Rośnie słup popiołu z kamczackiego wulkanu Siwelucz

Kategorie: 

Wulkany Kamczatki stają się coraz bardziej niespokojne. Kilka dni temu wspominaliśmy o sporych emisjach popiołu z wulkanu Kizimen, a obecnie mamy do czynienia z nową fazą aktywności wulkanu Siwelucz. Slup popiołu sięga już 6 kilometrów nad poziomem morza. Ze względu na słabe zaludnienie okolic żywiołu nie ma ryzyka opadu popiołu na gęściej zaludnione obszary, ale niektóre wioski mogą się znaleźć w zasięgu tego zjawiska.

 

Jak podaje agencja ITAR-TASS w ciągu ostatnich godzin zarejestrowano aż 390 trzęsień ziemi pochodzenia wulkanicznego. Specjaliści podkreślają, że emisja popiołu jest jedną z największych w ostatnich miesiącach i jest go tak dużo, że skutecznie uniemożliwia obserwacje wizualne wulkanu.

 

Siwelucz ma nadal przypisany kod pomarańczowy w klasyfikacji bezpieczeństwa dla lotnictwa. Według wulkanologów żywioł jest nadal bardzo aktywny i istnieje realna możliwość emisji chmury popiołu sięgającej nawet 10 kilometrów, czyli do wysokości przelotowej nowoczesnych odrzutowców.

 

Wulkan Siwelucz ma 3283 metry npm, i znajduje się 450 kilometrów na północny-wschód od Pietropawłowska Kamczackiego. Jest to najdalej na południe wysunięty wulkan z całego pasma i jeden z najbardziej aktywnych. Przebudził się on w 1980 roku i od tego czasu okresowo dochodzi do kolejnych erupcji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Ziemi nic nie jest w stanie

Ziemi nic nie jest w stanie zagrozić.Niby coś się dzieję a efektów nie widać:( Mam nadzieje że w poniedziałek temperatura będzie więcej niż zapowiadane te 38 stopni przez TVN Meteo.Może będzie szansa na pobicie rekordu z przed 2 lat.Mam bardzo zimną piwnicę,postawię sobie tam kanapę na ten wekeend.

kolo21

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem