIWŚ dyktatury Moskwy,  systemu komunistycznego(sfałszowane referendum[3xTak]), oraz represje i zbrodnie na Polakach ... liczba ofiar tego człowieka idzie w dziesiątki milionów!! Zwycięzców nikt nie sądzi, ale Stalin nie był dużo gorszy od Hitlera( gdyby ten wygrał IIWŚ, aż strach myśleć... pewnie słowian by już nie było w Europie). Mimo wszystko dzięki Stalinowi, a może raczej jego niekompetencji, żądzy chwały i prywacie wygraliśmy wojnę z bolszewikami w 1920 roku... Stalin jako generał jednej z armi zamiast iść z posiłkami na Warszawe poszedł bodajże zdobywać Kijów(mogłem pokręcić miasto, a sprawdzać mi się nie chce) i dał nam czas na rozbicie bolszewików nad Wisłą. Może zbrodnia katyńska była jego prywatną zemstą na weteranach (w dużej mierze) z 1920 roku. Różne są na to poglądy i teorie.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Ludzie są dziwni dla Gruzinów

Ludzie są dziwni dla Gruzinów Stalin to wielki symbol, który wiele dobrego dla tego kraju zrobił (tylko Gruzja miała się dobrze za rzadów stalina) natomiast reszta świata uwaza go za zbrodniarza. I to nie jedyny taki totalitarny przywodca co kraj to inny obyczaj. my tez mamy swoich "bohaterow" ktorzy w czechach czy na wschodzie sa gardzeni, ale czy rzeczywiscie Stalin i inni podobni jemu sa atrakcjami turystycznymi,chyba nie to tylko wielcy dla lokalnej ludnosci
pozdrawiam Juszka
 

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem