Społeczność naukowa oczekuje na kluczowe informacje o odkryciu boskiej cząsteczki

Kategorie: 

Już jutro, w laboratorium badawczym CERN ma się odbyć zapowiadana konferencja prasowa w trakcie, której zostaną zaprezentowane pierwsze ustalenia, jakie poczyniono w trakcie prób potwierdzenia teoretycznie istniejącego skalarnegopola i cząstki nadającej masę.

 

Od jakiegoś już czasu pojawiają się różne pogłoski sugerujące, że słynny bozon Higgsa został częściowo zaobserwowany. Ekscytację środowisk naukowych powoduje zwłaszcza fakt, ze ślad tej cząsteczki został uchwycony w dwóch niezależnych eksperymentach prowadzonych w obrębie LHC, czyli największego na świecie akceleratora cząstek.

 

Często operuje się pojęciem cząstka Higgsa albo po prostu Higgs, ale tak naprawdę to możemy mówić raczej o skalarnym polu Higgsa i to właśnie interakcja z tym polem miałaby nadawać masę atomom składającym się przecież w większości z pustki. To oczywisty problem nowoczesnej fizyki, który w dużym uproszczeniu załatwia pole z bozonami cechującymi wszystko dookoła.

 

Gdyby się zastanowić nad implikacjami potwierdzenia istnienia tego pola to będą one daleko idące. Po pierwsze uspójnią model standardowy i załatwią problem nieskończonych mas omijany tylko poprzez renormalizację. Poza tym będzie to dowód na istnienie czegoś w rodzaju wszechświatowego holodecku, czyli znanej nam z serialu Star Trek maszynerii umożliwiającej generowanie rzeczywistości, będącej iluzją.

 

Jeśli spojrzy się na fakt istnienia pola Higgsa z punktu widzenia mistycznego można dojść do wniosku, że pole to jest w istocie dowodem na istnienie Boga. Niektóre religie, zwłaszcza wschodnie, opisują rzeczywistość w podobny sposób dając do zrozumienia, że Bóg jest wszędzie i jest wszystkim. Koncepcja tańca Sziwy z Hinduizmu to w istocie opis tego samego, ale z wyłączeniem matematyki.

 

Dlatego właśnie to, co będzie jutro obwieszczone jest takie ważne. Z przecieków wynika, że stopień pewności uzyskanych danych nie będzie określony, jako zbyt wysoki i nadal będzie duży znak zapytania czy to, co zaobserwowano w LHC to w istocie pole Higgsa. Jak zauważył niedawno sam Peter Higgs, dla CERN znalezienie bozonu cechującego może być kłopotliwe, bo może skutkować obcięciem dotacji w przyszłości w wyniku realizacji głównego celu. Dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa do gry wejdzie polityka i odkrycie zostanie sklasyfikowane ostrożnie, jako "tak, ale".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika tere

Zgadzam sie z NIKTem, gdyby

Zgadzam sie z NIKTem, gdyby kazdy skierowal badania do wlasnego wnetrza wlasnymi przemysleniami, to wierze, ze jako cywilizacja dostalibysmy sie z rozumieniem tej kwestii o wiele dalej, a tak pracujemy na innych, ktorzy nie koniecznie robia to wlasciwie, milosc nie jest rzecza materialna a JEST.

Portret użytkownika Voymir

Ech, ci naukowcy, chcą badać

Ech, ci naukowcy, chcą badać i poznawać Dzieło Stworzenia nie mając w sobie nawet za grosz geniuszu, który za Nim stoi, nie licząc wspomnianego wcześniej Maxa Plancka. Oczywiście nie twierdzę, że wspomniany Planck jest geniuszem. Chodzi mi o to, że ma w sobie najwidoczniej pokorę, której choć cień powinni mieć wszyscy chcący zgłębiać otaczającą nas Wszechrzecz A co do wypowiedzi hala - """w świecie kościoła który na własne "cele religijne" wydaje ogromne sumy $$$ które powinny iść na cele wyższe niż na utrzymanie świątyń, tacy ludzie nazywają inne wiary sektami, fanatykami, bezbożnikami. Na tym nie chodzi w wierze, można sobie wierzyć nawet w szyszke i sie do niej modlić jak ktoś ma ochote oczyścić sobie sumienie. A teksty o stworzeniu świata przez istotę nadprzyrodzoną to hmmm. [pomijając już fakt, że to co odstawia "Kościół" i kościelni podpada pod bałwochwalstwo...]... [i tu się dalej nie mogę zgodzić, bo w jakich przypadkach używamy słowa "bynajmniej"? hę? Na pewno nie w takim...]... sf oparte na zapiskach "historyków" którzy tak naprawde nie znali słowa "nie wiem" więc opisywali anomalia własnym językiem""" [dalej nie mam zastrzeżeń]

Portret użytkownika hal

U niektórych to nawet nie

U niektórych to nawet nie jest wiara ale fanatyzm religijny, takie osoby jak @na świadectwo żyją w świecie kościoła który na własne "cele religijne" wydaje ogromne sumy $$$ które powinny iść na cele wyższe niż na utrzymanie świątyń, tacy ludzie nazywają inne wiary sektami, fanatykami, bezbożnikami. Na tym nie chodzi w wierze, można sobie wierzyć nawet w szyszke i sie do niej modlić jak ktoś ma ochote oczyścić sobie sumienie. A teksty o stworzeniu świata przez istotę nadprzyrodzoną to hmmm. bynajmniej sf oparte na zapiskach "historyków" którzy tak naprawde nie znali słowa "nie wiem" więc opisywali anomalia własnym językiem. sorry z obszerny post

Portret użytkownika SasQ

 Rozmawiałem kiedyś z grupką

 Rozmawiałem kiedyś z grupką fizyków na WorldSci o cząsteczkowej teorii grawitacji, trochę podobnej do tej z cząstkami Higgsa czy ich wcześniejszą wersją - grawitonami (również nie odkrytych do dziś, ale już się o tym głośno nie mówi). Gdy zaczęli opowiadać, jak to ta cząstka nadaje innym cząstkom masę i bezwładność i kontroluje ich ruch, ale ciężko ją złapać, bo ma ogromną energię i masę, zapytałem:A co kontroluje ruch i bezwładność owej cząstki Higgsa? :PCo nadaje jej tę ogromną masę?Kolejna tajemnicza i nieodkryta cząstka? JęzykMoje pytanie kompletnie zbiło ich z pantałyku. A to dlatego, że wykazało błędne koło w ich teorii i nie lada paradoks. Jak coś, co rzekomo kontroluje ruch, masę i bezwładność innych cząstek, samo miałoby się poruszać, mieć masę i bezwładność?Właśnie dlatego od wielu lat uważam, że wszelkie teorie używające w swym modelu cząstek punktowych są kompletnie błędne i wyssane z palca i nie są w stanie wyjaśnić zjawisk takich jak elektryczność, grawitacja, bezwładność, czy innych tego typu. Z grawitonami się nie udało, więc naukowcy powinni byli wyciągnąć wnioski z tej porażki, a nie budować jeszcze większą rurę licząc, że może tym razem się uda.Nie tędy droga. "Cząstki" nie istnieją. To mit. Istnieją tylko fale. Fale w pustej przestrzeni. I te fale mogą tworzyć struktury przestrzenne (jako fale stojace). Tak więc cała materia jest zbudowana nie w 99%, lecz w 100% z pustej przestrzeni. Dlatego nie mają określonego położenia, pędu czy energii. Cały ten "zwierzyniec cząstek", jaki odkrywają w CERN, to jedynie wyższe harmoniczne dwóch najbardziej podstawowych: elektronu i pozytronu. Fale potrafią znakomicie udawać cząstki, ale cząstki nie potrafią nawet połowy tego, co fale. Dlatego ten model jest niewystarczający i nigdy nie będzie. Cząstki nie potrafią interferować, nie ulegają dyfrakcji, refrakcji, rezonansom... wszystkiemu temu, co wymaga posiadania struktury wewnętrznej i "osobistego zegara" zwanego fazą.

Portret użytkownika NIKT

Gdyby jednak te czastke

Gdyby jednak te czastke znalezli i udokumentowali jej istnienie, to kiedys sie i tak okaze ze musi istniec jeszcze COS innego, COS, co ja produkuje (materializuje). Tym CZYMS jest wedlug mnie MYSL ! ONA jest niezniszczalna, niewidoczna, bez zapachu i wszechpotezna, nie potrzebujaca czasu by dotrzec na krance wszechswiata ( TERAZ), ktora materializuje ! I dlatego wciaz bedziemy swiadkami czegos nowego, czegos nieoczekiwanego poniewaz mysli jest niezliczona ilosc ktore produkuja TO co chcemy widziec,slyszec, odkryc, itd itp. MYSL to BOG to nasza i wspolna Swiadomosc ktora potrafi tworzyc
( Wolna Wola).

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem