Pszczoły, żyjące w okolicach miast, nauczyły się budować gniazda z plastiku

Kategorie: 

Plastikowe torby są uznawane przez ekologów, jako poważne zagrożenie dla życia zwierząt, zwłaszcza tych morskich. Jednak nowe badania wykazały, że owady, żyjące w miastach lub ich okolicach, upodobały sobie ten materiał i wykorzystują go na dobre.

 

Doktorant Scott MacIvor z York University i profesor Andrew Moore dokonali niezwykłego odkrycia, pisze Science Daily. Okazało się, że pszczoły, żyjące w miastach, używają kawałków toreb z tworzyw sztucznych i plastiku do budowy swoich gniazd.


Moore i Maklvor prowadzili badania nad dwoma gatunkami pszczół tj. Megachile campanulae i Megachile rotundata  i znaleźli u tych pszczół dziwny szary śluz. Poddali go mikroanalizie rentgenowskiej i przeskanowali pod mikroskopem elektronowym. Okazało się, że owady, zwłaszcza gatunek Megachile campanulae, zamiast materiału roślinnego do uszczelniania, używa substancji na bazie poliuretanu.


Podczas kolejnego etapu badań naukowcy z Kanady odkryli, że drugi rodzaj pszczół również używa kawałków polietylenu, wchodzącego w skład worków z tworzyw sztucznych, do budowy komórek w ulu. Pszczoły przetwarzają poliester i nie robią tego przez pomyłkę. Sprzyja im konkretny cel. Podczas budowy uli zmagają się z niedoborem materiałów budowlanych. Owady zbierają plastik, przetwarzają go, a następnie wypluwają, jak gumę do żucia, tworząc doskonałą substancję do uszczelniania.


W swoim raporcie naukowcy podkreślili, że w obu przypadkach larwy rozwijają się prawidłowo wewnątrz plastikowych uli, do których nie mogą przeniknąć pasożyty. Świadczy to o pomysłowości świata pszczół w dostosowywaniu się do nowych warunków. I choć wcześniej wskazywano negatywne skutki wpływu plastiku na środowisko, w tym przypadku jest zupełnie inaczej.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik

Omijajcie plastik jak tylko

Omijajcie plastik jak tylko się da. Kiedyś napewno napiszą jeszcze o jego szkodliwości. Poza tym plastik kradnie energię jeśli śpimy pod taką pościelą oraz nosimy sztuczne ubrania. Od kiedy noszę ubranie biomagnetyczne i odczułem jego oddziaływanie to wiem, że wszystko ma na nas wpływ. Większość z nas nie zdjae sobie sprawy, że żyje w plastiku...

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem