Radioaktywny monacyt z Uralu wyjechał w nieznanym kierunku

Kategorie: 

W czasach, gdy powstawała pierwsza bomba atomowa i jądrowa, radzieccy naukowcy szukali odpowiedniego materiału radioaktywnego. W latach 40 i 50 nie wykluczano możliwości użycia toru. Dopiero później zdecydowano się na uran. Radioaktywny monacyt z torem tymczasowo umieszczono w drewnianych skrzynkach w magazynach pod Krasnofimskiem w okolicach Swierdłowska i tam pozostał po dziś dzień, podaje NTV.

 

Obecnie zgniłe, drewniane paki z radioaktywnym monacytem zanieczyszczają środowisko. Okoliczni mieszkańcy borykają z chorobami onkologicznymi i z chorobami tarczycy. Skrzynki przeleżały ponad pół wieku w ciemnych magazynach. Pracownicy składowiska obawiają się, że wcześniej, czy później, dojdzie do katastrofy. Poziom promieniowania w okolicach obiektu znacznie przekracza dopuszczalne normy (zamiast 10 mikrorentgenów, jest tam 10 tys.).

 

Odpowiedzialność za oczyszczenie składowiska wzięła na siebie rosyjska korporacja Rostechnologia. Obiecali, że zapakują szkodliwe materiały w specjalnie uszczelniane,  certyfikowane pojemniki i wywiozą je koleją. Korporacja chce wykorzystać monacyt na własne potrzeby, bo jest bogaty nie tylko w tor, ale również w rzadkie metale tj. cer, samar, europ. Są one wykorzystywane w przemyśle elektronicznym i lotniczym.

 

Mieszkańcy są jednak zaniepokojeni. Nikt nie wie, co wyjdzie z tego przedsięwzięcia. Okazało się, że nie jest znane docelowe miejsce przeznaczenia tych transportów. Plan oczyszczania terenu, przedstawiony przez korporację, nie zyskał aprobaty władzy, choć rzekomo był dopracowany w szczegółach. Firma obiecała, że odkazi i zrewitalizuje teren składowiska. Ostatni wykup działek zaplanowano jednak na 2025 roku.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem