Kategorie:
Naukowcy zdołali potwierdzić oficjalnie, że krater, który wyłonił się w okolicy jednego z rond w pobliżu rzymskiego lotniska Fiumicino, jest pochodzenia wulkanicznego. Specjaliści stwierdzili, że nie oznacza to jednak, iż powstaje tam nowy wulkan.
Wcześniej pojawiały się różne teorie. Niektórzy uważali, że krater jest efektem nagromadzenia się gazów pochodzenia organicznego, które powstały w wyniku gnicia odpadów. Inni sugerowali, że może powstał w wyniku awarii rury z ciepłą woda. Okazało się jednak, że rzeczywistość wygląda trochę inaczej.
Naukowcy z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii korzystając ze wsparcia kolegów z USA dokonali chemicznej analizy substancji wydobywających się z krateru. Okazało się, że gazy emitowane w Fiumicino są zdecydowanie pochodzenia wulkanicznego. Prawdopodobnie przedostały się do powierzchni ze szczelin wulkanicznych. Właśnie dlatego wulkanolodzy uważają, że nie dojdzie tam do wypływu magmy.
Ustalono, że emitowany jest głównie dwutlenek węgla, a także niewielkie domieszki metanu. Takie emisje nie są niebezpieczne, ponieważ zawierają tylko gaz i nie dochodzi do emisji magmy. Trzeba jednak pamiętać, że gazy wulkaniczne mogą być toksyczne, dlatego rozsądne jest ogrodzenie krateru i monitorowanie jego ewolucji.
Komentarze
Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów
Strony
Skomentuj