Satelita Fermi wykrył wiele nieznanych źródeł promieniowania

Kategorie: 

Należący do NASA teleskop kosmiczny Fermi wykrywający promieniowanie Gamma skanuje całe niebo i pogłębia portret wszechświata o wysokiej energii. Co roku naukowcy analizują ponownie wszystkie dane, które zebrała sonda i wykorzystują zaktualizowane metody analiz w poszukiwaniu nowych źródeł promieniowania Gamma.

 

Fermi a właściwie znajdujący się na jego pokładzie Large Area Telescope (LAT) wykrywa, takie zjawiska jak rozbłyski gamma w odległym wszechświecie oraz flary słoneczne. Na początku tego roku, zespół naukowców z projektu wydał drugi katalog wykrytych źródeł zawierający wykaz 1873 obiektów świecących pod postacią najbardziej energetyczną.

 "Ponad połowa z tych źródeł są to aktywne galaktyki, których czarne dziury są odpowiedzialne za emisję promieniowania gamma, które teleskop wykrywa", powiedział Gino Tosti, astrofizyk z Uniwersytetu w Perugii we Włoszech, jeden z naukowców, który prowadził nową kompilację danych.

Tosti przedstawił dokument w sprawie katalogu na posiedzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Newport.

 "To, co jest być może najbardziej intrygującym aspektem naszego nowego katalogu jest duża liczba źródeł niezwiązanych z obiektami wykrytymi na innych długościach fal, "zauważył.

Istotnie, gdyby Katalog Fermi był przepisem, dwa główne składniki byłoby aktywnymi galaktykami i czystą tajemnicą. Do tego szczypta pulsarów, sporo pozostałości po supernowych i szczypta innych ciał niebieskich, takich jak kuliste gromady gwiazd i galaktyk takich jak nasza Droga Mleczna.

 

Aktywne galaktyki o nazwie blazary stanowią w drugim katalogu LAT Fermi źródła najwyższej klasy, ale prawie jedna trzecia ze źródeł jest niezwiązana z obiektami wykryty mina innych długościach fal. Ich natura nie jest znana.

 

Źródło: Physorg.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika syriues

Jasne ze jest

Jasne ze jest elektryczny
Przeciez samo jadro juz jest tak naelektryzowane ze powoduje ruch tych wszystkich czastek itp.
A nasza galaktyka jest jak Slonce jadro a inne to tam protony czy tam mniejsze jadra.Jestesmy jakby zanurzeni w tym calym radioaktywnym kosmosie.Tylko ziemia wlasciwie ma biologiczna oslone takze jestesmy wlasciwie bezpieczni.Jesli oczywiscie na naszej planecie bez oslony nie probuja jakichs wybuchow.Czyli juz nieco sie troche zniszczylo tego i owego.Ale tak naprawde to Proby atomowe itd niszcza najbardziej nasz ziemski swiat.Zamiast zajac sie sciganiem i zakazaniem tych praktyk szukamy w kosmosie jakiejs czastki czego co mogloby winnych nieco ze sceny zdjac.
Proby jadrowe,wodorowe,atomowe = Szkodzenie ludzkosci w skali swiatowej i powinno byc to rozstrzygane w hadze i prawda ujrzala by oblicze dlaczego powstala dziura ozonowa.Mieliby tu swoje za swoje

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem