Sprawa tybetańska została poświęcona w imię wielkiej polityki

Kategorie: 

Tybetańczycy są poruszeni międzynarodową zmową milczenia wobec ich sytuacji. Reelekcję Chin do Rady Praw Człowieka ONZ odebrano jako policzek od społeczności międzynarodowej. Doszło też do kolejnych samospaleń protestujących Tybetańczyków.

 

Chiny stają się światowa potęgą, dlatego sytuacja Tybetu się pogarsza. Z punktu widzenia Państwa Środka, Tybet to terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Mieszkańcy regionu w dramatycznych protestach starają się temu zaprzeczać. Chińczycy twierdza, że separatyzmy będą zduszone w zarodku i postępują w podobny sposób jak Rosjanie w Czeczenii. Na dodatek zaczynają prześladować tradycyjny buddyzm tybetański postrzegając w nim przyczyn oporu mieszkańców tej prowincji.

 

Od 1912 roku do 1950 Tybet był w praktyce niepodległym państwem, ale potem na skutek komplikującej się sytuacji międzynarodowej został anektowany przez Chiny. W 1959 roku miało tam miejsce krwawe powstanie w wyniku, którego śmierć poniosło bardzo wielu Tybetańczyków, a ich duchowy przywódca, Dalai Lama musiał się udać na uchodźctwo.

 

Obecnie protesty mieszkańców Tybetu przybierają formy często szokujące. Najczęściej dochodzi do samospaleń. Od 2009 roku w ramach protestu podpaliło się już 120 osób. Ostatni taki przypadek miał miejsce wczoraj. Dokonał tego 20 letni Tsering Gyal i miało miejsce na terenie prowincji Qinghai.

 

W tym samym czasie w Pekinie odbywa się spotkanie najwyższego kierownictwa Partii Komunistycznej. Tamtejsi „komuniści” ustalili, że teraz czas na prawa rynku działające wraz z socjalizmem. Oznacza to, że Chiny jeszcze bardziej zawalczą o światową supremację, a to złe wieści dla Tybetu.

 

Wspieranie Tybetu bardzo długo było ważnym elementem kultury Zachodu, ale ostatnio przeważa umiarkowanie dla tego poparcia ze względu na to, że Chiny są często ważnym partnerem gospodarczym i wprost proporcjonalnie do postepowania tego procesu następuje milcząca akceptacja dla sposobu rozprawiania się z Tybetem.

 

W podobny instrumentalny sposób traktowano w przeszłości Polskę, gdy decydowano ponad naszymi głowami o tym, komu przypadnie nasze terytorium. Dlatego powinniśmy być szczególnie wrażliwi na los mniejszego narodu gnębionego przez sąsiada o imperialistycznych zapędach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zico169

można śmiało powiedzieć ze

można śmiało powiedzieć ze tylko siłą można odzyskać tybet, nierozumiem dlaczego dalajlama się upiera by w pokojowy sposób rozwiązać problem. osobiście uwazam ze po śmierci dalajlamy problem rozwiązą lordowie i szambala . zginie z kilka miliardów ludzi ,oni się nie patyczkują tylko czekają na okazje. brak szacunku dla reprezentanta starozytnej cywilizacji wymaga pokazowej lekcji. chiny moze i są potęgą ale juz niedługo ,ich arogancja juz ich zgubiła. to juz kwestia czasu. amerykanom tez się dostanie za indian.

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"(motto+awatar z www.glosulicy.pl)

Portret użytkownika Zenek

Do czego światu potrzebny

Do czego światu potrzebny jest "Tybet"?
 
Do tego samego co był nazistom żyda A Hitlera. Dla wiedzy przechowywanej w Shambalii. Jak ją oddadzą nazistom od bombokracji zubożonym uranem to i zachód i wschód wspólnie im zaorają każdy klasztor. Na razie jest takie ganianie króliczka by się mnisi skusili na anglosaksońską "promocję życia" i wydali te dokumenty w zamian za obiecywaną im (ha ha ha) niepodległość (w grobach).
 
 
 
 

Portret użytkownika Zenek

Zwyczajni ludzie zawsze mają

Zwyczajni ludzie zawsze mają przesrane bo są poświęcani w imię geopolityki.
 
Wartość Tybetu dla "demokratycznego zachodu"
- to irytacja Chin "a bo u was biją Tybetańczyków";
- to czego od dawna poszukują anglosaksońscy naziści od tory - wiedza przechowywana w Shambalii.
 
Cała reszta to krokodyle łzy by się dali wycyckać tak jak Polacy się wiecznie dają cyckać na "obietnicę zniesienia wiz do USA".  Wiadomo iż nie zostaną nigdy zniesione chyba, że nas USA wchłonie bo czym (jaką obietnicą bez pokrycia) byśmy byli gejeji? Trza by było wymyslić i zaszczepić w lemingach kolejny nieziszczalny miraż więc łatwiej jest mamić polactwo ich zniesieniem przy każdej okazji jak to polactwo ma się poświęcić dla Wielkiego Psubrata. To samo jest w Tybecie z "wolnoscią dla nich". Geopolityka.
 
 
 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem