Rakieta Proton-M wynosząca trzy satelity GLONASS eksplodowała po starcie

Kategorie: 

Media całego świata pokazywały dzisiaj nieudany start rakiety nośnej Proton-M, która na skutek awarii straciła sterowność w 17 sekundzie lotu i zboczyła z trajektorii płonąc w powietrzu i eksplodując w wyniku uderzenia w ziemię. Wraz z nią zniszczeniu uległy trzy satelity rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS.

 

Do nieudanego startu doszło na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Na szczęście w wyniku eksplozji nikt nie zginął, ale jedna osoba znajdująca się w bunkrze, który był stosunkowo blisko miejsca upadku została ranna. Katastrofa była transmitowana na żywo przez rosyjską telewizję. Awaria zwykle dosyć niezawodnej rakiety Proton-M spowodowała tez skażenie okolicy bardzo toksycznym paliwem. Władze Kazachstanu prewencyjnie ewakuowały mieszkańców okolicznych wiosek.

 

W całej sprawie może być tez wątek korupcyjny, ponieważ budowa systemu, który miał być odpowiednikiem amerykańskiego GPS pochłonęła już kilka miliardów dolarów i w Rosji głośna była sprawa łapówek dla wojskowych nadzorujących jego budowę. Biorąc pod uwagę fakt, że w 2010 roku spadły 3 satelity a dzisiaj kolejne 3 o wartości 200 milionów dolarów można podejrzewać, że o ile nie były to nieszczęśliwe przypadki, ktoś mógł pomóc spaść tej rakiecie, aby projekt jeszcze jakiś czas potrwał i łapówki szły dalej gdzie trzeba. Jakkolwiek może się to wydawać zbyt naciągana teoria to biorąc pod uwagę, że do wszystkiego doszło w Rosji powoduje, że nie można tego wykluczyć.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem