Z powodu tolerancji, w Szwecji przemianowano nazwy niektórych ptaków

Kategorie: 

Naukowcy z szwedzkiej społeczności ornitologicznej zmienili oryginalne nazwy niektórych ptaków, aby nie wywoływały one kontrowersji. Tak więc opublikowano nowy katalog nazw, podaje RT.

 

Ptak Negerfinken, z powodu słowa „Neger” w nazwie, będzie się teraz nazywał Svartfinken. Svart oznacza po szwedzku „czarny” i nie brzmi, jak obelga.

„Do tej pory nie mieliśmy pełnej listy szwedzko brzmiących nazw ptaków” – powiedział  Anders Virdheym z Towarzystwa Ornitologicznego. „Postanowiliśmy też dokonać zmiany tych nazw, które mogą wydawać się kontrowersyjne”.

Nazwy sugerujące jakikolwiek naród lub narodowość zostały zmienione. Nie wolno używać zwrotu Gypsy Bird, bo kojarzy się z Romami. Ze względu na ludzi, pochodzących z RPA, nie można stosować nazwy Hottentott teal, ponieważ Hotentoci to społeczność etniczna w Afryce Południowej. Na liście zakazanych nazw znalazł się także Kaffer-sailor, gdyż słowo „Kaffer” jest przestarzałym terminem używanym przez Portugalczyków w stosunku do czarnych mieszkańców RPA. Obecnie ta definicja uznana jest za obraźliwą.

„Teraz mamy coraz więcej pytań od tłumaczy i badaczy, którzy chcieliby wiedzieć, co mieliśmy na myśli” - tłumaczy Virdheym.

Jednak według Erlinga Djirla z Uniwersytetu w Lundzie, reakcja mediów na zmiany nazw ptaków nie była tak gwałtowna, jak oczekiwano. Należy zauważyć, że ornitologia cieszy się dużą popularnością w Szwecji. Towarzystwo Ornitologiczne liczy 17 tys. członków. Ludzie w tym kraju są uzależnieni od obserwacji ptaków i traktują to, jako hobby.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Roki

a jak wołać na ptaka pod

a jak wołać na ptaka pod pępkiem aby nikogo nie urazić może skórny raczej zwis pachwinowy?
Szwecja to kraj imbecyli którzy za wygodne życie kupują ten syf...jest to także socjalny poligon doświadczalny taka czyjaś zabawa w simsy na dużej planszy...

Portret użytkownika nel35

 Mało prawdopodobne, żeby

 Mało prawdopodobne, żeby goście zwracali uwage na nazwy ptaków. Ale jakiś mędrek uznał to za pewnik. Skoro tak bardzo chcą dogodzić emigrantom, to powinni zrezygnować z alkoholu, a kobiety powinny nosić burki, albo jeszcze lepiej nie wychodzić z domu, bo dla miłośników allaha kobieta to samo zło.
Szkoda, że w krajach, w których tak bezrefleksyjnie przyjmowano emigrantów o innych korzeniach kulturowych, nie zadbano o to, żeby to oni dostosowali się do zwyczajów panujących w Europie. Za chwilę dawni gospodarze zamienią się w uchodźców, bo nie będzie tam dla nich życia. Idąc tropem Szwedów, trzeba by od nowa napisać historię świata.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem