Rosyjscy eksperci uważają, że ryby z Morza Bałtyckiego są szkodliwe dla zdrowia

Kategorie: 

W 2014 Rosjanie zamierzają przeprowadzić dodatkowe badania jakości ryb wyławianych z Morza Bałtyckiego, powiedział Siergiej Dankvert, szef Rosselchoznadzoru (ros. Россельхознадзор).

 

Zdaniem Sekretariatu Konwencji Helsińskiej, który prowadzi ocenę środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego pod kątem działalności człowieka, warunki morskie stale się pogarszają. Poważnie obniżyła się jakość bałtyckiej wody.

„Potwierdzają to zakwity glonów, martwy stan dna morskiego, a także wyczerpanie zasobów rybnych" - powiedział Dankvert w wywiadzie dla agencji Interfax.

W latach 1997 - 2003 Morze Bałtyckie przyjęło 36,3 tys. ton fosforu i 736,7  tys. ton azotu, co znacznie przekracza dozwolone normy. Ponadto co roku wyrzuca się do morza 4 tys. tony miedzi, 3 tys. ton ołowiu, prawie 50 ton kadmu i 33 ton rtęci. Zdaniem Dankverta szczególnie niebezpieczne dla morza są dioksyny, trifenylocyny, związki tributylocyny, kadmu, rtęci i inne szkodliwe substancje.

„Wszystko to gromadzi się w mięśniach i wątrobie śledzia, flądry, dorsza, w tkankach miękkich małż i innych organizmów biologicznych" – powiedział szef Rosselchoznadzor.

W Zalewie Kurońskim u 43 gatunków ryb znaleziono 243 pasożyty, w tym większość niebezpiecznych dla życia ludzi i zwierząt. Nie lepiej sytuacja wygląda w innych zatokach Morza Bałtyckiego tj. Zatoka Botnicka, Fińska i Ryska.

„Wszystko to pokazuje, że warunki, w których żyją ryby, wymagają dalszych pogłębionych badań” - stwierdził Dankvert.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika marta147

No tez coś ruskie Ameryki nie

No tez coś ruskie Ameryki nie odktyli , natomiast sami zaśmiecili Bałtyk nie tylko podczas II wojny światowej ale i po wojnie zatapiali beczki z uranem, powinni iść pod Sąd miedzynarodowy za zanieczyszczanie środowiska morskiego!!

Portret użytkownika 3plabc

To może lepiej jeść te z

To może lepiej jeść te z Pacyfiku, z okolic Fukuszimy? A może wogóle nic nie jeść... człowiek nie potrzebuje rzadnych kataklizmów.... z czasem sam się zgładzi... a matka natura się zregeneruje przez parę wieków bez problemu.

Portret użytkownika zxcvbnm

Ludzie to ekstremalne

Ludzie to ekstremalne brudasy. Śmieci muszą, za przeproszeniem, w---------- do wody, wywala się ścieki, nielegalnie szambo, a ile różnych syfilisów rzeki np. Wisła naniosą... Ale globalne ocieplenie jest najważniejsze, bo przecież "nałukofcy" nas uratują, nasi wybawcy...

Portret użytkownika Pio'76

Nie wiem czemu tak mało mówi

Nie wiem czemu tak mało mówi się o stanie ekosystemów morskich. Obecnie ryby są przetrzebione jak podczas wielkiego wymierania. Metody połowu nastawione tylko na zysk nie dają rybom żadnych szans. Współczesny trawler jest jak kombajn. Zgarnie wszystko co stanie mu na drodze. Dodatkowo posiada systemy namierzania ofiar, więc rybacy dobrze wiedzą gdzie spowodują najwięcej szkód/najwięcej zarobią. Tzw. włoki przy tym dewastują dno.
Obecnie, praktycznie nie ma już dużych ryb wytwarzających najwięcej ikry, a dodatkowo sporo z nich jest odławiane zanim osiągnie dorzałość płciową.
Za obraz tego może posłużyć ilość odławianych dorszy. W 1970 r. zowiono 4 mln. ton tej ryby. w 2000 był już tylko 1 mln. W odpowiedzi na zdewastowanie przez ludzi populacji dorsza, w latach '90, oskarżono o wszystko foki i prowadzono na nie masowe polwania! Jak każdy choć trochę inteligentny człowiek się domyśla, nie poprawiło to sytuacji.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem