Powódź w Arabii Saudyjskiej spowodowała już 13 ofiar

Kategorie: 

Co najmniej 13 osób zginęło, a cztery są uważane za zaginione w wyniku powodzi spowodowanych przez ulewne deszcze, jakie nawiedziły okolice wybrzeża Morza Czerwonego należące do Arabii Saudyjskiej.Silne ulewy trwały od piątku. Według mediów z regionu to bezprecedensowa ilość opadów jak na Półwysep Arabski. Poprzednie takie zjawisko miało miejsce 25 lat temu.

 

Klimat w Arabii Saudyjskiej jest bardzo suchy - średnia roczna suma opadów wynosi na ogół mniej niż 100 mm i w tym roku ilość opadów w Arabii Saudyjskiej nie odbiegała znacząco od średniej. W ciągu ostatnich dni spadło do 94 mm deszczu w niektórych miejscach ulewom towarzyszyły gwałtowne burze.

Powódź na ulicach Mekki

Powodzie w zachodniej Arabii Saudyjskiej, na wybrzeżu Morza Czerwonego, są w ostatnich latach coraz bardziej destrukcyjne i często towarzyszą im liczne ofiary. Najbardziej tragiczne konsekwencje spowodowała tam powódź w listopadzie 2009 roku, do której doszło w mieście Jeddah. W jej wyniku zginęły 123 osoby, a miasto poniosło ogromne szkody.

 

Zdaniem ekspertów, głównym powodem katastrofalnych powodzi na wybrzeżu Morza Czerwonego w Arabii Saudyjskiej jest globalna zmiana klimatu powodująca zaburzenia w przepływie prądów strumieniowych. Z tego powodu dystrybucja wilgoci na planecie ulega zmianom objawiającymi się zalewaniem dużych obszarów w krótkim czasie, co prawie zawsze prowadzi do potężnych powodzi.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem