Od przyszłego roku w Estonii będzie można legalnie polować na foki szare

Kategorie: 

Keit Pentus - Rosimannus, pracownik ministerstwa i były minister środowiska Estonii, zatwierdził w zeszłym tygodniu dokument, umożliwiający polowania na foki szare, choć eksperci doradzają ponownie omówienie tego tematu, pisze estoński portal BNS.

 

Sekretarz prasowy ministerstwa srodowiska poinformował w ostatnią środę, że, zdaniem ekspertów, liczba fok szarych w estońskich wodach jest wystarczająco wysoka, aby uruchomić polowania na te zwierzęta w małych ilościach. Decyzja ta jest rzekomo nierozerwalnie związana z zagadnieniem ochrony foki szarej…

Polowania mają zacząć się wiosną 2015 roku po analizie danych monitorujących z 2014 roku. Odpowiedni dokument zatwierdzono 22 października br., gdy większość ssaków morskich przebywała poza Estonią. Nie podano jasnej definicji celu tych polowań.

„Faktem jest, że populacja foki została odtworzona i to jest jasne, ale kiedy mówimy o tradycji, łowiectwie sportowym, problemach ekonomicznych mieszkańców wybrzeża, a także konflikcie z rybakami, to oznacza, że chodzi o zaangażowanie rożnych stron debaty publicznej. Formułowane poglądy i opinie określą inny sposób korzystania z tych zasobów pod pretekstem bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział jeden z ekspertów, zainteresowany ochroną fok bałtyckich.

Ministerstwo informuje, że liczba fok szarych stale wzrasta. O 2010 roku istnieje możliwość uzyskania specjalnych pozwoleń na odstrzał fok w ograniczonej liczbie. W 2013 roku weszły nowe, bardziej liberalne przepisy w tym zakresie.

„Ważne jest, aby podkreślić, że polowanie na foki szare są możliwe tylko w ograniczonych ilościach i pod warunkiem, że ich liczba nadal będzie utrzymana. Polowanie nie powinny zagrażać ludziom"- powiedział Matti Raidma, obecny minister środowiska. „Ważne jest również, aby wiedzieć, że w Szwecji, Finlandii i na Wyspach Alandzkich polowania na foki szare są dozwolone”.

Według ostatnich badań, populacja fok szarych w Morzu Bałtyckim wynosi nie mniej niż 24 tys. sztuk. W 2001 roku było ich niewiele więcej niż 10 tys. W wodach estońskich żyje 4 tys. fok. Zgodnie z planem na początek w Estonii będzie można ustrzelić 1% tej populacji.  Okres polowania nie powinien pokrywać się z sezonem lęgowym. Foki będzie można zabijać  od 15 kwietnia do 31 grudnia po uzyskaniu wcześniej drogich pozwoleń i koncesji.


Foka szara to największy gatunek fok w Morzu Bałtyckim. Dorosły osobnik może ważyć ponad 200 kg i osiągnąć długość ponad 2,5 m długości. Estońskie foki szare tworzą jedną populację, ale wiążą się z tymi, które mieszkają u wybrzeży Szwecji i Finlandii. W Finlandii można polować na nie od 1997 roku, w Szwecji od 2000 roku, a na Wyspach Alandzkich od 2001 roku.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ