Smartfony między innymi z Androidem zawierają szpiegowską aplikację

Video URL

Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy, że z ostatnich przecieków Wikileaks wyłania się prawda o orwellowskim świecie, w którym żyjemy. Dzisiaj warto rozwinąć temat opowiadając o oprogramowaniu Carrier IQ wykorzystywanym w milionach smartfonów na całym świecie.

 

Nieżyjący już Steve Jobs, gdy o szpiegowskie inklinacje oskarżano iPhona od razu wytknął konkurencji używanie oprogramowania IQRD pochodzącej z Carrier IQ. System powstał rzekomo w celu logowania pewnych parametrów obsługowych telefonów celem agregacji danych i dostarczenia producentom cennych informacji wskazujących kierunki rozwoju sieci i samych smartfonów.

 

Jak się okazuje od teorii do praktyki bywa daleka droga i w tym wypadku okazało się, że loguje się znacznie więcej niż tylko parametry typu Rx Tx i inne typowe dla GSM a również SMSy, emaile i inne typy aktywności włącznie z przesyłaniem tego typu danych na serwery tajemniczej firmy Carrier IQ.

 

W przypadku firm telekomunikacyjnych to bardzo typowe, że w branży tej pojawiają się służby specjalne. Tajemnicą poliszynela pozostają związki izraelskich firm z tej branży a MOSADem. Trudno się zatem dziwić, że CIA zakłada firmy tego typu lub sprawuje jakąś kontrole nad podobnymi korporacjami. NIe inaczej jest w Polsce z pozostającą pod wpływem polskiego wojska firmą DGT produkującą zaawansowany sprzęt telekomunikacyjny.

 

Wysyłka danych wrażliwych na serwery w USA to nie jest przypadek. Jakkolwiek możemy mieć wiele wątpliwości w zdolności naszego rządu, co do skutecznego podsłuchiwania obywateli to, jeśli nasi władcy zaczną współpracować w tej materii z Amerykanami, mówiąc kolokwialnie mamy przerąbane. Całą sprawe nagłośnił niezależny badacz zabezpieczeń, Trevor Eckhart. Aktualnie firma Carrier IQ grozi mu pozwem wtej sprawie. Według jego słów oprogramowanie jest w Nokiach, HTC i innych smartfonach.

 

Poniższe wideo przedstawia wypowiedź Prezesa firmy Carrier IQ, Larrego Lenharta. Przedstawia on firmę jako zorientowaną na pozyskiwanie danych potrzebnych w ulepszaniu rozwiązań.

Co zatem robić? Nic, używać smartfonów wiedząc o tym i godząc się na bycie podsłuchiwanym lub przerzucić się na modele telefonów z końca lat 90tych, które mogą być niekompatybilne z systemami szpiegowskimi tej klasy. Można też zmienić styl życia na taki jaki był normalny w latach 80tych i pierwszej połowy lat 90tych, nie każdy musi mieć telefon komórkowy a świat bez tych urządzeń i bez internetu też sprawiał wiele radości.

 

 

Źródłohttp://www.chip.pl/news/bezpieczenstwo/monitorowanie-i-szyfrowanie-danych/2011/12/smartfony-blackberry-i-z-systemem-android-oskarzone-o-szpiegowanie-uzytkownikow

0
Brak ocen