Siedem lat z życia lodowca

Kategorie: 

Glacjolog, William Pfeffer z Uniwersytetu w Kolorado opublikował materiał wideo niepozostawiający wątpliwości, że jeden z lodowców z Alaski zwany Lodowcem Columbia, który znajduje się Zatoce księcia Williama, po prostu szybko topnieje.

 

Lodowiec nosi nazwę po Uniwersytecie Columbia, z którego wywodzili się jego odkrywcy w 1899 roku. Czerwona linia na symulacji pokazuje ewolucję czoła lodowca w czasie i widać, że lodowiec ustępuje. W ciągu siedmiu lat jego linia ulega znacznym przeobrażeniom. Glacjolodzy twierdzą, ze ten konkretny lodowiec do 1980 roku był na mniej więcej stałym poziomie a potem zaczął gwałtownie topnieć. Od tego czasu wycofał się o około 20 km.

 

Zatoka Księcia Williama jest znana również ze swej aktywności sejsmicznej. To tam właśnie 28 marca 1964 roku pod dnem Zatoki doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 9.2 w skali Richtera. To był drugi największy wstrząs kiedykolwiek zarejestrowany.

 

 

Źródłohttp://io9.com/5905656/witness-a-glaciers-staggering-seven+year-retreat

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Tata Buki

Jak tak już te lodowce

Jak tak już te lodowce topnieją w Kanadzie to może przy okazji zobaczymy Green Landie zazielenioną. Ciekawe co kryje się pod lodowcami na czapach Ziemi ? Ciekawe co nam przyniesie przyszłość. A słyszałem gdzieś że dwa razy w roku będzie się zbierać zboże, ciekawe bo ciężko to sprawdzić, ale jak znajdziemy się na równiku to ja kupuję działkę i sobie zasadzę jabłuszka, gruszeczki, śliweczki, pomarańczki, cytrynki, bananki. Oczywiście mam nadzieję że zdechnie Mosanto wraz z tym parszywym GMO i mych upraw owocowych nie zatruje. 

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem