Rosjanie planują zmienić nazwę miasta Wołgograd na Stalingrad

Kategorie: 

Wicepremier Dmitrij Rogozin poparł pomysł przywrócenia nazwy Stalingrad Wołgogradowi. Informację taką opublikował w piątek na Twitterze. Według urzędników zmiana będzie korzystna i może to przyciągnąć nowe inwestycje do miasta.

Rosjanie świętują siedemdziesiątą rocznicę zwycięstwa pod Stalingradem. W miarę, jak zbliża się rocznica, wznawiane są dyskusje o możliwym powrocie do sowieckiej nazwy.


Legendarna bitwa pod Stalingradem jest uważana za punkt zwrotny II wojny światowej. Zacięta walka o miasto trwała 200 dni od 17 lipca 1942 do 02 lutego 1943 roku. Szacunkowe straty po obu stronach to około 2 mln ludzi. Zwycięstwo pod Stalingradem  zapoczątkowało sowiecki kontratak.

Pierwsze kroki, dotyczące przywrócenia starej nazwy, zostały podjęte przez lokalnych działaczy politycznych. Przez ostatnie dni wszystkie imprezy upamiętniające zwycięstwo odbywają się pod szyldem z historyczną nazwą - город - герой Сталинград (miasto – bohater Stalingrad). Popierający ideę nie ukrywają, że zmiana jest korzystna z punktu widzenia gospodarczego i liczą na wzrost inwestycji w mieście.Źródło: http://www.dni.ru/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika znudzony

To nie jest wcale takie

To nie jest wcale takie głupie. Przed otrzymaniem nazwy "Stalingrad" osadato nosiła miano "Carycyn" (prawie jak "Wólka" u nas"). Można więc śmiało rzec, że rozwój prawdziwego miasta z osady dział się pod sowiecką nazwą. Każdy wie też o bitwie pod Stalingradem (a nie pod Wołgogradem). Zmiana nazwy na "Wołgograd" poza tym i tak jest niecałkowita, gdyż przez kilka dni w roku miasto oficjalnie wraca do "Stalingradu".  Może ta starsza nazwa miasta jest kontrowersyjna, ale dlaczego do niej nie wrócić, jeśli jest ugruntowana w świadomości światowej bardziej, niż nowsza?

Portret użytkownika znudzony

K-E-M napisał: To znaczy

K-E-M wrote:

To znaczy powrot do Pierwotnej/poprzedniej Nazwy Miasta
Prawda?
K-e-m
No, prawie, bo to wpierw była niewielka mieścinka i stara twierdza obronna o nazwie Carycyn i dopiero jako Stalingrad stała się prawdziwym, dużym miastem.

Portret użytkownika geloos

Pe napisał: Wow, niby takie

Pe wrote:

Wow, niby takie biedne miasto, a w drugim materiale widać, że policja ma radiowozy same mercedesy. to nawet u nas takimi brykami policjanci nie jezdźą.

 
  To dlatego, że nasz wspaniałomyślny tuszczynowy rząd obchodzi się ze swoim narodem jak ze szcklanką. Nie chcąc nam psuć zdrowia nie mówią nam wszystkiego, a w telewizji puszczają tylko skrajnie beznadziejne przypadki za granicą przeplatane bzdurami piorącymi mózgi. W Korei Północnej też się do dzisiaj ludziom wmawia, że Korea południowa jest duuużo gorsza i biedniejsza niż południowa tylko po to, żeby zupełnie się nie poddali i dalej zap...dalali na złodzieji i bandytów zwanych "władzą". To się nazywa 'inżynieria społeczna', czyli co wbijać ludziom do łbów żeby nie ocknęli się z letargu. Tyle że polacy są mądrzejsi i widzą samowolkę "polskiej" (cholera wie co za bydle tak naprawdę w naszym kraju rządzi) władzy - i to jest w tym wszystkim najgorsze, bo dalej im na to pozwalamy płacząc jedynie w internecie jak bardzo boli.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem