Rosja lub Chiny mogą pomóc Iranowi w rozpracowaniu technologii drona RQ-170

Kategorie: 

 

Wojna na słowa między Iranem a USA nadal trwa. Jej podłożem jest ostatnio przechwycony dron bojowy RQ-170 Sentinel. Iran twierdzi, że dron został przejęty w wyniku ataku hackerskiego, USA przyznaje, że latający robot uległ awarii.

 

Amerykanie na prezentacje w mediach nieuszkodzonego drona RQ-170 zareagowali bardzo dziwnie. Najpierw twierdzili, że pojazd się rozbił, ale gdy okazało się, że jest cały stwierdzili, że nie został on wcale przejęty, ale uległ uszkodzeniu.

 

Co jeszcze dziwniejsze uznali, że prezentacja Iranu miała za zadanie tylko PR a drony nie są pozbawione wad i czasem zawodzą. Trudno taką wypowiedź zakwalifikować inaczej niż właśnie PR i to słaby.

 

Szef irańskiego komitetu bezpieczeństwa narodowego Parviz Sorouri powiedział, że już niedługo będą oni w stanie wykorzystać przejętą technologię i rozpocząć masową produkcję nawet lepszych UAV.

 

Amerykańscy urzędnicy są sceptyczni czy Iran będzie w stanie przyswoić te technologie, ale obawiają się, że może to zrobić przy pomocy Rosji lub Chin.

 

Sorouri powiedział, że Iran jest "w końcowej fazie łamania oprogramowania (UAV)". Gdyby się to powiodło byliby w stanie zdobyć cenne dane wywiadowcze.

 

Źródłohttp://blogs.ottawacitizen.com/2011/12/14/can-iran-reverse-engineer-the-rq-170-uav/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

Kopiowanie drona to głupota.

Kopiowanie drona to głupota. Raczej tego nie będą brobić.
Dron ma kilka ciekawostek i to o nie raczej chodzi:

1. system nawigacyjny - jego poznanie pozwoli rozwalać dużo więcej niz drony,
2. algorytm przekazu na satelity - to tam jest źródełko wiedzy Smile
3. technologia powłoki drona - opracowanie radaru na te powłoki zamyka rozdział niewidzialnych dronow.

KaPeWu?

Portret użytkownika hal

"@na świadectwo" dlaczego ty

"@na świadectwo" dlaczego ty i twoje teksty typu "kroczę ścieżką pana" nie znikniecie stąd tak poprostu.... prowadzone są tu dyskusje a nie fanatyczne dążenie do "nawrócenia" "niewiernych" "ślepych" pfffff ..... koniec

Portret użytkownika zaintrygowany

Jak im nagle zniknął w

Jak im nagle zniknął w systemie to uznali, że rozbity. A tak się składa,  że irańscy hackerzy to czołówka światowa... choć niewielu o tym wie. I niech tak pozostanie bo dobry hacker to taki, który wygląda jak dostawca pizzy :) Teraz czekamy na wyjaśnienie USA w jaki sposób dron wylądował bez cienia uszkodzeń bo chyba nawet dziecko wie, że jest to nierealne gdyby doszło do awarii i niekontrolowanego lotu. No i z definicji był on niewidzialny dla radarów więc skąd Irańczycy mieliby wiedzieć gdzie takie coś nagle sobie upadło? To są jasne dowody, że oni umieją śledzić te drony i może faktycznie nawet i kontrolować je. Nie takie rzeczy już były. Wirus atakujący elektrownię atomową też wydaje się nierealny, a jednak jest faktem. Tak jak wiele innych ataków, rozkodowanych systemów sat, spektakularnych włamów na serwery rządowe, itp. itd. Jankescy bandyci z imieniem Boga na ustach. Może wreszcie ktoś z tymi krwiopijcami zrobi porządek? Niech i sam zginę od rykoszetu ale chcę to zobaczyć. Tyle zła i przemocy jak USA to tylko Hitler zgotował w historii. Ale on chociaż nie bredził takich frazesów, że to wszystko dla naszego dobra. Podczas ataku na Irak bombardowali ujęcia wody, szpitale, szkoły. Palili napalmem wioski, gwałcili kobiety i dzieci. Strzelali do lekarzy niosących pomoc. To samo zrobili w Libii. Matko, niech ktoś tych bandytów powstrzyma w końcu. Ile można patrzeć na te bezkarne mordy za ropę i inne bogactwa naturalne? Ludzkie potwory.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem