Silna erupcja wulkanu Kelut zmusiła do ewakuacji tysiące ludzi

Kategorie: 

Wczoraj doszło do gwałtownej erupcji indonezyjskiego wulkanu Kelut. Kolumna pyłu i gazów wulkanicznych sięga do mniej więcej 15 kilometrów nad kraterem. Według szacunków Darwin VAAC chmura popiołu porusza się w kierunku zachodnim i Rozciąga się na setki kilometrów od krateru.

 

Ze względu na fakt, że erupcja sięga już praktycznie stratosfery wprowadzono czerwony, najwyższy kod zagrożenia dla ruchu lotniczego. Według znanego indonezyjskiego wulkanologa Surono, byłego szefa centrum kryzysowego PVMBG, erupcja była tak gwałtowna, że materiał wulkaniczny doleciał 50 km od wulkanu.

 

Opady popiołu występowały w różnych miejscach od 15 do 200 kilometrów od wulkanu. Jak podaje PVMBG od 3 do 10 lutego rejestrowano tam aktywność sejsmiczną o epicentrach zlokalizowanych 3 kilometry pod stożkiem. Do tego już od września 2013 zwiększyły się temperatury wody w jeziorze kraterowym. Było to zwłaszcza zauważalne w okresie od 23 stycznia do 9 lutego.

 

W poniedziałek 10 lutego PVMBG zarejestrowało 125 głębokich i płytkich trzęsień ziemi. Tego dnia temperatura w jeziorze kraterowym wzrosła z 52C do 57C. Na dodatek ku jego powierzchni zaczęła zmierzać lawa wystając mniej więcej w środku jeziora. Nie wiadomo jeszcze jakie są rzeczywiste skutki erupcji. Oficjalnie wiadomo tylko, że tysiące osób zostało ewakuowanych. Wprowadzono też dziesięciokilometrowy promień bezpieczeństwa wokół krateru.

 

Poza tym problemem jest wyziew związkóę siarki. Chmura trujących gazów jest w tej chwili monitorowana za pomocą satelitów. Lotniska na wyspie Jawa zostały sparaliżowane a setki lotów odwołano. Według lokalnych gazet huk eksplozji wulkanu słyszany był nawet w Dżakarcie, czyli 170 kilometrów od miejsca zdarzenia. Na szczęście nie ma doniesień o ofiarach.

Rozprzestrzenianie się związków siarki - Grafika: Darwin VAAC - February 14, 2014 - 14:52 UTC

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika CRUSADERS

Wszystko to jest

Wszystko to jest nic.Szykujcie się na 27 kwietnia,kiedy JP2 zostanie świętym ,a Niebo potwierdzi,wybuchnie Etna i będą wybuchać wszystkie wulkany po kolei.Wściekłość szatanów będzie niespotykana i tak dołożą pod kotły,że ciśnienie nagromadzone pod kotłami,spowoduje wybuchy wulkanów po całej ziemi...

Portret użytkownika Jaron

Szukałem informacji ile miał

Szukałem informacji ile miał ten wybuch w skali VEI ale nigdzie nie piszą. Może jejszcze jest za wcześnie by to oszacować. Ciekawe jak to wpłynie na światowy klimat. Jak Pinatubo wybuchł to temperatura spadła o 1,5 stopnia przez dwa lata. Ciekawe ile obnizy sie po tym wybuchu. Najgorsze jest włąśnie to że wydobywa sie siarka z niego, która jest głównym czynnikiem wpływającym na temperaturę na świecie.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem