Roboty stają się lepsze od ludzi. Powstaje poważna konkurencja na rynku pracy

Kategorie: 

Nie wszyscy to jeszcze zauważają, ale jesteśmy w trakcie wielkiej rewolucji przemysłowej. Zmiany, jakie nastąpią na Ziemi w jej wyniku można porównać tylko do wynalezienia maszyny parowej w XVIII wieku. Wpływ na nasze życie był wtedy ogromny i trwa do dzisiaj. Teraz jednak nadchodzi era robotyki. Jednych to zachwyca a innych przeraża.

 

Roboty od dawna montują nam samochody i nikogo już nie dziwią całkowicie zautomatyzowane linie produkcyjne. Ludzie potrzebni są tam głównie do nadzoru. Rozwój automatyki, robotyki i informatyki powoduje, że wkrótce nadzór nad większością maszyn mogą mieć inne automaty oparte o wyrafinowane systemy decyzyjne zasilane dzięki potędze sieci neuronowych.

Gdy patrzy się na powyższe nagranie Chińczyków pracujących jak roboty przy pakowaniu kart do gry to można uznać, że przynajmniej ci biedni ludzie maja zajęcie na tyle wymagające precyzji i myślenia, że zastąpienie ich robotami może być niemożliwe. Nic bardziej błędnego. Poniżej można zobaczyć, do czego zdolne są istniejące konstrukcje robotów. Ich ramienia stają się lepsze od ludzkich a precyzja działania powoduje, że jasne staje się, do czego to zmierza.

W ciągu najbliższych kilku lat nasza gospodarka może się zmienić nie do poznania. Trudno się zresztą dziwić, że maszyny zastępują ludzi, bo roboty nie chorują, nie jeżdżą na wakacje a poza tym nie trzeba za nie płacić horrendalnego ZUS i podatków, przynajmniej na razie. Zakup robota to jednorazowy koszt dla przedsiębiorstwa, ale może znacząco podnieść jego wydajność.

 

Gdy zobaczy się, jakie są już możliwości robota typu Baxter i doda się do tego możliwość wyposażenia go w funkcjonalności w postaci takich chwytnych palców jak w powyższym przykładzie to widać, że jesteśmy w trakcie przełomu technologicznego, którego efektem będzie powszechna robotyzacja. Już teraz powstają wielkie maszyny pocztowe. Automaty kasujące, które nadal jeszcze obsługują ludzie są w wielu supermarketach. Korporacja Google pracuje nad automatycznymi samochodami, zmiany są na progu. Wkrótce będziemy się musieli przyzwyczajać do obecności androidów i to bynajmniej nie tych z naszych smartfonów.

Jeden robot typu Baxter kosztuje około 22 tysięcy dolarów, co nawet teraz nie jest kosztem szokującym. Obniżenie cen robotów nastąpi zapewne wraz z doskonaleniem technologii. Już za kilka lat świat może wyglądać inaczej, czy zbliżymy się wtedy do społeczeństwa wolnego od pracy? Bardzo możliwe, że nastąpią jakieś zmiany społeczne, adaptacja może być jednak procesem długotrwałym i bolesnym. Wciąż nie brakuje takich osób, które taki postęp nauki po prostu przeraza. Trzeba przyznać, że gdy widzi się takie nagrania przedstawiające obecne możliwości robotów, które mogą nawet rzucać przedmiotami to robi się to dziwnie podobne do wizji świata z filmu Terminator.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Aramil

"Gdy patrzy się na powyższe

"Gdy patrzy się na powyższe nagranie Chińczyków pracujących jak roboty przy pakowaniu kart do gry to można uznać, że przynajmniej ci biedni ludzie maja zajęcie na tyle wymagające precyzji i myślenia, że zastąpienie ich robotami może być niemożliwe."
Przy tym zdaniu niemal oplułem sobie laptopa. Ostrzegajcie przed napisaniem bzdur, proszę.
To jest właśnie praca najłatwiejsza do zastąpienia przez roboty. Zidentyfikuj koniec tali, złóż pudełko, wpakuj karty do pudełka... Toż to jedna z najbardziej bezmyślnych prac, powiedziałbym że niegodnych człowieka...
 
Co do obaw "zabierania pracy", to samo było, gdy wchodziły maszyny parowe, porządne narzędzia rolnicze itd. itp. Jakoś świat się wtedy nie skończył.  Ja wręcz oczekuję czasów, gdy ludzie nie będą potrzebni do głupiego wkręcania śrubek, dzięki temu wiele jednostek inteligentnych przestanie być tłamszonych przez 12-to godzinną pracę wysysającą niemal całą nadzieję z powodu swojej beznadziejności.
Takie elementy są częścią ewolucji, zauważcie że w dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi produkuje cokolwiek namacalnego. Artyści, fachowcy itd. itp. są coraz powszechni właśnie dlatego, że industrializacja (w tym robotyzacja) powoduje, że zamiast "pakować karty do pudełka" ludzie są zmuszeni do przekwalifikowania się. Dzięki temu idziemy do przodu.
 
PS: "Myślę, że technologii w odległej przyszłości doprowadzi do stworzenia utopii i nikt nie będzie musiał pracować." - Nie łudziłbym się Wink

Portret użytkownika zwolennik rządu światowego

O pracę bym się nie martwił,

O pracę bym się nie martwił, po prostu będziemy się przekwalifikowywać. Podobne obawy towarzyszyły ludziom od czasu wielkiej rewolucji przemysłowej(która też uśmierciła wiele zawodów). Gwałtowny rozwój robotyki pozwoli ludzkości na więcej. Obecnie jesteśmy np przykuci do ziemi, a wyobraźcie sobie świat, w którym będziemy wysyłać w pełni zautomatyzowane kopalnie-fabryki na asteroidy i na inne planety po znajdujące się na nich bogactwa naturalne. Możliwe jest, że nim człowiek stanie na marsie, to przed nim wylądują maszyny, które przygotują bazę dla przyszłych osadników.
Po prostu dzięki robotom ludzie w większym stopniu będą musieli poświęcić się pracy twórczej. Polecam świetną książkę autorstwa Michio Kaku pt Fizyka przyszłości, w której roztacza bardzo precyzyjną wizję jakie zmiany nastąpią do 2100 roku.
W ostateczności, jeżeli technologia będzie prowadziła do ubożenia społeczeństwa, to zapewne zadziała "efekt jaskiniowca".
Myślę, że technologii w odległej przyszłości doprowadzi do stworzenia utopii i nikt nie będzie musiał pracować. 

Portret użytkownika inka

roboty nie robią zakupów -

roboty nie robią zakupów - wiec i tak ich produkcja musi zostac rozdysponowana - a za co? jesli ludzie nie beda pracować? ( zasada Pereto) i pozyskiwac środków na zakup dóbr - skutek: albo system dystrybucyjny musi się zmienic - i nastapi system wypozyczeniowy lub przydziałowy wraz z likwidacja pieniądza albo nie ma sensu produkowac. Macie trzecie wyjście? 

Portret użytkownika Ulmus

Ogolnie, na Ziemi - jest wyż

Ogolnie, na Ziemi - jest wyż demograficzny. Jeśli w zakładach produkcyjnych i nie tylko wciąż umieszczane będą roboty zastępujące ludzi, to jeśli nie istnieją plany odnośnie alternatywny dla pozbawionych możliwości zarobkowania - w takiej sytuacji już raczej nie jest tak trudno przekonać się do możliwości istnienia depopulacyjnych planów w rzeczywistości. Po prostu zbyt wiele na to wskazuje.

Portret użytkownika oswiecony

jesli wrzystko beda robily

jesli wrzystko beda robily roboty  to z czego beda zyli ludzie skoro nie zarobia ani grosza a przeciesz zadarmo firmy swoich towarow zadarmo nie beda dawac i co wtedy  wybuchna zamieszki i woja z robotami

Portret użytkownika Ja

Ludzie są tak uzależnieni od

Ludzie są tak uzależnieni od pieniędzy że ich brak jest równoważny z powolną agonią a w konsekwencji śmiercią. Niestety miejsc gdzie można poświęcić sie głównie wartościom duchowym "i nie chodzi mi o jakieś klasztory, czy inne cuda/czary" na łonie natury z dala od lemingów i zabudowań miejskich/wiejskich jest już niemal niemożliwa, jeść trzeba a każdy skrawek ziemi należy do kogoś lub do jakiejś korporacji/firmy/rządu "czyli w konsekwencji do kogoś :P". Jedynym wyjściem aby cały system pieniężny "bo monetarny zniknie - nie będzie już więcej materialnego pieniądza" nie upadł w zaistniałych okolicznościach "ciągłego braku pracy, ale przy nadmiarze dóbr" to każdy człowiek bedzie musiał dostawać dożywotnio kieszonkowe na podstawowe środki przeżycia, innego wyjścia nie będzie albo to albo eksterminacja.

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Takitam

To wbrew pozorom wcale nie

To wbrew pozorom wcale nie jest nowy problem. Przez wiele lat pracowałem w dużym zakładzie produkującym kable i przewody. Mieliśmy w miarę nowoczesny jak na owe czasy park maszynowy. Na jednej linii produkcyjnej pracował 1 natryskiwacz i 2 osoby obsługujące odbieracz. Maszyna, w zależności od asortymentu robiła na zmianę od 20 do 60 km przewodu. Po wymianie maszyn na supernowoczesne linie jeden natryskiwacz obsługiwał 4 linie produkcyjne na raz a na odbieraczach pracowała jedna osoba. Każda z tych linii produkowała 4-krotnie większą ilość przewodów. Wszystko na ten temat. Ludzie stają się coraz mniej potrzebni...

Portret użytkownika ozuty

Ludzie są niepotrzebni w

Ludzie są niepotrzebni w Polsce ryżego.
 
Ktoś te nowe maszyny zaprojektował, przetestował i wyprodukował. Jest to armia ludzi kooperujących. W POlsce pozostały tylko usługi i biurokracja, która nic nie produkuje, ale ryży dalej płynie z głównym nurtem jak przysłowiowe gówno. To się nazywa kolejny rozbiór kraju. Aha policja jest jeszcze potrzebna z długimi pałami.

Portret użytkownika Adi.

Nie rozumiem dlaczego ludzie

Nie rozumiem dlaczego ludzie upatrują konkurencji w robotach. Skoro maszyny mogą wykonywać lepiej i efektywniej wiele zadań to po cholerę ludzie mają marnować swój cenny czas? Mogliby go przecież pościęcić dla rodziny, przyjaciół, na rozwój własnych talentów, sztukę, sport, kontemplację itd.
Powinno się pomysleć jak sprawiedliwie rozdysponować wyprodukowane dobra przez maszyny zamist upatrywać w nich problemów. Sytuacja tzw kryzysów gospodarczych pokazuje, że największym problemem z jakim ludzkość musi się zmierzyć jest pasożytnicza  działalność finansjery, urzędników państwowych i innych szkodników żerujących na ciężkiej pracy społeczeństwa.

Portret użytkownika Ihsen777

To wynika z zasad działania

To wynika z zasad działania tego systemu... przynajmniej na obecną chwile bo nie znam pzyszłości. Praca robotów mogłaby przyczynić się do pomocy ludziom i dać możliwość rozwoju zamiast dziennej charówki a tak automatyczne linie zabierają pracę (jedyna możliwość otrzymania papierka, który jest podstawą wymiany) Cały system pieniężny, ekonomiczny etc itp sam wymusza kolejne wynaturzenia i tak słyszymy że wszystkiego jest za malo dla ludzi i trzeba się  to bić (ku uciesze władców mających z tego jakże wielką radochę).
Już bez skrajnych przypadków ... jesli pieniądz robi pieniądz to Ci bez pieniędzy zawsze ich nie będą mieć a Ci co je mają zawsze będą mieć i coraz więcej. Kiedy widzę strukture firmy gdzie ludzie na stanowiskach zarabiają kilkanaście i kilkadziesiąt razy więcej niż ludzie którzy siedza od rana do wieczora za nędzne 1500zł brutto (i to rpzy pomyślnych wiatrach) i wmawia się im że jak nie oni to inni. To co się dzieje woła o postę. Jakbym miał jakieś Boskie moce to czasem się zastanawiam czy nie wypierd. bym wszystkiego w powietrze i nie zaczął od nowa bo ten burdel (bo inaczej nazwac nie można) nawet jesli nie my narzuciliśmy to my swoim postępowaniem lub jego brakiem go podtrzymujemy. smutne ale jakże prawdziwe

Portret użytkownika syriues

Ja pracuje w jednej z takich

Ja pracuje w jednej z takich firm co produkuje podzespoly dla robotow.Ogolnie ktos tego robota musi zrobic prawda.Widocznie ludzie nie musza pracowac.Kto powiedzial ,ze czlowiek musi to robic.?Moze poswiecic sie naturze religii itd.Mozemy odbudowywac nasza ziemie jezeli oczywiscie znikna falszywe twarze i ucisk.
Czlowiek moglby sobie siedziec na wsi miec ogrod warzywny,roboty pracowalyby sobie a my bysmy mieli wiecej czasu dla siebie.
Watpie aby taka wizja przetrwala uderzenie wladcow porzadajacych niewoli ludzkiej.
Gdyby tak zestawic wszystkie okropnosci tego swiata to na pierwszym miejscu byliby to ludzie z wyzszej polki.Robia takie rzeczy ,ze az trudno w to uwierzyc.Ale kiedys im sie skonczy czas na zabawe w ciuciu babke

Portret użytkownika Durex

Zanim pojawią się cyborgi nie

Zanim pojawią się cyborgi nie do odróżnienia od prawdziwych ludzi być może człowiekowi uda się skolonizować pobliskie planety dzięki czemu wzrastająca liczba istot ludzkich przestanie być problemem. Pierwszy piszę się na taki lot do gwiazd a Elita niech bawi się swoimi nowymi zabaweczkami, które pewnie będą mądrzejsze od ludzi i same zrobią z rządzącymi porządek jak to miało miejsce w filmie "Terminator". Człowiek sam sobie zgotował taki los.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem