Putin przeciwstawia się Obamie i wznawia dostawy broni dla Assada

Kategorie: 

Władimir Putin po aneksji Krymu przeciwstawia się władzom Stanów Zjednoczonych i znowu dostarcza broń do Syrii, aby pomóc Baszarowi Assadowi w jego konfrontacji z rebeliantami, podaje Bloomberg.

 

W syryjskiej wojnie domowej zginęło już 150 tys. ludzi. Dziesiątki straciły dach nad głową. W lutym do Syrii trafił pakiet z systemami rakietowymi dalekiego zasięgu Smercz i wyrzutnie Hurricane. Ponadto rząd syryjski bardziej aktywnie wykorzystuje samoloty MiG -29, co pozwala lepiej uderzać w cele naziemne.

„Rosja robi wszystko, co możliwe , aby zapewnić Assadowi walne zwycięstwo", powiedział Aleksiej Malaszenko, rosyjski  ekspert ds. Bliskiego Wschodu. „Jeśli Rosja jest w stanie wykazać zdolność do prowadzenia własnej polityki zagranicznej, niezależnie od interesów amerykańskich, to jest to wielkie zwycięstwo Putina" - dodał Malaszenko.

Putin, który w zeszłym roku uniknął uderzenia amerykańskich sił powietrznych w Syrii, stał się pośrednikiem w niszczeniu broni chemicznej. Teraz stara się przedłużyć kadencję swojego arabskiego sojusznika, ignorując żądania Ameryki i Unii Europejskiej, którzy uważają, że Assad powinien zrezygnować.

„Rosyjska pomoc wojskowa dociera do Syrii w postaci amunicji, części do czołgów, pojazdów opancerzonych i helikopterów” – mówi Rusłan Pukhow, doradca ministra obrony i szef Centrum Analiz Strategii i Technologii w Moskwie.

Pukhow odmówił komentarzy odnośnie dostaw pocisków i zaawansowanych myśliwców. Ambasada Syrii w Moskwie również nie udziela żadnych informacji w tym zakresie. Według syryjskiej konstytucji, 48 -letni Assad musi przejść przez reelekcję w lipcu, aby utrzymać władzę przez następne siedem lat. W 2007 roku wygrał wybory z niekwestionowanym wynikiem, otrzymując 98 procent głosów.


Ojciec Hafez Assad rządził krajem od 1971 do 2000 roku i pozostawał sojusznikiem Kremla w okresie zimnej wojny. Po dziś dzień jedyna rosyjska baza wojskowa poza granicami byłego ZSRR znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Syrii w mieście Tartus.


Sekretarz stanu USA John Kerry uważa, że reelekcja Assada nie jest możliwa zgodnie z obowiązującym prawem. Lakhdar Brahimi, specjalny wysłannik ONZ do Syrii powiedział, że oficjalnie nie ogłoszono jeszcze daty wyborów, bo to może zniweczyć rozmowy pokojowe, w których pośredniczą Stany Zjednoczone i Rosja. W zeszłym tygodniu Barack Obama powiedział królowi Abdullahowi, że Stany Zjednoczone zamierzają znaleźć sposób, aby wzmocnić pozycję przeciwników Assada bez zapewnienia wsparcia dla ekstremistów.


Po przejęciu kontroli nad Damaszkiem i główną częścią granicy z Libanem, armia Assada skupiła swoje wysiłki na granicy z Turcją, gdzie działa obecnie najwięcej grup rebelianckich, powiedział Aleksander Zotow, były rosyjski ambasador w Syrii.

„Wiara w Rosji, że Assad zachowa swoją pozycję wzrosła od czasu, gdy zaczął on dominować w tym konflikcie.

USA i Rosja były gwarantami transferu syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodowych inspektorów. Wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow powiedział 27 marca w wywiadzie dla państwowej telewizji, że Rosja nadal jest gotowa do podjęcia wszelkich starań, aby powstrzymać wojnę. Pomimo oświadczenia Putina, że tylko syryjscy obywatele mają prawo do decydowania o losie Assada, jego rząd faktycznie odmówił neutralności w konflikcie. Zwycięstwo Assada nad rebeliantami całkowicie zmieni sytuację na Bliskim Wschodzie z korzyścią na rzecz Rosji.


Putin doszedł do władzy w 2000 roku, w tym samym roku, co Assad. Teraz, po aneksji Krymu, ma 80% poparcia w swoim kraju (sondaż Centrum Lewada). Syria ciągle potrzebuje rosyjskiego wsparcia przeciwko Izraelowi i USA. Prezydent Rosji już zwyciężył w Syrii, bo nie wahał się, jak Obama, dostarczać tam nowoczesną broń. Prezydent USA obawiał się rzekomo, że mogłaby ona wpaść w ręce Al – Kaidy.

„Syryjscy rebelianci nie są tak niebezpieczni, i nie są tak aktywni, jak byli mudżahedini w Afganistanie” - powiedział Igor Korotczenko, doradca ministra obrony Rosji.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział po rozmowach z Kerrym w Paryżu w dniu 30 marca, że otrzymał zapewnienie, iż USA nie dostarczy ręcznych wyrzutni rakiet syryjskim powstańcom. W lutym Kerry zażądał od Rosji zaprzestania dostarczania broni Assadowi , mówiąc, że te dostawy utrudniają proces negocjacji pokojowych.


Putin pomaga Assadowi tworzyć marynarkę wojenną na Morzu Śródziemnym, aby pozbawić Amerykanów możliwości blokady Syrii. Według Interfax, Putin kilka dni temu wysłał swojego wysłannika do Syrii, który zapewnił Assada w Damaszku, że Rosja nadal będzie wspierać Syrię w walce z terroryzmem.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Czołgista

P.Assad nie potrzebuje broni

P.Assad nie potrzebuje broni do walki z rebeliantami ,bo już praktycznie ich pokonał. Dobrze się z nimi rozprawił ,bo w większości te zwykili radykalni islamiści oraz Al Kaida. Nie dopuścił do tego co sie dzieje aktualnie w Libii czy Egipcie. Radykałowie się tam panoszą nic po za tym. Może i p. Assad zabił 140tyś ludzi ale za to zapobiegł pogromom chrześciajan oraz hasydów czy husydów( nie wiem która forma jest poprawniejsza), których są w Syrii miliony oraz niedopuścił do walk między szyitami i sunnitami. Zapobiegł wieloletniemu chaosowi i milionowych strat w ludziach.
Teraz potzrebuje broni ,bo boi się że kraje ościenne skorzystają na oslabieniu Syrii. Potencjalnymi agresorami są Turcja i Izrael. P. Assada można nazywać jak się chce ,ale nie można go nazwać głupcem. To mądry, wykształcony i oczytany człowiek ,który wie jak rządzić państwem. 

Portret użytkownika Mariusz

Jedna uwaga. W Egipcie

Jedna uwaga. W Egipcie Bractwo Muzułmańskie dostało kary śmierci. Tam też sytuacja zmierza we właściwym kierunku. Plan otoczenia Izraela rządami fanatyków islamskich spalił na panewce. A to miało przecież zapewnić rozpoczęcie 3 wojny światowej.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem