Samospalenia w Tybecie wyrazem bezsilności wobec chińskiej okupacji

Kategorie: 

Bardzo rzadko docierają do nas informacje na temat tego, co dzieje się w Tybecie. Ponieważ okupują go Chińczycy wszyscy wolą raczej nie zauważać kwestii Tybetu i robić z nimi interesy zamiast wyrzucać im represje, których efektem jest fala samospaleń Tybetańczyków.

 

Od 2009 roku doszło już do całej serii podpaleń. Do aktów samobójstw tego typu dochodzi głównie w Syczuanie oraz w samym Tybecie. W sumie podpaliło się już ponad 50 Tybetańczyków. Ostatni taki przypadek miał miejsce przed trzema dniami, gdy 27 letni Tybetańczyk, Sangye Gyatso, ojciec dwojga dzieci, podpalił się w proteście przeciwko postępowaniu potężnego sąsiada.

 

Brak reakcji międzynarodowej na te dramatyczne wydarzenia jest bardzo wymowny i przypomina to celowe przemilczenia takich samych aktów desperacji, do jakich dochodziło również w Polsce. Dość powiedzieć, że w czasie komunizmu w Europie Wschodniej doszło do przynajmniej 13 samospaleń z powodów politycznych.

 

Do najsłynniejszych przypadków należało samospalenie Ryszarda Siwca,  polskiego patrioty,  który nie godził się na komunizm. Dokładnie 8 września 1968 Ryszard Siwiec udał się w podróż do Warszawy. Wszedł na Stadion Dziesięciolecia (dzisiejszy Stadion Narodowy), po czym oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił wykrzykując, że protestuje przeciwko inwazji na Czechosłowację,  do której doszło kilkanaście dni wcześniej.

Samospalenie jest dramatycznym wołaniem o wysłuchanie, prośbą do innych, aby się zastanowili i dostrzegli problem. Pod tym względem są to akty niewyobrażalnego poświęcenia. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Izzo

Popieram "reżim" Chin. Ten

Popieram "reżim" Chin. Ten mnich był samolubny, miał dzieci które teraz są sierotami. Podpalił się dla swojej religii czyli mozna powiedzieć niepotwierdzonych urojeń. Jak na razie w Tybecie tylko mnisi się podpalają, wieśniacy tego nie robią. A dlaczego? Bo dla człowieka liczy się to co do gara mozna włożyć i spokój. Zwykli ludzie szanują tam swoje życie i zaden nie będzie się podpalał bo to może tylko zrobić samolubny religiant.
W Polsce potępia się ludzi za samobójstwa, psycholodzy mówia że to nie jest rozwiązanie , że to nie rozwiązuje problemów społecznych i rodziny samobójcy. No ale jeżeli popełni się samobójstwo dla urojeń religijno patriotycznych to bajdurzą o wielkim poświęceniu.
Wieśniacy Tybetańscy dalej będą robić w polu w Tybecie jak i pod panowaniem Chin. Ale dlaczego on w tym swoim Tybecie jest nikim i dlaczego niby ma mu być lepiej w swoim kraju niz w Chinach?
Mnisi to inna kasta coś jak nasze czarnuchy. W PRLu było im źle bo byli inwigilowani i każde powiniecie nogi mogło zostać przez bezpiekę nagłośnione. Dzisiaj czarnuchy robią co chcą i w ogóle się biednymi nie przejmują, coś jak mnisi Tybetańscy zapatrzeni w swoje świątynie.
Napiszcie lepiej jak zmienia się życie prostego człowieka w Tybecie pod panowaniem Chińczyków a nie nieroba co wiecznie medytuje i ma (miał) wpływ na władzę w swoim kraju.

Portret użytkownika mały budda

Witam serdecznie. Jest mi

Witam serdecznie. Jest mi bardzo przykro kiedy Tybetańczy dokonują samospalenia-walczą o Wolność i możliwość swobodnego normalnego wolnego życia. Urodziłem się w Polsce, lecz duchem jestem związany z Tybetańczykami. Wynika to z tego,że moje poprzednie wcielenie było w kulturze Buddyjskiej. Żyłem w górach jako Lama i nauczałem. Kiedyś trzeba było mieć dużo w sobie siły i uporu aby zostać przyjętym na naukę do klasztoru Buddyjskiego. Wiedza była przez Joginów chroniona i hermetycznie strzeżona. Zasada wewnętrznego życia mówi że wiedzą trzeba się, dzielić aby wszystkie czujące istoty czerpały wiedzę i naukę. Zajęcie Tybetu przez Chińczyków pozwoliło na rozprowadzanie wiedzy jogicznej na cały świat aby ludzkość przygotować na transformację matki ziemi i ludzi. Absolut to dążenie do wolności ducha i umysłu.
Kiedy zmiany zajdą na ziemi bardzo gwałtownie przetrwają ci, co światło w swoim wnętrzu mają. Duch nad materią góruje.
Zobaczymy ile ludzi podłączy się do energii słońca.
Pozdrawiam światłem ducha.

Portret użytkownika janusz

W sumie los Tybetu nikogo nie

W sumie los Tybetu nikogo nie interesuje.Liczy się tylko polityka.To że jest to jedno z najstarszych miejsc na naszej planecie w którym pojawiły się rożważania na temat naszego miejsca w świecie ,o czym może świadczyć cała masa zachowanych tekstów ,nie tylko buddyjskich ,ale jeszcze z czaaów kultu bon ,czyli tych naszych najwczesniejszych czasów,to już zupełnie nikogo nie interesuje.Pozdrawiam.

Portret użytkownika Zenek

Zachód zainteresowany jest

Zachód zainteresowany jest "obroną Tybetu" tylko z 2 powodów:
- dokopanie Chińczykom;
- dokopanie się do wiedzy przechowywanej po tamtejszych klasztorach a bedącej spuścizną po przybyszach z Kosmosu. Chodzi o dokładnie tą samą wiedzę do której się ślinili naziści w czasie 2 wojny światowej.
 
Reszta to gra pozorów pod publikę i szukanie jeleni na "wstrząsające wydażenia" by za stołami w garniturach lać te swoje krokodyle łzy zatroskania ...  Bo gdyby naprawdę chcieli cos zmienić to nie używali by ludzkiego życia jako mięsa w globalnej wojnie kto kogo z biznesu wyroluje i mu państwo zajmie. Sami by se poszli na górke pookładać sie pięściami by sprawdzić kto jest mieśniak a kto ciota. Ale wtedy siniaki mogłyby upiększać wiele mordek i jak się taki paw mógłby puszyć przed śliniacym się na jego widok elektoratem. Przecież to zbrodnia niesłychana jak prostak obije morde pana.
 
 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem