Rozejm na wojnie palestyńsko-izraelskiej został jednak osiągnięty

Kategorie: 

W końcu dobre wieści dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Po interwencji dyplomatycznej USA w końcu udało się uzgodnić rozejm. Palestyńczycy od razu ogłosili zwycięstwo. Hamas na konferencji prasowej ogłosił, ze Palestyńczycy w Strefie Gazy zdołali odeprzeć ataki Izraela. Ogłoszono zwycięstwo sugerując, że konflikt nie był jednostronny tak jak w latach poprzednich tylko nastąpiło starcie dwóch sił.

 

Jakby tego nie argumentować to konflikt jednak był jednostronny, bo po stronie palestyńskiej śmierć poniosło ponad 160 osób a po stronie izraelskiej 5 osób. Statystyki są nieubłagane, a ostatnio w 2008 roku było jeszcze gorzej. Na jednego zabitego Żyda przypadało stu Palestyńczyków. Ostatecznie bilans operacji "Płynny Ołów" skończył się na 15 ofiarach Izraela i ponad 1500 zabitych w Strefie Gazy. Całe szczęście, że tym razem opanowanie kryzysu przyszło wcześniej.

 

Warto się zastanowić nad efektem tego konfliktu. To pierwsza tej skali wojna w regionie i widać wyraźnie, że sytuacja geopolityczna wywołana tak zwanymi "arabskimi wiosnami" jest zupełnie inna niż 4 lata temu. Nie ma już gwaranta spokoju na granicy z Egiptem. Mubarak został obalony a w Egipcie władze pełni Bractwo Muzułmańskie, którego jeden z założycieli jest na dodatek powiązany z Hamasem.

Można założyć, że inwazja lądowa na Strefę Gazy nie przebiegałaby tak jak cztery lata temu. Przez granicę z Egiptem transportowano by nie tylko rakiety, ale i broń. Spowodowałoby to, że wojska IDF mogłyby natrafić na opór większy od zakładanego a na dodatek, mogłyby tam utknąć w walkach w mieście na długie tygodnie. Poza tym efekt psychologiczny, jaki wywarł tym razem ostrzał rakietowy Izraela jest nie do przecenienia. Bibi Netanjahu, premier Izraela, to wytrawny gracz a skoro celem jest zwycięstwo w nadchodzących wyborach to trzeba przede wszystkim umiejętnie dawkować strach społeczeństwu.

 

Sygnały syren alarmowych rozbrzmiewały we wszystkich miastach izraelskich z Tel Awiwem włącznie. Wszyscy zauważyli, ze rakiety palestyńskie latają dalej i wyrządzają więcej szkody. Cały świat usłyszał też o izraelskiej tarczy antyrakietowej, Iron Dome, która wyprodukował koncern zbrojeniowy Rafael. Trudno sobie wyobrazić lepszą promocję dla tego systemu. Jego skuteczność szacowana jest na 60 do 80%.

 

Został on sprawdzony wielokrotnie i w sumie dzięki działaniu sterowanych radarowo antyrakiet po stronie Izraela doszło tylko do 5 ofiar śmiertelnych. W sumie w trakcie całej operacji IDF wykonał 1500 nalotów, w których śmierć poniosło 161 Palestyńczyków, z czego 71 to cywile lub dzieci. W tym samym czasie ze Strefy Gazy wystrzelono ponad 1200 rakiet różnego typu. Niektórzy Izraelczycy uważają, ze operacja została zawieszona za szybko i trzeba było zgnieść opór i rozwiązać problem ostrzału rakietowego raz na zawsze.

 

 

Źródłohttp://www.usatoday.com/story/news/world/2012/11/22/gaza-israel-truce-holds/1720777/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika fakir

syjonistyczny język miłości,

syjonistyczny język miłości, cyt. "Chairman Heilbrun of the Committee for the Re-Election of Tel Aviv mayor Shlomo Lahat (1974 – 1993) stated:
“We have to kill all the Palestinians unless they are resigned to live here as slaves.”

czyli: "Musimy zabić wszystkich Palestyńczyków, którzy nie poddadzą się i nie zostaną naszymi niewolnikami (sługami)".

widzieliście kiedykolwiek żeby ONZ oburzał się na takie oświadczenia? a czy kiedykolwiek w ogóle tego typu butne i pełne nienawiści słowa zostały nagłośnione w mendiach? odpowiedź jest retoryczna...

Portret użytkownika SurvivorMan

1. Na drugi raz niech jeszcze

1. Na drugi raz niech jeszcze więcej stawiają wyrzutni na osiedlach wśród ludzi, to na pewno zginie mniej kobiet i dzieci w wyniku nalotów!
2. Jeszcze się dobrze rozejm nie zaczął, a pewien kretyn z Egiptu, niejaki Badei, już wzywa Muzułmanów do dżihadu! Hmmm... Niech zgadnę... Kto pierwszy złamie warunki rozejmu? Hmmmm...........
3. Hamasowska czułość na ludzkie cierpienie jest po prostu rozpier....jąca!  Rzekomych zdrajców wleczono po ulicach Gazy, przywiązanych do motocykli... Konali w męczarniach zostawiając skalp na asfalcie, ku uciesze publiki zgromadzonej na chodnikach... Ot taka mała palestyńska atrakcja...
Hamas, Hezbollah, Talibowie... Powinno się to wybić co do jednego i to jak najszybciej!!!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem