Rośnie aktywność wulkaniczna w obrębie Oceanu Spokojnego

Kategorie: 

Rosnąca aktywność wulkaniczna skutkuje kolejnymi erupcjami w obrębie basenu Pacyfiku. Żywioły aktywowały się między innymi w Nowej Zelandii na Kamczatce, w Indonezji, na Hawajach i w Ameryce Południowej.

 

Nowozelandczycy obawiali się kolejnej erupcji wulkanu Tongariro a tymczasem doszło tam do największej w ciągu ostatnich dziesięcioleci, aktywności wulkanu na White Island. W ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do eskalacji zjawisk związanych z działalnością hydrotermalną. Miejscowi wulkanolodzy przyznają, że takiego wzrostu zjawisk wulkanicznych w tej okolicy nie było od przynajmniej 30 lat.

 

Kolejne erupcje wulkaniczne i trzęsienia ziemi rejestrowane są w obrębie pasm wulkanicznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie, na Półwyspie Kamczackim. W sumie trzy wulkany są najbardziej aktywne, to Siwielucz, Kizimen i Płoski Tołbaczik. Warto zwrócić uwagę, że te erupcje występują w różnych częściach Kamczatki. Oznacza to, że zjawiska napędzające aktywność tych wulkanów mają swoje źródło głęboko we wnętrzu Ziemi.

 

Na Hawajach znajduje się tak zwany gorący punkt, czyli to samo, co jest pod Islandią i pod Yellowstone. Głównie z tego powodu aktywność wulkaniczna na wyspach znajdujących się w centrum Oceanu Spokojnego specjalnie nie dziwi. Jednak nawet tam dochodzi czasami do dużo efektowniejszych wypływów lawy. Część z nich jak na przykład emisje z wulkanu Kilauea czasami dochodzą nawet do oceanu.

 

W Ameryce Środkowej wciąż straszą wulkany z Meksyku i z Gwatemali, jednak najbardziej aktywny w tej części świata pozostaje obecnie wulkan Puyehue na granicy Chile i Argentyny. Drżenia w obrębie tego żywiołu były rejestrowane już od kilku dni a teraz dochodzi do serii niewielkich erupcji, które zdołały wznieść pióropusz gazów dochodzący już do wysokości 4 kilometrów ponad krater. Aktywność w obrębie wulkanu Puyehue rośnie i specjaliści spodziewają się gwałtowniejszych i większych erupcji.

 

 

 

Źródła:

http://www.stuff.co.nz/national/8207318/White-Island-volcanic-activity-concern

http://rt.com/news/kamchatka-three-volcanoes-eruption-485/

http://www.hawaiimagazine.com/blogs/hawaii_today/2013/1/21/Hawaii_Volcano_Kilauea_lava

http://www.volcanodiscovery.com/view_news/27286/Puyehue-Cordon-Caulle-volcano-Chile-new-eruption.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Chyba za duzo filmow

Chyba za duzo filmow katastroficznych sie naogladales, co prawda skutki odczuwalne byly by na calym globie: nizsza tem, zapylenie atmosfery ale bezposrednie uderzenie nam nie grozi ze strony Yellowstone, on moze niemal natychmiast unicestwic kilka stanow.  skutki posrednie moga spowodowac głod i zimno a to moze zabic wiecej ludzi niz sama lawa popiół gazy
pozdrawiam Juszka

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem