Słońce ciągnie za sobą warkocz podobny do tego jaki mają komety

Kategorie: 

W 2008 roku w przestrzeń kosmiczną wyniesiony został satelita IBEX, którego celem było zbadanie jak duża jest słoneczna heliosfera. Jak się okazało jest ona znacznie większa niż przypuszczano a na dodatek przypomina ona kształtem kometarny warkocz w skali makro.

 

Dziesięciometrowy pojazd kosmiczny Interstellar Boundary Explorer (IBEX) zdołał pokazać ten fragment heliosfery, której nie widziano dotychczas ze względu na brak odbicia światła. Odkrycie było na tyle zdumiewające, że niektórzy zadali pytanie: czy Słońce jest rodzajem komety? Odpowiedź brzmi nie, Słońce to gwiazda. Poza tym astronomowie wiedzą od jakiegoś czasu, że gwiazdy tak jak komety posiadają warkocz, który można zwykle zobaczyć przez odpowiednio silny teleskop.

 

Poczynienie obserwacji oddalonych od nas gwiazd jest łatwiejsze, ale ze Słońcem nie jest już tak prosto, bo przecież nasza planeta tkwi osadzona wewnątrz heliosfery. IBEX dokonał pierwszych obserwacji potwierdzających, że, mimo, iż go nie widać warkocz heliosfery ciągnie się za naszą gwiazdą. Na dodatek jest to ruch spiralny.

Z pewnością odkrycie to pozwoli lepiej zrozumieć specyfikę przestrzeni, w której poruszają się pojazdy kosmiczne Voyager I i Voyager II. Naukowcy wielokrotnie podejrzewali, że docierają one już do krańców oddziaływania Słońca. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste i Voyagery natrafiły na obszar przestrzeni, którego nie spodziewano się tam.  Misję IBEX oraz Voyager będzie można analizować wspólnie, co wpłynie pozytywnie na lepsze poznanie naszej najbliższej przestrzeni, która jak widać może zaskakiwać nawet w czasach nowożytnych.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu o astronomii - tylkoastronomia.pl

 

 

 

Źródło: http://tylkoastronomia.pl/wideo/uklad-sloneczny-posiada-warkocz-niczym-gigantyczna-kometa

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Strasznie się wszyscy

Strasznie się wszyscy czepialscy zrobiliście odnośnie zawartości strony i admina. Prezentuje co chce plus dodaje artykuły innych, sami napiszcie o czymś ważnym jak chcecie. Zresztą to nie jedyna strona tego typy i nie jedyny wykładnik prawdy objawionej, więc lepiej rzeczowo komentujcie zamiast pluć jadem.
 
A co do newsa, to takie potwierdzenie oczywistości...skoro cały układ słoneczny podróżuje z niemałą prędkością przez kosmos, to zostawia za sobą smugę podobną do warkocza komety i nic w tym dziwnego. To jak machanie zapaloną pochodnią...płomień zawsze ułoży się wzdłuż ruchu pochodni.
Kiedyś ktoś tu wrzucił w komentarzach dobrze ilustrujący to film jakiegoś rosyjskiego pasjonata. Animacja dobrze ukazywała ruch słońca i planet układu słonecznego w przestrzeni.
A news dobry, bo znam wiele osób myslących, że układ słoneczny to sobie wisi nieruchomo w przestrzeni.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Oczywistością to jest to że

Oczywistością to jest to że jak coś zostawia warkocz jak kometa tzn że coś na naszą heliosferę NACISKA, co to już inny temat ja nie wiem
 
Ruch spiralny naszego warkocza - o ile faktycznie coś takiego zaobserwowano - przecież voyager dopiero co opuścił teoretycznie heliosferę, a nie słyszałem jakoby coś innego robiło zdjęcia naszego warkocza z poza naszej heliosfery, więc wracając ruch spiralny ,może faktycznie sugerować jakiś układ podwójny lub obeserowane będą wachania na skutek ruchu planet

Portret użytkownika Kazek12

Nie jest to nic dziwnego, bo

Nie jest to nic dziwnego, bo słonce jak kazde ciało kosmiczne musi przebijać się przez warstwy energetyczne. Przestrzeń kosmiczna jest wypełniona energią i dlatego pozostawia  ślad przejścia przez to pole energetyczne.

Portret użytkownika xxxx

Dołączam do opinii, że coś

Dołączam do opinii, że coś się na tej stronie popsuło. Trzeba wyrzucać takie komentarze typu p. barra barra - gówna, dupy i etc.   ja tu zaglądam, żeby mądrych ludzi poczytać i odpocząć od pydełka i obelg z innych , bardziej popularnych miejsc i bardzo bardzo było by fajnie gdyby tu nadal było interesująco a nie głupio i wulgarnie.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem