Samolot zwiadowczy USA naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji, uciekając przed rosyjskim myśliwcem

Kategorie: 

Amerykański samolot szpiegowski, umykał 18 lipca przed rosyjskim myśliwcem, lecąc ponad 200 kilometrów w szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Ministerstwo Obrony Szwecji próbowało zatuszować tą informację – pisze Vzljazd.

 

Sprawę nagłośniono 30 lipca - dwa tygodnie po incydencie. Do tajnych dokumentów dotarli dziennikarze szwedzkiej gazety Svenska Dagbladet.


18 lipca około godziny 17.00 samolot zwiadowczy USA Boeing RC-135 dwukrotnie naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. Wcześniej spędził pół godziny nad Morzem Bałtyckim i wtedy natknął się na rosyjski myśliwiec z Kaliningradu. Amerykanie bez uzyskania pozwolenia, schronili się w szwedzkiej przestrzeni powietrznej.


Incydent nagłośniła Svenska Dagbladet. Informacje potwierdziło potem szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych. Szwedzcy eksperci ds. lotnictwa są zaskoczeni.

„Warto zauważyć, że samolot skręcił w stronę Szwecji i próbował latać po kraju bez pozwolenia” - mówi Stefan Persson - Tyurling, który kieruje działem operacji lotniczych w szwedzkiej akademii wojskowej. „Przy okazji takich operacji wywiadowczych następuje ścisłe zatwierdzenie trasy w strefie międzynarodowej. Jeśli Rosjanie podnieśli swój myśliwiec, najprawdopodobniej było to konieczne do precyzyjnego zidentyfikowania intruza. Rosyjska maszyna mogła nie ustępować i pójść w ślad za Boeingiem, ale udała się w innym kierunku”.

Pomimo faktu, że szwedzkie siły powietrzne nie zostały uruchomione do przechwycenia samolotu, incydent ma konsekwencje dyplomatyczne. Ambasador Stanów Zjednoczonych dopiero dwanaście dni po incydencie odwiedził szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych w celu złożenia wyjaśnień.


W Szwecji zawrzało. Lokalni politycy są oburzeni, że samolot obcego państwa przez około 14 minut krążył nad Szwecją bez pozwolenia. Peter Hultkvist, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. obrony powiedział, że jest to poważne wykroczenie niezgodne z prawem.


Turborn Borland, przedstawiciel lewicy, tłumaczy, że jeśli bez pozwolenia i bez konsekwencji samolot zwiadowczy krąży nad Szwecją oznacza to jedno – kraj jest „pantoflarzem NATO”. Według niego, Szwedzi reagują histerycznie, przyglądając się działalności Rosjan w regionie Morza Bałtyckiego, a na działania Amerykanów przymykają oko.

„Dla mnie to hipokryzja i stosowanie podwójnych standardów. Szwedzka polityka neutralności i nieangażowania się w sojusze - jest iluzją” – mówi Borland.

Jego opinię podziela Peter Rødberg, który pyta retorycznie, co by było, gdyby nad Szwecją latał bez zgody rosyjski samolot? Nie ważne, czy zuchwale zachowują się Amerykanie, czy też Rosjanie, ale nielegalne naruszenie szwedzkiej przestrzeni powietrznej stało się faktem.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Wlodi

Spisek goni zamach, bo V

Spisek goni zamach, bo V kolumna czai się wszędzie. Czekiści ratują ZSRR przed zdradzieckim Zachodem, zdobywają Europę i rozprawiają z wrogim podziemiem. Wróg to nie tylko hitlerowiec, ale przede wszystkim ukraiński faszysta, Polak, Litwin i Fin. Czy to retrospekcja radzieckiego kina wojennego? Nie, to fabuła współczesnych rosyjskich seriali telewizyjnych, piorących mózgi młodych Rosjan. Jak pisze Robert Cheda, były analityk wywiadu i ekspert ds. WNP, w ich treści kryje się także odpowiedź na pytanie, dlaczego na Ukrainie pojawili się tacy terroryści, jak Striełkow i Bies-Biezler.

A glupki z Polski marza o noworosji czy tez panstwie slowian... Na szczescie to juz NANOrosja.

Portret użytkownika Wlodi

Tobie [...] sprano glowke.

Tobie [...] sprano glowke. Twoje wypowiedzi one nie interesuja mnie Twoj putol jest jak szczur zagoniony w naroznik, ciekawe co ta lajza zrobi. Ma do wyboru - wisiec na murach kremla lub wisiec na rynku w Hadze.

Portret użytkownika to nie ważne

Właściwie to amerykańskie

Właściwie to amerykańskie seriale też w jakimś stopniu piorą mózgi. Ale jak znasz jakieś dobre filmy to poleć. Ja widziałem już: "Karny batalion", "Specnaz", "Burzowe wrota".
 
A zpolskich "Misja Afganistan", Pełnometrąowy "Demony Wojny", i różne takie komediowe.

Portret użytkownika Włodi

Patrząc na życie w USA i

Patrząc na życie w USA i rozmawiając ze znajomymi stamtąd (Polakami i Amerykanami) a patrząc na życie w USSR wolę żeby jednak nad Europa latały samoloty "znienawidzonej" Ameryki.
 
Oczywiście Kremlusy zaraz się odezwą w obroonie czerwonego mongoła że ameryka to zło a raSSija to słowiańska dobroć... udławcie się tą waszą nazistowską roSSją, tfuuu...
 
 

Portret użytkownika Medium

Włodi napisał: Patrząc na

Włodi wrote:

Patrząc na życie w USA i rozmawiając ze znajomymi stamtąd (Polakami i Amerykanami) a patrząc na życie w USSR wolę żeby jednak nad Europa latały samoloty "znienawidzonej" Ameryki.
Czyli wolisz bardzo, ale to bardzo głodnego już drapieżnika.
Powodzenia!

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem