Przełom w Afganistanie, Amerykanie dogadują się z Talibami

Kategorie: 

Ciekawe rzeczy dzieją się w Afganistanie. Po Iraku, Amerykanie szykują się do zamknięcia frontu i na tym teatrze wojny. Wskazują na to podejmowane ostatnio inicjatywy. To co jeszcze niedawno wydawało się niewyobrażalne dzisiaj staje się realne. Porozumienie z Talibami jest podobno prawie osiągnięte.

 

Wygląda na to, że rządzący Afganistanem Prezydent Hamid Karzaj zabiega o powrót Talibów i jest to strategia najwyraźniej popierana przez USA. Już pół roku temu dochodziły informacje, że Amerykanie prowadzą rozmowy z Talibami z wykorzystaniem kontaktów niemieckich.

 

Kilka dni temu amerykański Sekretarz Obrony Leon Panetta wręcz stwierdził, że wojna osiągnęła punkt zwrotny i zbliża się do zakończenia. Na to od razu zareagował Karzaj chcąc uniknąć losu opuszczonego Iraku i zaprosił Amerykanów, aby pozostali na terytorium kraju w ograniczonych zasobach, jako gwarant stabilności.

 

Hamid Karzaj ma już pierwsze sukcesy w rozbrajaniu Talibów. Tajemnicą poliszynela pozostaje, że ktoś, USA albo Wielka Brytania, płaci za składanie broni. Dodatkowo, co ważniejsi bojownicy mają pomóc utwierdzać wciąż iluzoryczną władzę Kabulu. Tworzy się, zatem ciekawy tandem w postaci proamerykańskiego Karzaja, którego gwarantem mają być "zaproszeni" goście w postaci kilkudziesięciotysięcznego kontyngentu wojskowego, który już zresztą tam jest oraz zmęczonych dekadą walk Talibów, którzy kupują sobie abolicję i zyskują władze, powiedzmy samorządową.

 

Sytuacje w Afganistanie dodatkowo komplikuje pogorszenie stosunków z Pakistanem w wyniku dość bezczelnego rajdu wojsk koalicyjnych w wyniku, którego śmierć poniosło kilkudziesięciu żołnierzy Pakistańskich. Na dodatek działo się to podczas tego samego czasu, gdy w innej części kraju trwały wspólne manewry z Chinami. To właśnie państwo środka zaczyna zarysowywać tam swoje strefy wpływu, co dodatkowo pogłębia napięcie w regionie.

 

Doszło już do tego, że oficjalnie mówi się o wypuszczeniu więźniów z Guantanamo. Mają przylecieć do Afganistanu! Gdyby ktoś coś takiego napisał jeszcze niedawno zostałoby to uznane za chorą teorię spiskową.

 

Skoro, zatem Amerykanie wyraźnie wygaszają istniejące konflikty to pojawia się pytanie, na co się szykują?

 

Źródła

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/karzaj-usa-prowadza-rozmowy-z-talibami,1,4452416,wiadomosc.html

http://www.usatoday.com/news/world/afghanistan/story/2011-12-14/panetta-afghanistan-assessment/51918306/1

http://www.newsroomamerica.com/story/202184/secret_u.s._talks_with_taliban_reaching_critical_point:_report.html

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/487709,Londyn-zaplacil-talibom-miliony-za-zlozenie-broni

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ANDY

  ".......  Wiele zmian

 ".......  Wiele zmian nadchodzi dla narodu Ameryki i nie będą to dobre zmiany. Jak wiecie, ręka Mojego sądu podniesiona jest nad tym narodem i chociaż ci u władzy będą próbowali naprawić to, co niewłaściwe nie będą w stanie, ponieważ Ja jestem za tym. Żaden człowiek ani żaden naród nie może sprzeciwiać się Mojej potężnej mocy.Długo już grzechy tego narodu wznoszą się przed Moje oblicze i są dla mnie swądem. Kraj ludzi, którzy niegdyś głosili Moje imię, teraz próbuje wyrzucić Mnie daleko z tej ziemi, ale tak się nie stanie, ponieważ osądzę wszystkich w granicach tego kraju, którzy próbują Mnie wyrzucić i zobaczycie ich upadek – jeden po drugim. To, co kiedyś było Moje, nigdy nie może być Mi naprawdę odebrane, chociaż może się ode Mnie odwrócić z własnej woli............Kiedyś uczyniłem Amerykę silną, ale ona odwróciła się ode Mnie, potężnego Pana Izraela. Teraz uczynię jej wrogów silnymi przeciwko niej, ale Moje miłosierdzie spocznie na Moich dzieciach............"

Portret użytkownika Neron

Z pewnoscia to nie przypadek

Z pewnoscia to nie przypadek ze USA staraja sie za wszelka cene staraja sie sie jak najszybciej wycofac sie z Afganistanu. Najpierw IRAK teraz Afganistan. Z pewnoscia jest juz wyznaczony koleny cel (Iran?), ewentualnie szykuja sie na rok 2012 krory wedle wielu przepowiedni ma przynisc wiele zniszczenia na swiecie... S

Portret użytkownika Zerrkos

A najśmieszniejsze jest to,

A najśmieszniejsze jest to, że Obama spełnia swoje obietnice o wycofaniu wojsk z Afganistanu. Ludzie beda myslec o jaki wspanialy. A w Afganistanie USA po prostu osiagnelo swoje cele i juz dawno sie "ugadalo" z Tablibami. A teraz jest tylko medialna szopka dla mas. To wszystko jest tak jakby uszyte na miare, i niezaleznie co sie stanie to zawsze jedna i ta sama strona wygrywa. A jest to ta trzecia strona, ktora nie uczestniczy w tej szopce osobiscie tylko ja kreuje. A pozostale 2 wykonuja swoja robote i wystawiaja leb.

Portret użytkownika gregluc

polityka to jest największa

polityka to jest największa k...a świata. To po tysiące ginęło na tej wojnie i tysiące zostało okaleczonych, bezdomnych porzuconych itp.??? w jakim to było celu skoro teraz próbują wmówić że Talib -jankes wda bratanki. To sa kpiny. USA i judostwo boją się wojny na dwa fronty i próbują z otwartą przyłbicą grać , ale zdziwko i tak ich chwyci bo morderstw nie wybacza się o tak sobie.

"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem