Powietrze w większości miast na świecie nie spełnia podstawowych standardów

Kategorie: 

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła swój raport na temat stanu jakości powietrza w miastach. Wykazano, że w 88% dużych i małych aglomeracji stężenia szkodliwych osadów znacznie przekracza bezpieczne dla zdrowia wskaźniki.

 

Do kompilacji informacji wykorzystano dane z 1600 miast w 91 krajach. Tylko 12 % ludności miast może oddychać spokojnie bez obawy o sprowokowanie powstania chorób układu oddechowego. Około 50 % ma trwałe problemy z jakością powietrza, gdzie poziomy zanieczyszczeń są przekroczone o 2,5 razy.

 

Zazwyczaj w takich miastach głównym źródłem energii jest węgiel, więc niebo jest ciągle zdominowane przez smog. Drugim powodem zanieczyszczeń jest emisja spalin z samochodów prywatnych. W takich skupiskach powinien być preferowany transport publiczny.


W walce o czyste powietrze miasta dla własnego dobra powinny zacząć, zdaniem ekspertów WHO, włączać się do globalnego ruchu i udziału w różnych programach ochrony środowiska w celu poprawy jakości przestrzeni miejskiej.

 

 Źródło: Ecowars


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Takitam

W latach 80-tych często

W latach 80-tych często jeździłem z ekipą SANEPIDU która pobierała próbki powietrza w Szczecinie i okolicach. W centrum już wtedy było parokrotne przekroczenie norm zapylenia i stężenia tlenku węgla. Poza miastem - nawet w lasach zapylenie przekraczało normy ale tlenek węgla był grubo poniżej dopuszczalnych norm. Nie wiem jak to wygląda dzisiaj - może jest lepiej bo padło dużo zakładów przemysłowych.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem